اورکلاک overclocking افزاش فرکانس

بررسی اورکلاک overclock بخش دوم

توسط admin | گروه مقاله های کامپیوتر | 1395/07/28

نظرات 0

 البته اوركلاك قطعات ديگري مانند كارت‌هاي گرافيك نيز بسيار رايج است، اما اصول آن بسيار مشابه اصول مورد استفاده در اوركلاك پردازنده و حافظه است. همانطور كه گفتيم فرايند اوركلاك تا حد زيادي بر پايه آزمون و خطا است و نياز به دقت و حوصله فرآواني دارد. اما در اين ميان راه‌هاي ساده‌تري نيز براي انجام اوركلاك وجود دارد. مي‌توانيد نرم افزارهاي زيادي را براي انجام اين كار پيدا كنيد. در اين ميان برخي از توليد كنندگان سخت افزار، مثل سازندگان مادربردها، اقدام به معرفي و عرضه نرم افزارهايي براي انجام اوركلاك به صورت ساده‌تر نموده‌اند. براي مثال شركت GIGABYTE به عنوان يكي از بزرگترين سازندگان مادربردها و ديگر قطعات سخت افزاري نرم‌افزارEasyTune 5 را به همراه مادربردهاي خود عرضه مي‌كند. نرم‌افزار EasyTune 5 يك ابزار قدرتمند براي اوركلاك كردن پردازنده و حافظه است كه امكان تغيير دادن فركانس‌ها و ولتاژ‌ها را از طريق سيستم عامل ويندوز ممكن مي‌سازد. علاوه بر اين مي‌توان با استفاده از اين نرم‌افزار نظارت كلي بر روي سيستم داشته و مواردي چون دور فن و دماي اجزاي سيستم را در هر زمان مورد بررسي قرار داد. علاوه بر اين امكاناتي براي اوركلاك كردن كاملا خودكار پردازنده و يا كاهش تاخيرهايي حافظه در مواقع مورد نياز نيز در اين نرم‌افزار پيش بيني شده است. البته مادربردهاي GIGABYTE به صورت سخت‌افزاري از چنين مواردي پشتيباني مي‌كنند. تكنولوژي اوركلاك خودكار پردازنده در مادربردهاي GIGABYTE با نام C.I.A و تكنولوژي كاهش خودكار تاخيرهاي حافظه نيز با نام M.I.B شناخته مي‌شود. با استفاده از نرم افزار EasyTune 5 مي‌توان به راحتي اين امكانات را از داخل سيستم عامل Windowsمديريت و بررسي كرد. 

ساده ترين راه براي اوركلاك كردن سيستم، استفاده از حالت آسان (Easy Mode) در نرم‌افزار EasyTune5 است. در اين حالت تنها مي‌توانيد فركانس FSB را با كليك كردن بر روي دكمه‌هاي بالا يا پايين، كم يا زياد نموده سپس با كليك كردن بر روي دكمه GO سيستم خود را اوركلاك كنيد... به همين راحتي. بقيه تنظيمات مورد نياز را خود نرم افزار EasyTune 5 به انجام خواهد رساند. اما اگر مي‌خواهيد خودتان تنظيمات را به صورت دقيق اعمال نموده و كنترل دقيق‌تري بر روي تمامي پارامترها داشته باشيد مي‌توانيد از حالت پيشرفته (Advanced Mode) استفاده نماييد. در اين حالت مي‌توانيد فركانس‌ها و ولتاژ‌هاي مربوط به پردازنده، حافظه و بخش‌هاي مختلف مادربرد را تغيير داده و تنظيم نماييد. در بخش C.I.A. مي‌توانيد افزايش فركانس پردازنده را بر روي 5 حالت متفاوت كه هر يك داراي سقف افزايشي معيني هستند تنظيم كرده و سپس اين تنظيمات را فعال كنيد تا هر زمان كه سيستم احساس كرد نياز به قدرت پردازشي بيشتري دارد، فركانس پردازنده را تا حد تعيين شده افزايش ‌دهد. در بخش C.I.A. نيز مي‌توانيد ليستي از پركاربردترين ماژول‌هاي حافظه را مشاهده كنيد. تنها كافي است ماژول حافظه مورد استفاده خود را در ليست پيدا كرده و آن را انتخاب كنيد تا تنظيمات بهينه بر روي حافظه شما اعمال شده و كارايي سيستم افزايش يابد. 
اوركلاك امروزه به يكي از جذاب‌ترين مباحث دنياي كامپيوتر بدل شده است. به سادگي با تغيير چند گزينه ساده مي‌توانيد كارايي سيستم خود را افزايش دهيد. اما به ياد داشته باشيد هميشه ممكن است با انجام يك تنظيم اشتباه صدمات جبران ناپذيري به سيستم خود وارد كنيد. با استفاده از نرم‌افزارهايي چون EasyTune 5 علاوه بر اين كه به سادگي قادر خواهيد بود تا سيستم خود را اوركلاك كرده و كارايي آن را افزايش دهيد، نيازي هم نيست تا نگران صدمه ديدن سيستم خود باشيد. 

 

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر