همه چیز در مورد زبان برنامه نویسی ada ادا


مشاهده سایر پروژه های درس آمار>>>>>

همه چیز در مورد زبان برنامه نویسی ada ادا

HyperLink
قیمت: 40000 ریال - چهار هزار تومان
گروه: پروژه های درس آمار

تعداد صفحه: 105

فهرست مطالب 
مقدمه 6
زبان های سطح پایین 6
زبان های برنامه نویسی از نظر کاربردی 18
زبان های برنامه سازی از نظر لایه ای 18
نسل های مختلف زبان های برنامه نویسی 19
فصل اول: تاریخچه و موارد استفاده از آیدا 21
تاریخچه زبان برنامه نویسی آیدا 22
ویژگی های زبان برنامه نویسی آیدا 25
فصل دوم: اهداف طراحی زبان آیدا 28
اهداف طراحی زبان Ada 29
خلاصهٔ زبان اِیدا 95 31
قابلیت حمل 33
پیمانه‌ای بودن 33
قابلیت استفادهٔ مجدد 33
قابلیت اعتماد 34
نگهداری 34
واحد های برنامه (Program Unit) 35
شکست Ariane 5 36
مطالعه وبررسی زبانAda از 3 نقطه نظر 36
فصل سوم: زمینه‌های برنامه‌های کاربردی آیدا 38
برنامهٔ نمونه 40
فصل چهارم: بررسی دقیقتر ساختمان برنامه های آیدا 41
اشیاء داده 42
انواع داده اولیه 42
متغییر ها وثوابت 42
انواع داده عددي 44
انواع شمارشي 46
شکل کلی یک بلاک برنامه در آیدا 47
مثالی برای نحوه تعریف Procedure در آیدا 48
مثالی برای نحوه تعریف Function در آیدا 49
مثالی برای نحوه انجام اعمال محاسباتی در آیدا 50
مثالی برای نحوه تعریف و اتفاده از ثوابت در آیدا 51
انواع کاراکتري وبولين 53
انواع داده اشاره گر 53
انواع ساختمان داده 54
بردارها وآرايه ها:: 54
مقدار اوليه:: 56
رشته هاي کاراکتري:: 56
انواع داده فايل 57
انواع تعريفي کاربر 57
زيرنوع 64
سلسله مراتب زير نوع در ادا 65
کنترل ترتيب اجرا 66
عبارات 66
هم ارزي نوع 67
دستورات 67
انتساب 68
دستورات شرطي 68
دستورif. 68
دستورcase. 69
دستورات تکرار 70
دستور   loop. 70
دستورexit. 71
دستورgoto. 72
ورودي-خروجي 73
تابعget(arg 73
تابع(put(out string,in number 74
*pragma* 74
استثناءها 77
تسک ها 79
برنامه هاي کاربردي تعبيه شده 81
مشخصات آدرس 81
وقفه ها 81
توابع استاندارد 82
پکيج 82
انواع خصوصي محدود 85
پکيج هاي کلي 85
وراثت 87
نحوه تعریف عملگر های بدون استفاده از پکیج در آیدا 88
مثالی ساده برای تعریف اعداد و مقدار دهی اولیه در آیدا 88
تعریف خواص در آیدا 88
مثالی برای ساختمان داده ها در آیدا (حذف اعضا در یک لیست پیوندی) 89
مثالی برای تعریف آرایه ای دو بعدی 91
مثالی برای نمایش عدم تغییر ثوابت موجود در برنامه 92
مثالی برای محاسبه تعداد حروف وارد شده از ورودی 92
مثالی برای ایجاد فایلهای متنی در آیدا 94
مثالی برای ایجاد یک صف در آیدا 96
مثالی برای ایجاد یک پشته در آیدا 97
مثالی برای جستجوی باینری در آیدا 98
مثالی برای محاسبه میانگین و واریانس در آیدا 99
مثالی از یک عبارت ریاضی ساده 100
بدست آوردن تصادفی یک رکورد 101
مثالی از یک حلقه For نسبتا ساده 102
منابع و مواخذ 103
کتابهای و مجلات 103
وب سایتهای اینترنتی 103


مقدمه
در ابتدای بحث بررسی زبان برنامه نویسی آیدا شما را با تاریخچه زبان های برنامه سازی آشنا می نماییم.
 
در کل زبان های برنامه سازی به دو دسته تقسیم می شوند:
۱- زبان های سطح پایینLow level languages    
۲- زبان های سطح بالا  High level languages 

زبان های سطح پایین
 زبان هایی هستند در سطح ماشین و به دور از زبان طبیعی و محاوره ای انسان. این زبان ها وابسته به ماشین و سخت افزار هستند، بطوری که هر میکروپروسسور زبان خاص خود را داراست. کار کردن با این زبان ها مشکل است و خطا یابی و بررسی برنامه ها به سهولت امکان پذیر نیست، ولی به علت نزدیکی به ماشین، برنامه های نوشته شده به این زبان ها با سرعت بالایی اجرا می شوند. زبان های سطح پایین به دو دسته تقسیم می شوند:
1- زبان ماشین  : 
در این زبان که تنها زبان قابل فهم برای کامپیوتر می باشد از ارقام صفر و یک به عنوان علایم اولیه استفاده می شود و ارقام صفر و یک در حقیقت الفبای این زبان محسوب می شوند و جهت ایجاد کدهایی برای دستورالعمل ها بکار می روند،به طوری که هر دستورالعمل به صورت رشته _ ای از صفر و یک ها نوشته می شود.
2- اسمبلی  :
این زبان در واقع همان زبان ماشین است، با این تفاوت که جهت ساده نمودن کار برنامه نویس، کدهای سمبلیکی به نام کد نیمانیک  در اوایل سال های 1950 بوجود آمد که در آن، از حروف برای کد گذاری کدهای زبان ماشین استفاده شد که این کدها در ریزپردازنده های مختلف با یکدیگر تفاوت دارند. این کدها توسط نرم افزار های به خصوصی بنام اسمبلر  به زبان ماشین تبدیل می گردند تا قابل درک برای ماشین باشند.
 

زبان های سطح بالا
زبان هایی هستند نزدیک به زبان طبیعی و محاوره ای انسان که در آن ها از علایم، حروف و کلمات آشنا و بکار رفته در زبان طبیعی استفاده می شود. این زبانها احتیاج به ترجمه و تصویر دارند تا قابل درک برای کامپوترها شوند. که این امر بوسیله نرم افزار های بخصوصی بنام کامپایلر و مفسر انجام می گیرد. زبان های سطح بالا وابسته به ماشین . سخت افزار نیستند و با اندکی تغییر در کلیه کامپیوترها قابل اجرا می باشند. البته شرط قابل درک بودن این زبان ها برای کامپیوترها وجود مفسر با کامپایلر می باشد. کارکردن با این زبان ها آسان تر است و نسبت به زبان های سطح پایین خطایابی و بررسی برنامه ها راحت تر انچام می گیرد. 
تولید زبان های سطح بالا از اواسط دهه 1950 آغاز گردید و متداولترین آن ها عبارتند از:  
FORTRAN,COBOL,PL/1,BASIC,LOGO,PSCAL,C 
اینک در جلسات مختلف خصوصیات هر یک از این زبان ها را به طور مختصر توضیح می دهیم:

    (FORmula TRANslation)   FORTRAN
    فرترن اولین زبان سطح بالا است که تولید آن در سال 1954 به سرپرستی جان باکوز به منظور ایجاد یک زبان علمی در شرکت IBM شروع و در سال 1957 روی IBM 704 معرفی گردید که بالغ بر 5/2 میلیون دلار هزینه برداشت. 
 
با استفاده از این زبان حل معادلات ریاضی بسیار آسان گردید و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. این زبان در اکثر کامپیوترهای بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و همین استقبال فوق العاده سبب شد تا کار تهیه استاندارد در سال 1962 برای آن شروع شود که یکی از آن ها را نسخه پایه و دیگری را نسخه کامل یا گسترش یافته می نامند. استاندارد زبان فرترن در سال 1966 مورد پذیرش سازمان استاندارد آمریکا  قرار گرفت و این اولین زبانی بود که به صورت استاندارد درآمد. برنامه هایی که به این زبان در یک کامپیوتر نوشته می شود معمولا به سادگی در سایر کامپیوترها نیز قابل استفاده می باشد. فرترن نیز از دستورات ورودی، خروجی، محاسباتی، منطقی / مقایسه ای و سایر دستورات اساسی از قبیل READ ، WRIT، GOTO و  STOP همانطور که از این دستور ها در زبان انگلیسی انتظار می رود استفاده می شود.
زبان فرترن قابلیت حل مسایل ریاضی و آماری را دار می باشد، لذا بسیاری از برنامه های این مقوله به این زبان نوشته می شوند. از ضعف های این زبان این است که دنبال کردن منطق برنامه مشکل تر از سایر زبان های سطح بالا می باشد و این زبان برای پردازش فایل ها نمی باشد، لذا برای پردازش فایل ها و استفاده در امور تجاری زبان سطح بالای دیگری بوجود آمد به نام کوبول.

COBLO
کوبول به معنی زبان تجاری می باشد که برای پردازش فایل ها بوجود آمد و هم اکنون برای کارهای تجاری با حجم زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. در سال 1959 بسیاری از نمایندگان دولت آمریکا و سازندگان و استفاده کنندگان کامپیوتر و دانشگاه ها گرد هم آمدند تا زبان مناسب برای پردازش فایل ها را بوجود آورند. حاصل کار آن ها در ژانویه سال 1960 به اتمام رسید. مشخصات این زبان چند ماه بعد توسط سازمان انتشارات دولتی به ثبت رسید و در سال 1961 کامپایلر زبان کوبول برای امور تجاری عرضه شد. سازمان ANSI  استانداردی برای زبان کوبول در سال 1968 تهیه کرد و در سال 1974 نسخه جدیدی از آن نیز عرضه شد. 
 
زبان کوبول بهتر از سایر زبان های برنامه نویسی قادر به انجام عملیات بر روی کاراکتر های الفبایی از قبیل نام، آدرس و سایر مشخصات دیگر می باشد و محدودیت آن این است که برای انجام عملیات پیچیده ریاضی مناسب نمی باشد.
 
PL/1
  همانطور که ملاحظه نمودید زبان های اولیه از قبیل فرترن و کوبول به منظور حل مسائل علمی، تجاری تهیه گردیدند. اما در اوایل دهد 1960 شرکت IBM و یک کمیته از استفاده کنندگان IBM 360 کار خود را بر روی زبانی که قابلیت فرترن و کوبول را تواما داشته باشد آغاز نمودند که PL/1  نامیده شد و در اواسط دهه 1960 کار تهیه این زبان به پایان رسید.
  PL/1 نیز مانند یک زبان علمی از برخی تکنیک های فرترن و کوبول بهره جست و سازمان استاندارد آمریکا (ANSI) در سال 1976 استانداردی برای آن تهیه کرد. علیرغم اینکهPL/1 بان پرقدرتی می باشد و به این منطور ساخته شد که جایگزین فرترن و کوبول گردد لیکن از آنجایی که فراهم نمودن تکنیک هایی که قادر به انجام امور علمی و تجاری باشد مشکل است، لذا PL/1 موفقیت مورد نظر را کسب ننمود. با توجه به اینکه فراگیری این زبان نیز ساده نیست می رود که به تدریج به دست فراموشی سپرده شود.
 

basic
بیسیک به معنی زبان همه منظوره برای افراد مبتدی می باشد. این زبان به خاطر ساختار ساده ای که دارد از محبوبیت فوق العاده ای در جهان برخوردار است. در سیتم های محاوره ای و اشتراک زمانی استفاده می شود. یک زبان محاوره ای امکان ارتباط مستقیم بین انسان و کامپیوتر را در حین اجرای برنامه فراهم می نماید. یک فرد مبتدی که آشنایی چندانی با کامپیوتر ندارد پس از مدت کوتاهی می تواند دستورهای این زبان را فرا گرفته و اقدام به نوشتن برنامه بنماید. وارد کردن داده ای ورودی بسیار ساده بوده و برنامه نویس لازم نیست نگران دستورهای (فرمت) خروجی برنامه باشد زیرا فرمت های خروجی قابل استفاده توسط این زبان در اختیار است. همچنین ایجاد تغییرات و اضافه کردن داخل برنامه بیسیک بسادگی انجام می شود. به خاطر سادگی این زبان، BASIC در اولین میکرو کامپیوترها مورد استفاده قرار گرفت و تا کنون نیز محبوب ترین زبان سطح بالای مورد استفاده در این سیستم های شخصی برای آموزش نو آموزان می باشد. 
 
Adaیک زبان برنامه نویسی زبانبرنامه نویسی نوع دارساخت یافته ساختیافته است، که به وسیله ی Jean Ichbiah از Cii Honeywell Bull  در دهه ی 1970 طراحی شدهو بیشتر برای مخاطب قرار دادن وظایف یکسان به عنوانزبان برنامه نویسی C زبانبرنامه نویسی C وزبان برنامه نویسیC++  جا داده شد.Ada  بهنام Ada, Lady Lovelace، اولین برنامه نویسکامپیوتر نامگذاری شد.
 

تاریخچه زبان برنامه نویسی آیدا
در دههی 1970م ،اداره دفاع آمریکابا تعدادی از زبان هایبرنامه نویسی مختلف که برای   پروژه هایش استفاده شد تحت تاثیر قرار گرفت که برخی ازآنها اختصاصی و یا غیر قابل استفاده بودند. درسال 1975مگروه کاری زبان مرتبه بالاتر "(HOLWG)" بهمنظور کاهش این تعداد با پیدا کردن یا ایجاد یک زبان برنامه نویسی مناسب برایتجهیزات اداری تشکیل شد، نتیجه Ada بود. کل زبان های برنامه نویسی در حال استفادهبرای چنین پروژه هایی از بیشتر از 450 در سال 1983م به حدود 37 تا سال 1996م تنزلکرد.
گروهکاری یک سری از اسناد تجهیزات زبانی را ایجاد کرد- اسناد Strawman ، Tinman، و Ironman و بعدها Steelman. بسیاری از زبان های موجود به طوررسمی دوره شدند، ولی تیم در سال 1977م به این نتیجه رسید که هیچ کدام از زبان هایموجود مشخصات لازم را ندارند. 
 
درخواست هابرای پیشنهاداتی برای یک زبان برنامه نویسی جدید مطرح شد و چهار پیمانکار برایگسترش پیشنهادات تحت نام های قرمز (Intermetrics)، سبز(Cii Honeywell Bull)، آبی (SoftEch)، و زرد ("SRI" International)، اجیر شدند. در ماه می 1979، پیشنهاد سبز،که به وسیله ی Jean Ichbiah درCii Honeywell Bull، مطرحشده بود. انتخاب شد و Ada نام گرفت. این پیشنهاد جانشینی برای زبان برنامه نویسی LIS و Ichbiah بود و گروهش در دهه ی 1970 گسترش یافته بود.
اینزبان در سال 1983 دارای استاندارد ANSI شد  ANSI/MIL-STD 1815 1815مسال تولد Ada Lovelace است واستاندارد ISO نیز در 1987م بود. این نسخه از زبان، از زمان تطابق آن با"ANSI"با عنوان Ada 83 شناخته شد.
 
 

برچسبها:

مشاهده سایر پروژه های درس آمار>>>>>
HyperLink