دانلود پروژه کار آفرینی کشت توام اردک و ماهی

طرح توجیهی کشت توام اردک و ماهی بخش سوم

جدول انواع کودهای آلی که در پرورش ماهی استفاده می شوند.

کود مرغ

کود غاز

کود اردک

کود گوسفندی

کود گاوی

مواد متشکله بر حسب کیلوگرم

56

77

57

75

77

آب

26

14

26

18

20

مواد آلی

18

9

17

7

3

مواد غیر آلی

5/11

5/6

12

5/7

5/8

ترکیبات کربنC

6/1

6/1

1

4/0

4/0

ترکیبات ازت  N

5/1

4/0

4/1

25/0

3/0

ترکیبات فسفات p2o5

9/0

1

6/0

5/0

5/0

پتاسیم

4/2

4/1

8/1

3/0

3/0

کلسیم ca

5/3

4/1

8/2

؟

8/0

سایر مواد

 
هر قطعه اردک می تواند یک کیلوگرم از گیاهان آبی را در 24 ساعت به مصرف برساند. نظر به اینکه چهل و هشت روزۀ دورۀ رشد اردک که 18 روز آن در سالن سر پوشیده طی می شود و یک ماه باقیمانده در استخرهای پرورشی سپری می گردد، در این طرح به طور متوسط 3 مرتبه در سال برای کشت اردک قابل اجرا می باشد. با تراکم 300 قطعه اردک در هر هکتار سالیانه می توان 900 اردک را در هر هکتار از سطح استخر پرورش داد.
ماهی کپور در اواخر خرداد و اوایل تیر ماه تکثیر می شوند. به استثناء کپور معمولی که معمولا در اردیبهشت تخم می گذارد، این ماهی معمولا در 18 ماهگی قابل عرضه به بازار می باشد. وزن ماهی هنگام عرضه 2 تا 200/2 کیلوگرم خواهد بود.
اردکها دارای رشد سریع بوده و در طی 48 تا 56 روز قادر خواهند بود به وزن 3/2 تا5/2 کیلوگرم برسند. نکته مهم اینکه اردکها بعد از 8 هفتگی شروع به پذیرش نموده و افزایش وزن آنها به کندی پیش خواهد رفت. مساله مهم در بازار مصرف کشور ما عدم آشنایی و مصرف گوشت پرندگانی مثل اردک است. با توجه به کمبودهای منابع پروتئین و بخصوص گرانی گوشت قرمز بایستی به نحوی در تبلیغ عمل شود که مصرف این گونه منابع بیشتر اشاعه گردد.

جدول وزن اردک در سنین مختلف

52

49

42

35

28

21

14

7

1

سن به روز

2510

2400

2030

1560

1070

710

370

180

50-60

وزن به gr

30/6

4/4

85/3

21/3

75/2

5/2

25/2

55/1

------

ضریب غذا

 
مواردی به عنوان متمم طرح از جمله نحوه مصارف کود و انتخاب نژادهای اردک در انتهای طرح ضمیمه گردیده است. 
مشخصات زمین کشاورزی: زمین مورد نظر بخش کشاورزی به صورت خرید و مالکیت خواهد بود که کشت مورد نیاز طرح را تامین خواهد نمود. جهت چرای آزاد اردکها می توان در فصول خارج از کشت از مزارع جانبی طرح استفاده نمود. 
مشخصات زمین اجرای طرح پرورشی: زمین مورد نظر ساخت و استخر های پرورش ماهی دارای بافت خاک مناسب جهت رشد گیاهان آبزی و موجودات ریز بوده و در حال حاضر دارای بوته های کوتاه بن و گیاهان هرز می باشد که جابجایی خاکها و ایجاد گودالها و بازسازی کف استخرها احتمالا نیاز به زهکشی مناسب خواهد داشت.
محل پرورش اردکها در مجاورت استخرها بر روی زمین هموار صورت می گیرد که در جریان بادهای موسمی شدید نبوده و جهت وزش باد در آن کاملا رعایت خواهد گردید.
با توجه به مسائل مورد لحاظ در طرحهای جانبی وضعیت کلی جانمایی طرحها بایستی در نظر گرفته شود.خاک محل پرورش اردک ماسه ای انتخاب خواهد گردید تا بهتر رطوبت را جذب نماید و به آسانی زهکشی شود و 
حد الامکان مستع برای رشد گیاهان سبز باشد.
رعایت فاصله از مجتمع های دامپروری و کارخانجات در طرح لحاظ خواهد گردید. 
فاصله تا جاده اصلی کافی است و سر و صدای زیاد آرامش اردکها را بهم نخواهد زد. مقداری از زمینهای کشت اطراف برای چرای آزاد اردکها در نظر گرفته خواهد شد و فضای مناسب و لازم جهت پرورش اردکها مطابق با استانداردهای طرح محاسبه و تأمین خواهد گردید. 
مشخصات آب مورد نیاز پرورش ماهی و اردک: منبع تامین آب می تواند از استخرهای زراعی عمومی حاشیه زمین تامین گردد و از این نظر مشکلی نخواهد بود. 
منابع اولیه مواد اولیه طرح: بچه ماهی مورد لزوم از طریق واحدهای فروش در کشور بدون اشکال قابل تامین بوده و حمل آن نیز توسط فروشنده صورت خواهد پذیرفت. در مراحل اولیه اجرای طرح جوجه اردکها از طریق بازارهای محلی کشور بدون اشکال تامین خواهد گردید و در آینده مطابق با طرح توسعه امکان تهیه جوجه از اردک مادر میسر خواهد گردید. 
قسمت عمده علوفه مورد نظر از طریق بازار تامین خواهد شد و مکملها و سایر نهاده های مورد لزوم براحتی و سهولت از طریق بازار فروش در دسترس و قابل تامین خواهد بود.
نیروی متخصص طرح: طرح از همکاری 2 نفر مهندس بهره مند خواهد بود و نظارت طرح توسط متخصصان وزارت جهاد کشاورزی صورت خواهد گرفت و در صورت استفاده از تسهیلات بانکی از نظرات کارشناسان بانک نیز سود خواهد بود. 
اجرای پروژه: قبل از هر گونه عملیات زیر بنایی نقشه پتوگرافی و جانمایی طرح ضروری خواهد بود. 
استخرهای نوزاد ماهی: در 2 واحد به مساحت 5/1 هکتار ضروری است. بچه ماهی از 1 تا 3 گرم تا رسیدن  به وزن 25 تا 30 گرم به منظور رها سازی در استخرهای پروار بندی تعبیه می شود.
 استخر
استخرهای پرواری: برای احداث این استخرها ی باید خاک نباتی سطح زمین برداشته می شود و سپس با خاکبرداری از کف استخرها دیواره های خاکی استخرها احداث می شود. عمق خاکبرداری از کف استخرها به گونه ای محاسبه می شود که حجم عملیات خاکبرداری تقریبا مساوی حجم خاکریز بدنه استخر ها باشد. 
مشخصات فنی استخرها: طول و عرض استخرها مطابق جدول زیر در نظر گرفته شده و با توجه به شیب زمین جهت ورود و خروج آب تغییر خواهد نمود. کلیه استخرها نهر طولی به عرض یک متر و عمق 50 سانتی متر احداث می شود تا در وقت برداشت تولید به سرعت تخلیه و کف استخرها خشک شوند تا بتوان با شخم زدن برای دوره بعد آنها را بازسازی نمود. محل ورود و خروج آب استخرها با دریچه بتونی و بتون مسلح با توری گالوانیزه مجهز خواهند شد. آب از طریق مجرای مخصوص و یا توسط موتور پمپ به استخر ذخیره وارد، ضمن آزمایشات لازم از کانال سیمانی به  نسبت وارد استخرهای پرورش می شود. آب اضافه استخرها از کانال بتنی به کانالهای خاکی وارد به مصارف کشت خواهند رسید. 

 

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر