سیستمهای مدیریت و اعتبارسنجی پایگاه داده

پایگاه داده های هوشمند بخش دوم

توسط admin | گروه sql | 1396/07/16

نظرات 0

 پایگاه داده یک سیستم مدیریت پایگاه داده که اعتبار سنجی داده ها را انجام می دهد و توسط برنامه های کاربردی به طور سنتی پردازش می‌شود. اغلب DBMS ها عمل اعتبارسنجی داده ها را انجام می دهند به این معنا که داده های غلط یا داده های الفبایی که در فیلدهای مخصوص وارد کردن میزان پول، وارد شده اند را حذف می کنند، البته اغلب پردازش ها توسط برنامه های کاربردی انجام می گیرد. هر چند محدودیتی برای میزان پردازش هایی که می‌توان توسط یک پایگاه داده هوشمند تا زمانی که پردازش یک عمل استاندارد بر روی داده ها باشد، وجود ندارد. نمونه هایی از تکنولوژی هایی که در پیاده‌سازی پایگه داده های هوشمند به کار می روند عبارتند از: تریگوها، محدودیت ها و روال های ذخیره شده. 

وظایف مدیر پایگاه داده

انجام پردازش بر روی پایگاه داده، جامعیت داده ها را افزایش می دهد زیرا دسترسی همه کاربران به داده های مربوطه را تضمین می کند. بانک‌های اطلاعاتی Mainframe (کامپیوترهای بزرگ) بسیار هوشمندند و بانک های اطلاعاتی کامپیوترهای شخصی در عوض سریع تر هستند. 
تعریف – یک بانک اطلاعاتی هوشمند یک پایگاه داده تمام متن است که هوش مصنوعی (AT) را به خدمت گرفته است و با کاربران آن قدر تعامل می‌کند (ارتباط برقرار می کند) تا مطمئن شود که آیتم های وارد شده بهترین و مناسب ترین اطلاعات ممکن هستند. این در تضاد با بانک های اطلاعاتی سنتی است که فقط با کلمات کلیدی و عباراتی که توسط عملگرهای منطقی مثل AND ، OR و NOT به هم مرتبط شده اند قابل جستجو هستند. 
زمانی که یک جستجو توسط یک بانک اطلاعاتی تمام متن سنتی انجام می‌گیرد، صرفاً کلمات کلیدی و عباراتی که در یک فایل مرجع قرار دارند نمی‌توانند پیدا کردن مفاهیمی در آن فایل که مرتبط با موضوع مورد جستجو است را تضمین کنند. یک بانک اطلاعاتی هوشمند گزینه های انتخابی گسترده و بسیار انعطاف پذیری را برای ساخت پرس و جوها فراهم می کند. مثلاً، کاربر باید یک پرسش را به صورت یک جمله کامل تایپ کند. سپس بانک اطلاعاتی لیستی از داده های بازیابی شده را بر اساس میزان شباهت به جواب را فراهم می کند. بنابراین داده خروجی، جواب مناسبی برای آن سوال خواهد بود. هوش مصنوعی می تواند خطاهای ناشی از بی توجهی کاربر مثل اِسپل (هجی) غلط کلمات را تصحیح کند. بعضی از بانک های اطلاعاتی هوشمند کلمات معادل (هم معنی) و تضاد (دارای معنای مخالف) کلمات کلیدی و عبارات را نمایش می‌دهند. 
برای بهره گیری بهتر از بانک اطلاعاتی هوشمند، کاربر باید پرس و جوهای خود را با عبارات دقیق تر بسازد (درست مثل زمانی که فردی مورد بازجویی قرار می گیرد.) مثلاً کاربر باید تایپ کند: «چه موقع کامپیوتر من قادر است قیمت سهام را پیشگویی کند؟» اگر این سوال جواب های رضایت بخشی در برنداشت، کاربر می تواند سوال جزئی تری بپرسد یا اینکه ماهیت پرس و جو را تغییر دهد. یک جستجو باید بتواند به کامپیوتر مشخص، سرور یا شبکه یا کل اینترنت محدود شود. یک جستجو می تواند به موضوعات مشخص مثل مقالات خاص، اخبار جهان، اخبار محلی، اخبار منطقه ای، اخبار تجاری، عکس، صفحات سفید یا زمینه ای از فن آوری اطلاعات محدود گردد. پرس و جوها می توانند به زبان های مشخص، مناطق جغرافیایی یا دوره های تاریخی محدود شوند. یک بانک اطلاعاتی هوشمند می تواند تاریخچه جستجوهایی که اخیراً کاربر انجام داده را برای او فراهم آورد، تا اگر لازم باشد بعداً جستجو را پالایش کند یا جستجوی دیگری با همان  عنوان انجام دهد، در این حالت ها نیازی نیست که کاربر کارهایی که قبلاً کرده و سوالاتش را دوباره تکرار کند. 
 
واسط بانک اطلاعاتی هوشمند: ترکیب هوش مصنوعی و سیستم های پایگاه داده 
خلاصه: 
واسط بانک اطلاعاتی هوشمند (IDI) یک واسط مبتنی بر حافظه پنهان (کش) است که برای ایجاد سیستم های هوش مصنوعی با دستیابی موثر به یک یا چند پایگاه داده در یک یا چند سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی (DBMS) راه دور طراحی شده است. از آن به عنوان واسطه ای بین انواع مختلف DBMS که از SQL برای ارتباط با DBMS های راه دور استفاده می کنند و پیاده‌سازی IDI که قابلیت حمل و نقل خوبی ایجاد می کند، استفاده می شود. زبان پرس و جوی IDI مجموعه محدودی از عبارات Horn است که به زبان SQL ترجمه شده اند. خروجی های IDI هر بار در یک سطر (tuple) برگردانده می شوند و IDI برای بالا بردن کارایی حافظه کش که نتایج در آن نگهداری می شود را مدیریت می کند. IDI یکی از عناصر کلیدی سرور سیستم هوشمند (ISS) است که جزء سیستم های جوابگو و ارائه دانش به شمار می‌رود. IDI همچنین برای ایجاد سرویس های پایگاه داده برای برنامه های سیستمی زبان Unisys به کار می رود. 
 

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر