مشاور شما در زمینه پروژه های برنامه نویسی
و مهندسی نرم افزار
09131253620
همیشه در دسترس
(حتی روزهای تعطیل)
 
جستجو در پروژه های وب سایت
صفحه اصلی    |    جستجو در پروژه ها    |    درخواست نمونه پروژه    |    ثبت نام در وب سایت    |    ورود به حساب کاربری    |    سوالات قبل و بعد از خرید    |    درخواست استخدام    |     ارتباط با ما     |    نقشه وب سایت     
مشاهده جزئیات پروژه
>>>>مشاهده سایر پایان نامه های رشته عمران >>>>

>>>> مشاهده پایان نامه ها به تفکیک رشته >>>>

>>>> مشاهده لیست کامل لیست انواع پایان نامه ها <<<<


 
  خرید
کد پروژه: PA-4002
موضوع پروژه:

اصول و مبانی گودبرداری و سازه های نگهبان

گروه پروژه: لیست انواع پایان نامه ها
تعداد مشاهدات: 1383
قیمت: 88000 (قیمت به ریال)
قالب فایل: Word
تعداد صفحات: 127
شرح پروژه:
فهرست مطالب 
فصل اول 
پیشگفتار 6
شناخت زمین – گودبرداری – نگهبان سازی ساختمان همجوار 8
1-1 ) انواع زمین برای گودبرداری 8
1-1-1) زمین های مرغوب 8
1-1-2) زمین های دج: 9
1-1-2-1) زمین های شنی 11
1-2-3) زمین های رسی: 11
1-1-2-4) زمین های خاک دستی: 12
1-2) علائم اختصاری 13
شکل 1-1 علائم اختصاری مصالح به کار رفته در جزییات عناصر ساختمانی 15
1-3) تسطیح زمین زیربنا 16
1-4) ترانشه برداری 16
1-5 ) تنگ بستن پشت خاکریز (دیوار نگهبان) 17
1-6) شیب پایدار (زاویه گودبرداری) 19
1-6-4) زاویه گودبرداری در زمین های مخلوط متوسط: 24
1-8) ایجاد مانع در زمین سست برای گودبرداری 27
1-8-3) سپرکوبی در زمین های تا حدی مرطوب و آبدار: 29
شکل 16-1: سپرکوبی توسط ورق پروفیل موجدار 30
شکل 17-1: سپرکوبی توسط ورق پروفیل زبانه دار 31
1-9-1) قالبسازی آجری در پی 32
1-10) گود برداری قائم در زمین های سست 33
1-1 ) گودبرداری و سازه های نگهبان 35
1-2) انواع روشهای پایدارسازی  گود 36
1-2-1-1) مزایای روش مهارسازی 38
1-2-2) روش دوخت به پشت 39
1-2-2-1) مزایای روش دوخت به پشت 39
1-2-3) روش دیواره دیافراگمی 40
1-2-4-2) معایب روش مهار متقابل 43
1-2-5-2) معایب روش اجرای شمع 44
1-2-6-2) معایب روش سپرکوبی 44
شکل 40-1: شماتیک گودبرداری 45
شکل 41-1: اتصال 1 47
1-2-7-1) مزایای روش خرپایی 49
گودبرداري و نگهبان سازي ساختمان همجوار 55
تنگ بستن مايل پشت ساختمان همجوار توسط تير و تخته 57
تنگ اندازي دو ساختمان همجوار با «دهانه عريض» توسط تير مركب چوبي 62
شكل 37-1: تنگ بندي آجري 75
فصل دوم 89
حفاري چاه‌ها و مجاري آب و فاضلاب 93
ايمني در انجام عمليات خاكي 94
گودبرداري 95
رعايت نكات ايمني در حفر چاه 97
مقدمات حفر چاه 97
فصل سوم : آيين نامة حفاظتي كارگاه‌هاي ساختماني، معاونت روابط كار وزارت كار و اموراجتماعي 101
فصل چهارم – مقدمات ايمني عمليات حفاري 109
فصل پنجم 115

پیشگفتار 
مبحث ساختمان سازی دارای مبانی تئوری متعدد و همچنین مسایل عملی گوناگون و عمیقی می باشد و این اصول، باعث می شود که ساختمان (سرمایه ملی کشور) در وضع مطلوبی قرار گیرد. اجرای ساختمان به صورت اصولی و دقیق با استفاده از مصالح مرغوب و شرایط استاندارد، سبب تأمین امنیت و آسایش برای استفاده جامعه و همچنین تشکیلات گوناگون اجتماع و در نهایت کشور می شود. به طور حتم توجه به ساختمان سازی اصولی (از پی تا سقف، از سفت کاری تا نازک کاری دقیق) سبب پدید آمدن ساختمان در شکل واقعی می شود، که در نتیجه ساختمان دچار مشکل و تعمیرات فراوان نخواهد شد. اجرای اصولی و فنی ساختمان که بسیار حساس و با اهمیت است، میسر نمی شود مگر اینکه با دانش عمیق و همه جانبه مبانی تئوری علم رشته عمران و همچنین اصول معماری همراه باشد. در صورتی که به روند ساختمان سازی کشورهای صنعتی پیشرفته و غنی دنیا دقت کنیم، به این نتیجه می رسیم که ساختمان باید طرحی جامع از همه اصول مبانی طراحی معماری داشته باشد؛ این طرح در همه ساختمان ها اعم از مسکونی، اداری، خدماتی و یا موارد دیگر، مورد پسند و توجه استفاده کنندگان قرار می گیرد. طراحی ساختمان باید طوری باشد که در هر زمان مورد استفاده باشد و تمام مسایل جنبی شامل اصول و رابطه فضای ساختمانی برای به وجود آوردن حالتی آرامش بخش، و مسایل طراحی معماری، مسایل باربری سازه ای – اجرای فنی، به خصوص مسایل تأسیساتی و برقی مطلوب و حساب شده، مسایل نازک کاری دقیق و موارد دیگر در آن به کار گرفته شود تا ساختمان طوری بنا گردد که برای نسل ها باقی بماند. 
معمولاً در کنار مدارک فنی لازم الاجرا مانند مقررات ملی ساختمان که کاملاً اجمالی و فاقد جنبه های ارشادی و آموزشی است، مدارک فنی دیگری نیز تهیه و تدوین می شود که برخلاف مقررات جنبه راهنمایی، توضیحی یا آموزشی دارد که در این راستا تا کنون راهنماهای متعددی از طرف این دفتر تهیه و در اختیار جامعه مهندسی کشور قرار گرفته است. 
در سالهای اخیر با توجه به توسعه و گسترش شهرها و افزایش سرعت ساخت و سازهای شهری به دلیل انجام گودبرداری های غیر اصولی در موارد متعددی شاهد فرو ریختن دیواره های گود و یا ساختمانهای جانبی می باشیم که باعث جان باختن انسانهای بی گناهی گردیده است. این گونه حوادث اگر در گذشته فقط مختص تهران و چند شهر بزرگ بود اینک به شهرهای متوسط و کوچک نیز سرایت کرده است. لذا این دفتر بر آن شد تا با گردآوری منابع داخلی و خارجی و با توجه به تجربه های علمی و عملی موجود، مجموعه حاضر را تحت عنوان اصول و مبانی گودبرداری و سازه های نگهبان، تقدیم جامعه مهندسی کشور نماید. 
در خاتمه ضمن تشکر از معاونت محترم شهرسازی و معماری شهرداری تهران به خاطر صدور مجوز بهره برداری از کتاب گودبرداری و ایمن سازی بعنوان مرجع و جناب آقای دکتر حمیدرضا اشرفی که مسئولیت گردآوری این کتاب را بر عهده داشته اند از کلیه صاحبنظران، اساتید و دست اندرکاران ساخت و ساز بویژه مجریان تقاضا دارد با ارسال نظرات و پیشنهادات خود ما را در جهت غنای هر چه بیشتر این کتاب یاری فرمایند. 
 
شناخت زمین – گودبرداری – نگهبان سازی ساختمان همجوار 
1-1 ) انواع زمین برای گودبرداری 
عموماً زمین ها به دو دسته مرغوب و نامرغوب تقسیم می شوند که برای ساختن ساختمان، در انتخاب نوع آن باید دقت شود، تا مسایل بعدی که سبب اتلاف وقت و هزینه و در مواردی خسارات فراوان می شود به وجود نیاید. در این جا به ترتیب به شرح زمین های مرغوب و نامرغوب می پردازیم. 
1-1-1) زمین های مرغوب 
1-1-1-1 ) زمین های سنگی 
این زمین ها عموماً در نواحی کوهستانی یا در ارتفاعات اراضی شهری که به کوهستان منتهی می شود، وجود دارد که به علت موقعیت، از نظر آب و هوا و ییلاقی بودن مکان و آرامش محیط و موارد دیگر، مورد توجه خاص می باشد. نوع مرغوب این زمین ها دارای مقاومت فشاری بوده و در مواردی می توان تا حدود   مقاومت بر سانتی مترمربع، از این سنگ را مقاومت مجاز برای ساختمان سازی به حساب آورد. مشخصاً این زمین ها از سنگ های قیمتی مانند گرانیت و ... تشکیل شده اند که استخراج آن ها از ساختمان سازی بر سطح آن به مراتب اقتصادی تر خواهد بود. 
به طور کلی، مقاومت متوسط زمین های سنگی را بیشتر از 40 کیلوگرم بر سانتی مترمربع می دانند؛ البته زمین های سنگی و صخره ای با مقاومت کمتر نیز وجود دارد.  
توجه 1: باید دقت داشت که هر نوع زمین سنگی نمی تواند زمین مرغوب باشد، زیرا در برخی از زمین های سنگی، امکان مکش و جذب آب وجود دارد که در نتیجه خطر تورم در آن ها ایجاد شده و این حالت سبب حرکت پذیری ساختمان خواهد شد. از این رو زمین سنگی نیز باید مورد شناسایی کامل قرار گیرد و در مواردی نیز با آزمایش های مواد شیمیایی در آزمایشگاه ها، ماهیت های آن مشخص شود.....
HyperLink
این مطلب را به اشتراک بگذارید:

     
Design And programming By www.bitasoft.ir