دانلود پروژه کار آفرینی کشت توام اردک و ماهی

طرح توجیهی کشت توام اردک و ماهی بخش چهارم

 جدول مشخصات دیواره های استخر

 

شرح

طول دیوار

عرض دیوار

تعداد واحد

مساحت هر واحد

کل مساحت استخر

استخرهای نوزاد ماهی

150 متر

10 متر

10 واحد

1500 متر مربع

15000 مترمربع

استخرهای پرواری

200 متر

50 متر

10 استخر

10000 متر مربع

100000 متر مربع

حوضچه های شستشوی ماهی پرواری بعد از برداشت

200 متر

15 متر

1

300 متر مربع

3000 متر مربع

 
ارتفاع دیواره ها از کف استخرها 20/3 متر
ارتفاع آبگیراستخرها 80/1 متر 
عرض قاعده پائینی دیواره ها 5 متر (در صورت اتصال به هم عرض قاعده 7 متر خواهد شد)
عرض قاعده بالای دیواره ها 5/2 متر
زاویه داخلی خاکریز دیواره ها 45  درجه
کانال لوزی آب رسانی: در این طرح یک رشته کانال آبرسانی با پوشش بتونی یا خاکریز به شیب طولی 002/0 و عرض کف 45 سانتی و شیب بدنه 1 به 1 بر روی خاکریز بدنه استخر احداث می شود. با توجه به اینکه انتقال آب به استخرها از طریق این کانال و به صورت ثقلی انجام می گیرد ارتفاع خاکریزکانال 45% بیشتر از سایر خاکریزها خواهد بود و مسلما برای انتقال آب به استخرهای بچه ماهی یک رشته کانال از کانال آبرسان اصلی منشعب خواهد گردید. 
کانالهای تخلیه: برای تخلیه استخرها و انتقال آب آنها کانال خاکی با عرض کف 60 و شیب بدنه 1 به 5/1 و عمق متوسط 5/1 به نسبت تراز سطح زمین طبیعی با شیب 003/0 در نظر گرفته می شود.
سازه های ورودی و خروجی: هر استخر دارای یک ورودی برای انتقال آب از کانال  آب رسان به استخرهای پرواری با دبی معادل 20 لیتر بر ثانیه و یک سازه خروجی برای تخلیه آب استخرها با ظرفیت تخلیه 22 لیتر بر ثانیه است.
حوضچه های شستشوی ماهی پروارگری بعد از برداشت: اگر ماهی پس از صید شستشو داده شود و گل و لای و لجن و همچنین برانش آن تمیز گردد در سلامتی و شادابی و همچنین نگهداری محصول تاثیر بسزایی داشته و در ضمن قیمت آن در بازار به میزان 20-10 درصد متفاوت است. از این حوضچه ها در شستشوی بچه ماهی ها قبل از عمل نقل و انتقال به استخر های پرواری نیز استفاده می شود. این استخرها به گونه ای ساخته می شوند که 3-2 تن ماهی را در خود نگه داری نموده و با فواره کردن آب تمیز و تازه شستشو داده شوند. 
 
پرورش اردک
فضای لازم برای پرورش اردک: فضای مورد نظر جهت پرورش اردک گوشتی 4 اردک در یک متر مربع در نظر گرفته می شود، از آنجایی که اردکها اکثرا در فضای آزاد و درون بهار خواب گردش می کنند این فضا متراکم تر در نظر گرفته شده است. 
 
تجربه ثابت نموده است که نگهداری تعداد زیادی اردک در یک لانه، یعنی تراکم بیش از حد در یک فضای محدود نه تنها از نظراقتصادی با صرفه نیست که ضررهای زیادی نیز به همراه دارد. اردکها حیوانات بسیار ترسویی هستند و با کوچکترین صدایی همه به گوشه ای می گریزند به همین دلیل نگهداری آنها در گروههای بزرگ و پر جمعیت اصلا صحیح نیست. 
 
ساختمان لانه: بنای مورد لزوم با مصالح بومی و پوشش ایرانیت و کاملا بهداشتی خواهد بود. اطراف آبخوری ها را به شعاع نیم متر با سیمان می پوشانند تا بهنگام آبخوردن بستر خیس نگردد. لبه این محوطه سیمان شده را دیواره ای به ارتفاع 15 سانتی متر می کشند تا پوشال یا ماسه بستر آبریزگاه را نپوشاند. در این حالت زحمت نظافتچی خیلی کمتر شده و تنها روزی یکبار اطراف آبخوری را تمیز خواهد نمود. برای تمیز کردن بستر نیز کفایت خواهد نمود که هر 3 روز یکبار لایه نازکی از بستر را برداشته و پاک نماید.سطح بستر معمولا از ماسه پوشانده می شود و تمیز کردن آن ساده تر است. 
بهار خواب: بهارخواب بایستی کاملا مسطح باشد و بهتر است از ماسه مملو گردد. در بهار خواب قسمتی بایستی به عنوان سایه بان برای اردکها در نظر گرفته شود چون یکی از بیماریهای مهمی که اردکها به آن مبتلا می گردند آفتاب زدگی است. البته سایه بان نبایستی به گونه ای باشد که از آفتاب خوردن سطح بستر ممانعت نماید. اطراف دریچه ها یا دربهای ورود و خروج حتما بایستی سیمان شده و شیب بندی لازم و کانال فاضلاب در آن پیش بینی گردد. اردکها بیشترین ادرار را معمولا در نزدیکی دریچه انجام می دهند. 
نور لانه: وجود نور کافی درون لانه یکی از مهمترین نکاتیست که باید به هنگام ساخت لانه مورد نظر قرار گیرد. در فصل تابستان اگر نور شدید آفتاب بطور مستقیم به لانه بتابد اردکها را بی تاب و ناراحت می کند و به همین جهت باید به هنگام احداث جایگاه سقف را به نحوی ساخت که از اطراف به اندازه یک متر لبه داشته باشد تا نور آفتال بطور مستقیم بدرون لانه نتابد. نور کافی اگر همراه با رعایت تغذیه کامل و صحیح و بهداشتی باشد نتایج بسیار ثمر بخش خواهد داشت.  
روزهای زمستانی را باید به کمک نور مصنوعی؛ روشنایی لامپ طولانی تر نمود. در هر یک از بخشهای لانه به مساحت 6×6 متر مربع باید دو لامپ 60 تا 100 وات کار گذاشت و فاصله لامپها تا سطح بستر باید بین 150 تا 180 سانتی متر باشد. بر لامپها بایستی آباژور آلومینیومی نصب گردد که نور را بستر بتاباند. نور مصنوعی میزان خوراک را افزایش داده و رشد سرعت بیشتری می یابد. همانگونه که ذکر شد اردکها حیوانات بسیار ترسویی هستند. اگر در لانه اردکها موش و نظایر آن رخنه کند باعث ترس و وحشت آنها می شود. بهترین روش جهت جلوگیری از گردش شبانه موشها درون لانه روشن نهادن لامپهای بسیار ضعیف و کم نور زرد رنگ در شب است.
دانه خوری: طول هر دانه خوری بهتر است 10/1 انتخاب شود.ارتفاع آن 16 سانتی متر و پهنای دهنه آن 25 سانتی متر باشد. این دانه خوری برای حدود 115 اردک مناسب است. اردکها نسبت به دانخوری های فلزی گرایشی نشان نمی دهند و بایستی دانخوری از جنس چوب باشد. انتخاب چوب خوب برای این امر ضروری است.
آبخوری: آبخوری می تواند مشابه آبخوری های اتوماتیک سایر طیور پرورشی تهیه و تامین گردد.
حصار کشی: بدلیل ضرورت حفاظت ماهیان و اردکها از آسیب حیوانات مختلف محصور نمودن اطراف استخرها و تاسیسات با پایه های نبشی و توری گالوانیزه الزامی است. در صورت استفاده از چرای آزاد در مزرعه آن قسمت از اراضی مورد استفاده نیز بایستی محصورگردند.
شرایط کشت علوفه: کشت علوفه مورد نیاز از طریق مزارع جنبی تامین می گردد و مقدار 1 هکتار جهت چرای آزاد اردکها در کنار مزرعه پرورش ماهی در نظر گرفته می شود. اگرچه یونجه کشت مرسوم مناطق همدان بوده و معمولا پس از برداشت هر محصول زراعی به عنوان سبزی تر کشت می شده اما در کنار پرورش اردک کشت یونجه بهتر است به طور جدی در نظر گرفته شود. یونجه به صورت خشک، سیلو، علف تر و چراگاه با مخلوط مواد غذایی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. این نبات دارای مقدار زیادی مواد غذایی و ویتامین است که در افزایش گوشت مفید می باشد. حداقل ده ویتامین را داراست و منبع سرشار ویتامین Aمحسوب می شود.
یونجه به وسیله ریشه بلند و قوی خود اعماق زمین را نرم کرده و در زمین تولید هوموس می کند. بعلاوه مقدار زیادی از ازت هوا را با کمک باکتری های  مخصوص در ریشه و زمین ذخیره می سازد . یونجه قدرت سازش با هر آب و هوایی را دارد و ذاتا در زندگی خود دوره استراحتی را نمی شناسد. یونجه قبل از گل نباید درو گردد. از نظر مواد غذایی و کود 4 تن یونجه خشک تقریبا به 85 کیلو ازت خالص و 22 کیلو فسفر و 82 کیلو پتاس احتیاج دارد. برداشت یونجه در مساحت کم با دست ولی در مزارع بزرگ ماشینی است. در این طرح از امکانات مزرعه استفاده شده و حدالامکان با موور و ریک برداشت خواهد شد.
 
با توجه به موارد مشروحه عملیات اقتصادی طرح بدین شرح خواهد بود. 
1-عملیات کشاورزی زمین شامل: خرید زمین، تامین آب، نقشه برداری، تسطیح، زهکشی، کاشت، داشت، برداشت، انبار کردن، چرای آزاد زمین، فروش مازاد احتمالی.
2-عملیات پرورش ماهی شامل: تامین آب مورد نیاز، ساخت استخرها، کانال کشی و هدایت آب به استخرها،کانال کشی و هدایت آب به استخرها، پمپاژ آب به استخرها، تخلیه و هدایت آب به اراضی کشاورزی، خرید و حمل بچه ماهی، نگهداری و پرورش ماهی که تغذیه و نگهداری و بهداشت ماهی را در بر خواهد داشت، جمع آوری و آماده سازی جهت فروش، فروش و عرضه به بازار مصرف.
3-عملیات پرورش اردک شامل: ساخت ساختمان و تاسیسات مورد لزوم، خرید جوجه اردک،نگهداری و پرورش اردک که تغذیه و نگهداری و بهداشت اردکها را شامل خواهد بود و فروش اردکهای پرورش یافته که آخرین مرحله پرورش است.

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر