راه اندازی فروشگاه اینترنتی

ایجاد فروشگاه اینترنتی

توسط admin | گروه مقاله های کامپیوتر | 1395/12/06

نظرات 0

 سایت واسطه پس از كسر مبلغ محصول از حساب وی، این درخواست را در وهله اول از طریق فکس و یا تلفن (در آینده از طریق کامپیوتر به صورت آنلاین و یا از طریق SMS و یا تلفن گویا ) به فروشنده ارجاع می دهد و فروشنده می بایست در مدت زمان توافق شده، کالا را برای مشتری ارسال نماید.

 

مزایای ایجاد فروشگاه اینترنتی برای فروشندگان
داشتن ویترینی قابل رویت در سرتاسر ایران و كشورهای منطقه
 داشتن بازدید كنندگان بسیار (شركتها، ادارات، موسسات، بنگاههای تجاری، متخصصان، دانشجویان و ... )
 
وسعت نامحدود فروشگاههای اینترنتی
در فروشگاههای سنتی به علت كمبود جا، امكان نگهداری تمامی محصولات بر اساس تنوع، اندازه، تركیبات و ... وجود ندارد كه این مسئله در فروشگاه اینترنتی كاملاٌ حل شده است یعنی به دلیل عدم محدودیت در فضا، فروشنده می تواند سبد محصولات تولیدی خود را به متنوع ترین شكل ممكن به همراه توضیحات كامل و بیان برتری های كیفی و فنی به زبان ساده و با درج قیمت ها و عكس های زیبا در معرض دید مشتریان قرار دهد.
 
نداشتن محدودیت زمانی
فعالیت فروشگاههای سنتی محدود به ساعات و روزهای غیر تعطیل می باشد اما فروشگاههای اینترنتی مطلقاٌ چنین محدودیتی نداشته و در تمامی ساعات شبانه روز و تمامی روزهای سال در دسترس عموم بازدید كنندگان قرار دارد. 
 
كاهش هزینه های جانبی وسود آوری بیشتر
در فروش مستقیم محصولات به مشتریان در فروشگاه اینترنتی، هزینه هایی از قبیل كارمزد، خواب سرمایه و سایر هزینه های جانبی كاهش یافته و بنابراین سود بیشتری عاید فروشنده می شود.
 
فروشگاه اینترنتی
 
پرداخت اینترنتی
پرداخت اینترنتی عبارت است از پرداخت توسط كارتهای پرداخت یا اعتباری، كسر از موجودی خریدار و واریز به حساب فروشنده. تمامی مراحل فوق بصورت اینترنتی انجام می پذیرد. 
 
به چه طریق می توانید مشتریان خود را راضی كنید؟
فروشنده می تواند با اختصاص بخش ناچیزی از سود حاصله در هر فروش آنلاین، قیمت محصول خود را كاهش دهد تا مشتری بیشتری را جلب نماید. 
فروشنده می تواند قیمت محصول را ثابت نگه داشته و در عوض از سود حاصله هدایای زیبایی را از قبیل ملزومات جانبی كالای به فروش رفته خود، كالاهای كوچك تر و ارزان قیمت تر و یا كالای مورد علاقه كودكان و یا هدایای تبلیغاتی را به همراه محصولات خود برای مشتری ارسال نماید. 
فروشنده با پرداخت هزینه ناچیز حمل كالا به محل مورد نظر مشتری، رضایت بیشتر آنان را فراهم و كالای خود را در بازار و در مقایسه با محصولات مشابه، رقابتی تر می نماید. 
همچنین فروشنده با استفاده از امكانات سایت واسطه می تواند خدمات ثبت نام آنلاین مشتریان برای پر كردن برگ گارانتی و حتی قسمی از خدمات مشتریان خود را انجام داده و رضایت هر چه بیشتر آنان را تامین نماید. 
مزایای خرید از فروشگاههای اینترنتی برای خریداران  
عدم برخورد به ترافیكنبودن آلودگی هوا
 عدم نیاز به رفتن به داخل طرح ترافیك
یافتن كالاها با قیمت پایینتر نسبت به فروشگاههای سنتی
قابلیت مقایسه قیمتها و مشخصات كالاها در كمترین زمان
امكان خرید در آرامش منزلامكان خرید در هر ساعت از شبانه روز
عدم مشكل حمل و نقل كالای خریداری شده
تحویل كالای خریداری شده درب منزل
بیمه بودن كالای خریداری شده
  مزایای ایجاد فروشگاه اینترنتی برای فروشندگان
حل مشكل حمل و نقل
در حال حاضر (VTE) در حال مذاكره با شركت پست، پیك بادپا، پست 193 و چندین شركت فعال حمل و نقل خصوصی، در خصوص واگذاری حمل كالا به آنان می باشد. به این ترتیب بزودی این امكان فراهم خواهد شد تا شركت حمل طرف قرارداد با (VTE)، كالا را از محل فروشگاه سنتی و یا انبار گرفته و به مشتری تحویل نماید.
بیمه
بر اساس مذاكرات در حال انجام با چند شركت بیمه، كلیه كالاهای به فروش رفته از طریق فروشگاه اینترنتی، مشمول بیمه خواهند بود تا هیچگونه خسارتی متوجه فروشنده و خریدار نگردد.
امكان فروش قسطی
در این مورد لازم به توضیح است كه سایت واسطه در حال مذاكره با بزرگترین فروشنده فروش قسطی درایران جهت حل مشكلات فروش قسطی از قبیل مشكل پرداخت، نحوه قسط بندی، ضمانت و ... می باشد.
مزایای استفاده از تجارت الكترونیكی 
به طور كلی مزایای استفاده از تجارت الكترونیكی را میتوان به پنج دسته تقسیم كرد كه شامل بستر ارتباطی، از بین رفتن واسطهها، افزایش قدرت خریداران و پیدایش بازارهای جدید برای تولید كنندگان، سفارشی كردن محصولات درخواستی و خدمات پشتیبانی قوی و پیدایش مؤسسات اقتصادی نو پا و رقابت سراسری است. 
 
۱- بستر مناسب اطلاعاتی و ارتباطی 
یكی از امكاناتی كه اینترنت در اختیار تجارت و بازرگانی قرار میدهد اطلاعات نسبتاً كامل و گستردهای است كه در مورد هر كالا چه از نظر فنی و چه به لحاظ تجاری میتوان یافت. امكانی كه در دنیای واقعی، ارزش تجاری بسیار زیادی دارد اما بدون صرف هزینه و زمان زیاد بهدست نمیآید. ارزش دیگر تجارت الكترونیكی آن است كه امكان ایجاد ارتباط با همه افرادی كه برای تكمیل یك فرآیند بازرگانی لازم است با آنها تماس گرفته شود، در كوتاهترین زمان از طریق e-mail ،chat و روشهای دیگر امكانپذیر است. 
 
۲- حذف نسبی واسطه ها 
حذف واسطهها یكی دیگر از ارزشمندترین دستاوردهای تجارت الكترونیكی می باشد كه باعث كاهش بیسابقه قیمت كالاها و خدمات در جهان شده است. براساس برآوردهای انجام شده، حذف واسطهها و ایجاد ارتباط مستقیم بین خریداران و فروشندگان بین ۱۵ تا ۵۰ درصد موجب كاهش قیمت تمام شده كالاها و خدمات برای مشتریان شده است. 
 
۳- افزایش قدرت خریداران و پیدایش بازارهای جدید برای تولید كنندگان 
ارتباط اینترنتی فرصتی را در اختیار خریداران قرار میدهد كه بتوانند با طیف گستردهای از تولیدكنندگان در سرتاسر جهان ارتباط برقراركنند و از این طریق به تقاضای مورد نظر خود از بین پیشنهادهای مختلف برسند و در مقابل فروشندگان قدرت چانهزنی بیشتری برای كسب امتیاز و مزایای بیشتر داشته باشند. در صورتیكه در دنیای حقیقی به علت محدودیتهای ناشی از فاصله جغرافیایی، مشتریان چنین قدرت انتخابی ندارند. البته این ساختار برای تولیدكنندگان هم دارای مزایا و امتیازات فراوانی است. از جمله میتوان به امكان عرضه و فروش محصولات به تمام مردم جهان اشاره كرد. در واقع تجارت الكترونیكی به تولیدكنندگان امكان جهانی شدن محصولاتشان را با صرف هزینه كم (نسبت به آنچه كه در مقابل بهدست میآید) میدهد. شاید جالب باشد كه بدانید به عنوان مثال، جلد پنجم كتاب داستانی هریپاتر توانسته است با استفاده از شیوه فروش آنلاین در شب اول انتشار خود فروشی معادل یك میلیون جلد را در جهان داشته باشد. امكان وقوع چنین حادثه شیرینی برای ناشر این كتاب در دنیای حقیقی، آن هم در مدت زمانی كوتاه، یا اصلاً محال بود یا به امكانات گسترده مالی و تبلیغاتی و توزیع نیاز داشت كه هر سازمانی توانایی انجام آن را دارا نیست. 
۴- سفارشی كردن محصولات و خدمات پشتیبانی قوی 
مزیت دیگر تجارت الكترونیكی آن است كه شما قادر خواهید بود كه محصولات مورد درخواست خود را به صورت سفارش و مطلوب خود خرید كنید. به عنوان مثال ما میتوانیم هنگام مراجعه به سایت شركت Dell كامپیوتر مورد درخواست خود را با همان خصوصیاتی كه مایلیم، سفارش داده و خریداری كنیم. در این فرایند روش كار شركت دل برای قبول سفارش در خواستی به این صورت است كه ابتدا امكان انتخاب و ارائه پیشنهاد در اختیار مشتری قرار میگیرد. سپس پیشنهاد مشتری با توجه به امكانات شركت مورد بررسی قرار گرفته و نهایتاً مورد قبول یا عدم قبول قرار میگیرد. در صورت قبول درخواست، مراحل بعدی ثبت سفارش و دریافت مبلغ طی میشود و اعلام ارسال كالا و شیوه پیگیری محموله در مدت ارسال از طریق فرستادن e-mailهای متعدد انجام میشود. مشتری نیز به نوبه خود میتواند زمان دریافت را اعلام نماید. نهایتاً مشتری میتواند با دادن اطلاعات مختلف درمورد كالاهای خریداری شده و برقراری ارتباط الكترونیكی با شركت تولیدكننده نسبت به رفع نقص كالای مورد نظر اقدام نماید.شركتهایی كه از این طریق به فروش محصولات و خدمات خود اقدام میكنند به طور دائم از طریق روش های مختلف، سریع و كم هزینه در ارتباط با مشتریان خود هستند و پشتیبانی قوی باعث ترغیب مردم به خرید از اینترنت میشود. در سالهای نخست رواج شیوه الكترونیكی فروش كالا، استفاده از این روش فقط برای كالای كوچك و ارزان مثل ساعت، عروسك، كتاب، لباس استفاده میشد اما اكنون با توجه به رشد روزافزون تجارت الكترونیكی، صنایع بزرگی همچون صنعت ماشین سازی نیز به این روش رو آوردهاند. مثلا با مراجعه به سایت شركت فورد میتوانیم ماشین مورد درخواست خود را از نظر رنگ یا امكانات جانبی به دلخواه انتخاب كنیم. 
۵- پیدایش مؤسسات اقتصادی نوپا و رقابت سراسری 
یكی از پیامدهای تجارت الكترونیكی ایجاد مؤسسات جدید اقتصادی است كه توانایی رقابت و حتی در مواردی سبقت گرفتن از شركتهای كهنه كار را دارند. درحال حاضر دو نوع بازار خرید و فروش یعنی بازار سنتی و حقیقی و بازار مجازی و مبتنی بر شبكه به موازات یكدیگر عمل میكنند و هر كدام دارای قواعد تجارتی خاص خود هستند كه گاه دارای خصوصیاتی مشترك و گاه با یكدیگر متفاوت هستند. در برخی موارد كسب و كارهای نوپا توانستهاند با ایجاد سیاستهای كاربردی در بازار جدید مجازی گوی رقابت را از رقبای سنتی بگیرند و بازار محصولات مختلف را تصاحب كنند. مثلا میتوان به رقابت بین مؤسسه BarnesNoble و شركت Amazon در خرید و فروش كتاب یا موارد دیگری چون Dell در كامپیوتر و etoys در اسباب بازی اشاره كرد.

شکلهای گوناگون تجارت الكترونیكی 
استفاده از اینترنت به عنوان مهمترین بستر ارتباطی در تجارت الكترونیكی همزمان با رشد روزافزون شبكه جهانی ارتباطات باعث پیدایش مدلهای گوناگونی در این تجارت گردیده است. این مدلها حاصل تعامل سه گروه اصلی از افراد یك جامعه، از دیدگاه اقتصادی، هستند كه عبارتند از دولت یا سازمانهای وابسته (government) ، سازمانهای تجاری و اقتصادی، تولیدكنندگان كالا و ارائهكنندگان خدمات (business) و در نهایت مردم عادی كه خریداران نهایی كالا یا خدمات (consumer) هستند.مدلهای مختلف تجارت الكترونیكی از تعامل دوبهدوی این سه گروه اصلی حاصل میشوند. 
government consumer business 
business b۲g b۲c b۲b 
consumer c۲g c۲c c۲b 
governmanet g۲g g۲c g۲b 
 
۱- مدل B۲B 
در مدل(B۲B)ارتباط بین دو یا چند سازمان، مؤسسه اقتصادی، تولید كنندگان مواد اولیه، تولیدكنندگان انواع مختلف كالای مصرفی، ارائهكنندگان انواع گوناگون خدمات و ... موردنظر است، در واقع این مدل را به نوعی میتوان توسعه یافته مدل قدیمیتر
 EDI (Electronic Data Interchange) دانست. ۱مدل B)۲(B دربرگیرنده همان عملیاتی است كه درEDI انجام می شد یعنی تبادل اطلاعات، داده ها، ثبت سفارش، خرید و فروش و ... همچنان وجود دارد. اما در مدل جدید فرآیند ارتباطی بسیار باز و قابلانعطاف طراحی شده طوری كه تولیدكنندگان مواد اولیه، تولیدكنندگان كالاهای مختلف و فروشندگان و توزیع كنندگان بتوانند به راحتی با یكدیگر ارتباط مستقیم داشته باشند. این به معنی كاهش واسطهها نیز هست. موضوعی كه به نوبه خود باعث كاهش قیمتها میشود. عوامل ذكر شده باعث گردیده است كه این مدل بهعنوان اصلیترین مدل تجارتالكترونیكی به حساب آید و طی مدت كوتاهی كه از زمان پیدایش آن می گذرد درآمد قابل توجهی را نصیب صاحبان سرمایه سازد. براساس آمارهای موجود، بازرگانان و فعالان در این عرصه توانستهاند از درآمد ۴۳ میلیارد دلاری در سال ۹۸ به ۱۳۰۰ میلیارددلار در پایان سال ۲۰۰۴ برسند. 
 
۲- مدلهای B۲C وC۲B 
این دو مدل بیانكننده ارتباط متقابل بین تولیدكننده اصلی كالاهای گوناگون با استفادهكننده و خریداران نهایی این محصولات و خدمات می باشد. این روزها میتوان كالاهای مختلفی از مواد اولیه صنعتی گرفته تا اتومبیل، ماشینآلات صنعتی و كالاهای عمومی مانند مواد غذایی، محصولات فرهنگی، گل و گیاه و اقلام كادویی را به همراه طیف وسیعی از خدمات مثل رزرو هتل، بلیط هواپیما، قطار، اتوبوس، اجاره ماشین و ... به صورت آنلاین خریداری كرد. در این دو مدل تولیدكنندگان میتوانند مصرفكنندگان نهایی محصولات خود را شناسایی كنند و محصولات خود را به صورت مستقیم به آنها عرضه كنند B۲C مصرفكنندگان نیز به نوبه خود میتوانند از بین تولیدكنندگان، آنكه شرایط مطلوبتر را دارا میباشد و از هر جهت مناسبتر است را انتخاب نمایند C۲B مدلهای B۲C و C۲B معمولاً دارای مزایایی چون خرید ارزانتر كالا نسبت به دنیای واقعی هستند. مزیت دیگر، امكان ارسال كالا به مكان درخواستی خرید است. فرق اصلی بین دو مدل B۲C وC۲B در نحوه خرید و شیوه ایجاد ارتباط بین مشتریان و تولیدكنندگان میباشد.در مدل B۲C خریداران اطلاعات كافی در مورد كالای مورد نیازشان، شركت عرضهكننده آن و قیمت خود كالا) در دنیای حقیقی( را دارا میباشند و بیشتر بهعلت پایینتر بودن بهای محصول در اینترنت از این مدل برای خرید خود استفاده میكنند. اما در مدل C۲B اطلاعات مشتری عمدتاً به مشخصات كالای مورد نیازش محدود است و اطلاعات چندانی در مورد شركتهای عرضهكننده آن یا قیمتهای احتمالی آن ندارد. در این حالت شركتهای گوناگونی در اینترنت با توجه به شرایط مشتری به او پیشنهاد ارائه میكنند و مشتری از بین این پیشنهادها هر كدام را كه برایش مناسبتر بود انتخاب میكند. به بیان دیگر، در B۲C مشتری به یك شركت تولیدكننده یا فروشنده پیشنهاد خرید را ارائه میكند، اما در مدل C۲B این شركتهای عرضه كننده هستند كه به مشتری پیشنهاد فروش را ارائه میكنند. 
 
۳- مدل C۲C 
این شیوه در تجارت الكترونیك عمدتاً براساس مدلی بهوجود آمده است كه پیر امیدیار طراح و صاحب سایت eBay و افراد مبتكری مثل او خلق كردهاند. در مدل C۲C فروشندگان اجناس این امكان را مییابند كه در یك محیط گسترده اجناس خود را به خریداران نهایی ارائه كنند. پیر امیدیار میگوید ایده فروش كالا از طریق وب سایت در وحله اول برای فروش شیرینیهای پخته شده توسط همسرش برای توزیع در شهر لسآنجلس به ذهنش رسید. او در طرح اولیه سایت خودش از مدل B۲C استفاده كرده بود و به مرور زمان و توسعه این سایت مدل جدیدی را براساس حراج كالا و فروش اجناس دست دوم در دنیای حقیقی طراحی كرده است.امیدیار كوشید با توجه به طیف گسترده بازدیدكنندگان در اینترنت، بستری را فراهم كند كه فروشندگان بتوانند كالای خود را به شیوه حراج اجناس )با شیوهای مشابه دنیای واقعی( به فروش برسانند. اما تفاوت اصلی این نوع از حراج تعداد بیشمار شركتكنندگان و مخاطبان حراج است. امروزه به دلیل استقبال گستردهای كه ازeBay بهعمل آمده است، این سایت بهعنوان سمبل C۲C شناخته میشود. سایت eBay توانسته است در سال ۲۰۰۲ میلادی مبلغ ۲۰ میلیارد دلار برای صاحبان خود درآمد ایجاد كند. 

۴- مدلهای در ارتباط با دولت 
مدلهای مرتبط با دولت را نیز میتوان به سه دسته تقسیم كرد. دسته اول شامل مدلهای G۲B وB۲G است. در این دو مدل سازمانها، نهادها و مراكز دولتی و وابسته به دولت درارتباط با مراكز اقتصادی، بنگاههای تجاری و شركتهای تولیدكننده و ارائهكننده كالا و خدمات هستند. در این ساختار طرفین با مراجعه به یكدیگر و تعامل با هم از طریق شبكههای كامپیوتری امور بازرگانی میان خود را انجام میدهد. این امور شامل مواردی چون گرفتن انواع مجوزها از دولت و سازمانهای مربوطه، پرداخت وجه مورد درخواست دولت، گرفتن اطلاعات از نهاد دولتی و موارد دیگری است كه همگی در این دو مدل خلاصه میشوند. مزیت اصلی این دو ساختار صرفهجویی در انجام عملیات گوناگون برای دولت و سازمانهای مربوطه و كاهش زمان انجام این امور و كاهش نیروهایی است كه بیهوده صرف انجام كمبازده و یا بدون بازده در سازمانها میشود. دسته دوم شامل مدلهای G۲C و C۲G است. در این دو مدل ارتباط بین مردم و سازمانهای دولتی مطرح میباشد و رابطه میان دولت و مردم بیش از آنكه ماهیتی تجاری داشته باشد، حول و حوش خدماتی كه دولت میتواند به مردم ارائه كند و یا تسهیل ارتباطات مالی مردم و دولت در زمینه امور مالیاتی و مشابه آن دور میزند. فعالیتهای این دو مدل شامل مواردی چون گرفتن انواع مدارك شناسایی، انجام عملیات بانكی و گرفتن اطلاعات از دولت است.دسته سوم نیز براساس مدل G۲G است كه ارتباط و تقابل بین دو سازمان دولتی دو یا چند وزارتخانه را فراهم میسازد و مواردی چون ارتباط شهرداریها با پلیس، وزارت كشور، نهادهای نظامی و ... را شامل میشود. در این مدل مبادلات میان دوسوی یك فرآیند الكترونیكی ممكن است شامل مبادلات بازرگانی باشد یا صرفاً به تبادل اطلاعات محدود باشد.
در قسمت قبل به مدلهای مختلف تجارت الكترونیك اشاره كردیم و از مدل B۲C به عنوان یكی از مدلهای اصلی این شیوه تجارت یاد كردیم. بخش مهمی از این مدل تجارت الكترونیك به ابزاری متكی است كه كارت اعتباری نامیده میشود و ابزار الكترونیكی نقل و انتقال پول به شمار میرود. بسیاری از مردم مایلند بدانند این كارتها چه هستند و چگونه میتوان آنها را تهیه و مورد استفاده قرارداد. اگرچه در ایران هنوز یك نوع كارت اعتباری استاندارد كه در سراسر كشور و در تمام بانكها معتبر باشد و قابلیت استفاده در شبكه اینترنت را (دست كم برای مبادلات داخلی) داشته باشد معرفی نشدهاست، ولی اغلب افراد آشنایی با این كارتها و امكان استفاده از آنها را مقدمه و پیشزمینهای برای ورود به دنیای خرید و فروش الكترونیكی میدانند. در این قسمت از مجموعه مقالات الفبای تجارت الكترونیك نگاهی مختصر به تاریخچه، ساختار و انواع كارت اعتباری خواهیم داشت. در مقالات بعدی شرح نحوه استفاده از این كارتها را در شبكه اینترنت به تفصیل توضیح خواهیم داد. 
 
كارت اعتباری چیست؟ 
كارت اعتباری یك كارت پلاستیكی است كه روی آن نام صاحب كارت و شماره آن به صورت برجسته وجود دارد و پشت كارت یك نوار مغناطیسی دیده میشود كه درون خود برخی اطلاعات مهم مثل هویت و آدرس دارنده كارت را ذخیره كرده است. سیستمهای مالی كامپیوتری مانند دستگاههای خودپرداز ATM از این اطلاعات هنگام احراز هویت فرد به منظور برداشت پول استفاده میكنند. یك كارت اعتباری استاندارد شامل یك عدد ۱۶ رقمی نیز هست كه حاوی اطلاعات مهمی درباره نوع كارت، بانك صادركننده آن و اطلاعات دیگر است. این شماره برای دارنده هر كارت منحصر به فرد است. از این شماره برای شناسایی دارنده كارت هنگام انجام معاملات الكترونیكی روی اینترنت نیز استفاده میشود. 
 
تاریخچه 
آنطور كه در دائرهالمعارفهای بریتانیكا و انكارتا آمده است، استفاده از این نوع كارت برای انجام نقل و انتقال پول ابتدا در دهه ۱۹۲۰ و در كشور آمریكا رواج یافت. در آن زمان برخی شركتهای خصوصی مانند بعضی از هتلهای زنجیرهای و تعدادی از شركتهای نفتی مشتریان خود را به استفاده از این كارتها برای سهولت در پرداخت تشویق میكردند. استفاده از این كارتها پس از جنگ جهانی دوم و خروج از ركود اقتصادی شدت گرفت.اولین كارت اعتباری از نوع امروزی آن، یعنی كارتی كه بتوان با استفاده از آن در طیف وسیعی از فروشگاهها و كسبوكارها پول مبادله كرد، در۱۹۵۰ توسط Diners Club Inc معرفی شد و هنوز هم یكی از كارتهای اعتباری شناختهشده از این نوع به شمار میرود. در۱۹۵۸ نیز كارت اعتباری دیگری در همین رده توسط شركتAmerican Express معرفی شد كه در حال حاضر یكی از معروفترین نوع كارتهای اعتباری است. مشخصه اصلی این دسته از كارتها ایناست كه شركت صادركننده كارت از دارنده آن یك مبلغ عضویت سالانه دریافت میكند و سپس به صورت ماهانه یا سالیانه و یا در دورههای زمانی دیگر برای او صورتحساب میفرستد و معادل مبلغ این صورت حساب از موجودی دارنده كارت نزد شركت صادركننده آن كسر میشود.مدتی بعد سیستم كارت اعتباری بانكی رواج یافت. در این سیستم كه امروزه نیز مورد استفاده است، صادركننده كارت در اصل یك بانك است و هریك از دارندگان كارت اعتباری نزد بانك یك حساب دارند. هنگامی كه كالا یا خدماتی توسط دارنده كارت (مشتری)خریداری میشود، این پول بلافاصله به حساب فروشنده (كه خود نزد بانك حسابی دارد) واریز میشود.بانك نیز به نوبه خود این هزینه را به صورت ماهانه و یا در دورههای زمانی معین دیگری به حساب مشتری منظور میكند و صورتحساب برایش صادر میكند و در صورتی كه به میزان كافی در حساب مشتری پول نباشد، طی مهلت معینی از مشتری میخواهد كه حساب خود را تكمیل كند. مشتری میتواند مبلغ مورد نظر را یكجا و یا با اقساطی كه بهره به آن تعلق میگیرد، به بانك بپردازد.اولین سیستم بانكی از این نوع در سال ۱۹۵۹ و از سوی Bank of America در كالیفرنیا معرفی شد وBankAmericard نام داشت. این سیستم تنها در همان ایالت كار میكرد. اما بعدا در سال ۱۹۶۶ در ایالتهای دیگر نیز راهاندازی شد و صورت سراسری به خود گرفت. در سال ۱۹۷۶ این سیستم بانكی به VISA تغییر نام داد. ویزا امروزه یك كنسرسیوم بینالمللی است كه سیستم بانكی اغلب كشورهای دنیا در آن مشاركت دارند.در همان سال ۱۹۶۶ اتحادیه كارت بین بانكی یا Interbank Card Association شكل گرفت و بعدا به MasterCard تغییر نام داد. ویژگی مستركارت این بود كه هیچ بانك خاصی در آن نقش محوری نداشت، بلكه هركدام از بانكهایی كه به صورت محلی اقدام به صدور كارت اعتباری برای مشتریان خود میكردند مایل بودند روشی برای متصل كردن سیستمهای مالی خود به یكدیگر پیدا كنند. چنین سیستمی میتوانست در میان مشتریان كوچك بانكها كه مایل بودند از كارت خود برای كارهایی مثل خرید مایحتاج روزانه و یا خرید اتومبیل و مسكن استفاده كنند علاقهمندان زیادی داشته باشد. 
 
چرا كارت اعتباری؟ 
ممكن است این سوال در ذهن كسانی كه با این كارتها آشنایی ندارند بهوجود آید كه اصولا فلسفه حضور این كارتها چیست و مزیت اصلی آنها كدام است. كارتهای اعتباری چنانكه از نامشان پیداست مقدار معینی اعتبار مالی در اختیار صاحب كارت قرارمیدهند. هنگامی كه شما با حساب بانكی خودتان كار میكنید، سابقه مبادلات مالی شما نزد بانك محفوظ میماند. بانك با استناد به این سابقه میتواند تخمین بزند كه اصولا میزان گردش مالی حساب شما در طول یك دوره زمانی خاص چقدر است. درواقع میانگین مانده حساب شما در هر دوره نشان دهنده حداقل میزان درآمد شما یا به تعبیر صحیحتر میزان توانایی مالی شما در هر دوره زمانی معین است. بانك یا هر موسسه مالی و اعتباری مشابه آن میتواند براساس آن مانده به شما اعتبار بدهد. اعتبار معمولا مقدار نقدینگی یا پولی است كه برابر یا بیشتر از میزان مانده حساب شما است. مقداری كه میتوانید در هریك از آن دورههای زمانی از موسسه یا بانك قرض بگیرید. فرض موسسه مالی مذكور ایناست كه شما قادر خواهید بود در اولین فرصت این قرض را برگردانید. به این ترتیب انجام قطعی معاملات و مبادلات مالی شما با دیگران موكول به میزان نقدینگی واقعی در دست شما نخواهد بود بلكه به میزان اعتبار شما نزد موسسه مالی متكی خواهد بود. 
 
انواع كارت اعتباری 
كارتهای اعتباری را اساسا میتوان به دو دسته كارتهای بانكی و غیربانكی تقسیم كرد. كارتهای اعتباری بانكی مثل ویزا و مستركارت از سیستم اعتباری بانكها استفاده میكنند. در حالی كه كارتهای غیر بانكی را شركتها و موسسات دولتی و خصوصی به مقاصد مختلفی عرضه میكنند. آمریكن اكسپرس و دینركلاب نمونه كارتهای اعتباری غیر بانكی هستند. همچنین در برخی كشورها شركتهای مخابرات و تلفن و یا شركتهای توزیعكننده نفت، گاز و بنزین و نیز فروشگاههای زنجیرهای و باشگاههای تفریحی اقدام به صدور كارت اعتباری میكنند. دامنه كاربرد این كارتها بستگی به دامنه فعالیت شركت مربوطه و یا اهداف مالی آنها دارد. در هرصورت فعالیت تمام این موسسات صادر كننده كارت باید زیر نظر نهاد مالی رسمی آن كشور و دارای مجوز فعالیت باشد.كارتهای بانكی نیز دارای تنوع زیادی هستند. كارتهای اعتباری تنها یك دسته از كارتهای بانكی هستند و خود به انواع مختلفی تقسیم میشوند. انواع فرعی كارتهای اعتباری بانكی معمولا بر اساس نحوه محاسبه بهره، سقف میزان اعتبار منتسب به كارت و حداقل موجودی دارنده حساب، نرخ حق اشتراك سالیانه و فاكتورهای مالی دیگر محاسبه میشود. بانكهای صادركننده كارت و یا شركتهای غیر بانكی معمولا علاقه دارند كه انواع كارتهای خود را برحسب امتیازات متفاوتی كه در اختیار صاحب آن قرار میدهد به گروههایی با نام طلایی، نقرهای و از این قبیل تقسیم كنند.یك دسته دیگر از كارتهای بانكی مشابه آنچه كه این روزها در كشور ما رایج است تنها به ارائه خدمات بانكی محدود از طریق باجههای خودپرداز اختصاص دارند و فاقد برخی از ویژگیهای مهم یك كارت اعتباری استاندارد هستند. دسته دیگری از كارتهای اعتباری بانكی نیز وجود دارند كه در بسیاری از كشورهای دنیا كه سیستمهای بینالمللی مانند ویزا و مستركارت در آن ها به رسمیت پذیرفته شده، بهكارگرفته میشوند. این كارتها معمولا نام یك سازمان و یا شركت را برخود دارند. سازمان یا شركت مذكور لزوما یك موسسه یا نهاد مالی نیست بلكه ممكن است به قصد ارائه خدمات مالی به گروهی از اعضای وابسته به خود پدید آمده باشد. مثلا برخی از فروشگاههای اینترنتی مثل آمازون یا Barnes ِ Nobel یا حتی پورتال یاهو خدمات مالی از این دست را به اعضای خود ارائه میكنند. مشتركین یك ISP، اعضای یك باشگاه و یا مشتریان یك فروشگاه ممكن است این شانس را داشته باشند كه با تهیه یك كارت اعتباری از این نوع، ضمن بهرهمندی از مزایای عمومی یك كارت اعتباری بانكی، از خدمات ویژه شركت یا سازمان مذكور نیز استفاده كنند.مدل های مختلفی برای تعامل میان این سازمانها از یك سو و بانكهای صادر كننده كارتهای بانكی و نیز كنسرسیومهای ویزا و مستركارت وجود دارد. گاهی این سازمانها مستقیما با ویزا یا مستركارت وارد معامله میشوند و خود یك واحد اعتباری مالی راهاندازی میكنند. گاهی نیز با یك بانك معتبر طرف قرارداد با هریك از این كنسرسیومهای بینالمللی وارد مذاكره میشوند. شكل اخیر رایجتر است زیرا معمولا بانكهای محلی شناخت بهتری از سابقه مالی نهادهای محلی دارند. همچنین سازمان یا شركت واسطه ممكن است بسته به نوع تعامل مالی خود با بانك صادر كننده اصلی كارت یا خود كنسرسیوم بینالمللی ویزا و مستركارت، درصد اندكی از بهای هر معامله را )به عنوان پورسانت( دریافت كند. به هرحال كاربران میتوانند با تهیه كارتهایی از این نوع بدون مراجعه مستقیم به یك بانك معتبر و با واسطه یك شركت تجاری به شبكه مالی مستركارت یا ویزا بپیوندند.
یك دسته مهم دیگر نیز از كارتهای بانكی هستند كه البته اعتباری نیستند ولی بیشتر قابلیتهای آن مشابه كارت اعتباری است. به این كارتها اصطلاحاً Debit Card یا كارت بدهی میگویند. برخلاف كارت اعتباری كه به دارنده آن اجازه خرج كردن بیشتر از موجودی مانده در حساب میدهد، این كارتها فقط به اندازه موجودی مانده در حساب مرتبط با آنها اعتبار دارند و پس از به پایان رسیدن اعتبار یا باید مجددا شارژ شوند و یا از درجه اعتبار ساقط میشوند.میزان حداقل و حداكثر موجودی در حساب این كارتها نیز محدود است. مثلاً اگر سقف موجودی یك كارت بدهی ۱۰۰۰ دلار باشد به معنی آن است كه دارنده آن نمیتواند بهای یك كالای ۱۱۰۰ دلاری را یكجا بپردازد. همچنین اگر كف موجودی یك كارت ۱۰۰ دلار باشد به معنی آن است كه صاحب آن اگر در كارت خود ۱۱۰ دلار داشته باشد تنها قادر است ۱۰ دلار آن را واقعا هزینه كند و مابقی نزد بانك سپرده خواهدبود. همچنین بسیاری از كارتهای بدهی فاقد قابلیت استفاده در دستگاههای خودپرداز(ATM) هستند. 
سیستم شمارهگذاری 
اگرچه سیستم كارت اعتباری به عنوان یك مدل اقتصادی در مبادلات مالی در تمام دنیا مورد استفاده قرار میگیرد اما این به معنای آن نیست كه شركتهای صادركننده این كارتها همگی از سیستم و روش واحدی برای ذخیره اطلاعات و شمارهگذاری كارتها استفاده میكنند. اما امروزه تمام كارتهای اعتباری استاندارد و مشهور بینالمللی از سیستم شمارهگذاری ANSI Standard X۴.۱۳-۱۹۸۳ برای این منظور استفاده میكنند. در این سیستم از یك عدد ۱۶ رقمی استفاده میشود. این عدد برای سهولت هنگام خواندن یا به خاطر سپردن به صورت چهار مجموعه چهار رقمی نوشته میشود اما این تقسیمبندی چهارتایی هیچ ارزش و معنای خاصی ندارد.مثلاً شمارهگذاری یك كارت استاندارد مانند مستركارت یا ویزا به این صورت انجام میشود :از سمت چپ، اولین رقم مشخص كننده سیستم كارت اعتباری است. عدد ۳ مشخص كننده یك كارت از خانواده كارتهای باشگاههای تفریحی و سیروسفر است. مثلا ۳۷ به معنی American Express و ۳۸ به معنی Diners Club است. عدد ۴ برای Visa ، عدد ۵ برای MasterCard وعدد ۶ برای Discover Card استفاده میشود.در مورد MasterCard رقم دوم تعداد ارقام بعدی كه باید به عنوان شماره شناسایی بانك تفسیر شود را مشخص میكند. مثلا عدد یك به معنی ایناست كه رقم سوم شماره بانك است یا عدد ۲ یعنی رقمهای سوم و چهارم شماره بانك است. ارقامی كه پس از شماره بانك میآیند، حداكثر تا رقم پانزدهم مشخصكننده شماره حساب دارنده كارت است و رقم شانزدهم یك رقم كنترلی (Check Digit) میباشد.در مورد Visa ارقام دوم تا ششم شماره بانك و ارقام هفتم تا دوازدم یا هفتم تا پانزدهم شماره حساب و ارقام سیزدهم یا شانزدهم رقم كنترلی هستند.اطلاعات این نوار بر روی سه تراك كه عرض هركدام به اندازه یك دهم اینچ است ذخیره میشود. تراكهای اول و سوم میتوانند ۲۱۰ بیت بر اینچ (bpi) و تراك دوم میتواند ۷۵ بیت بر اینچ ذخیره كند. جزئیات نحوه ذخیرهسازی اطلاعات روی این تراكها در استاندارد ISO/IEC۷۸۱۱ آمده است.متناظر با هر كارت اعتباری بانكی مشخصات مهمی از دارنده كارت نزد بانك صادركننده كارت ثبت میشود. این اطلاعات حداقل شامل نام ونام خانوادگی دقیق دارنده كارت، آدرس صحیح وی و شهر و كشور محل سكونت است. علاوه بر اطلاعات فوق، تاریخ انقضای اعتبار كارت نیز ثبت میشود. به طور معمول، پیش از سررسیدن تاریخ انقضای كارت، صادركننده آن با صاحب كارت تماس میگیرد و او را برای جایگزین كردن كارت فعلی با كارت جدید تشویق میكند. كارت جدید ممكن است دارای شماره متفاوتی باشد یا از همان شماره قبلی برای مدت معین دیگری مجدداً استفاده شود.
 
استفاده از كارت اعتباری 
اطلاعاتی كه همراه هر كارت اعتباری بانكی بینالمللی ثبت میشود توسط كنسرسیوم مربوطه، بانك اصلی صادركننده، واسطه احتمالی صدور كارت، و نیز خود دارنده آن قابل دسترسی است. اما هنگامی كه یك معامله الكترونیكی از این طریق صورت میگیرد، فروشنده كالا یا خدمات تنها به اطلاعات ناچیزی از این مجموعه دسترسی دارد كه آن نیز فقط برای انجام الكترونیكی معامله مورد نیاز است و در سیستمهای امن و استاندارد شبكه مبادلات الكترونیكی پول هرگز مشخصات كامل دارنده كارت در اختیار فروشنده قرار نمیگیرد.اگر یك كارت اعتباری یا بدهی از نوع ویزا و مستركارت توسط یك بانك معتبر صادر شود، به احتمال زیاد دارنده آن كارت خواهد توانست از طریق شبكه اینترنت و با مراجعه به سایت بانك مربوطه، به حساب مرتبط با كارتش دسترسی پیدا كند و علاوه بر اطلاعات هویت و آدرس خود، سابقه گردش مالی حسابش را ببیند و از دیگر خدمات آنلاین بانك مذكور استفاده كند.همچنین صاحب كارت میتواند با مراجعه به یكی از هزاران سایت فروشنده آنلاین كالا و خدمات در اینترنت، كالایی سفارش دهد. هنگام ثبت سفارش خرید، همان اطلاعاتی كه در كارت اعتباری درج شده است از خریدار تقاضا میشود. اگر سایت مذكور قبلاً یك گواهی معتبر(Certificate) از یكی از شركتهای صادر كننده گواهی دیجیتالی دریافت كرده باشد، به معنی آن است كه این اطلاعات مستقیماً و از طریق یك پروتكل امن برای بانك صادركننده كارت ارسال و صحت اطلاعات ارسالشده و میزان موجود حساب كارت كنترل و نتیجه آن به سایت فروشنده اطلاع داده میشود. هنگام ثبت سفارش دو آدرس توسط فروشنده از خریدار تقاضا میشود. اگر خریدار هنگام ثبت سفارش قصد داشته باشد كالا را به آدرس دیگری به غیر از آدرس ثبت شده در كارت اعتباری خود بفرستد (اصطلاحا اگر آدرس Billing یا صورت حساب متفاوت از آدرس Shipping یا ارسال كالای خریداری شده باشد( آدرس دومی نیز ضروری است در غیراینصورت كالا به آدرس پیشفرض در كارت اعتباری ارسال میگردد. توجه به این نكته ضروری است، كه برخی از سایتهای اینترنتی برای خریداران خود یك پروفایل ایجاد میكنند و نام خریدار، آدرس ثبت شده در كارت اعتباری و شماره ۱۶رقمی كارت را به همراه نوع آن )مثلا مستركارت( روی بانك اطلاعاتی خود ثبت میكنند تا خریدار در مراجعه بعدی نیازمند پركردن مجدد این مشخصات )هنگام ثبت سفارش( نباشد. در این صورت باید خریدار اطمینان حاصل كند كه اطلاعات كارت اعتباری او از سوی سایت فروشنده مورد سوء استفاده قرار نخواهد گرفت. 
 
برخی اصطلاحات مهم مرتبط با كارت اعتباری 
در مقالات آینده به تفصیل نحوه استفاده از كارتهای اعتباری بینالمللی و مكانیزم گردش الكترونیكی پول در شبكه اینترنت را توضیح خواهیم داد. اما قبل از اینكه بخواهید از این كارتها استفاده كنید و احتمالا كالایی را به صورت الكترونیكی بخرید، بد نیست با بعضی از اصطلاحات رایج بینالمللی در این زمینه آشنا شوید. 
Annual Fee : حق عضویت سالانه كه برخی شركتها هنگام صدور كارت یا تمدید عضویت دریافت میكنند. این روزها بسیاری از صادركنندگان كارت شعار <بدون حق عضویت سالانه> را تبلیغ میكنند و احتمال آنهایی هم كه اكنون این مبالغ را دریافت میكنند در آینده از آن چشم پوشی خواهند كرد تا مشتریان خود را حفظ كنند. 
Finance Charge : شارژ مالی. عبارت است از پولی كه شما بابت استفاده از كارتاعتباری میپردازید. به زبان ساده، این همان پولی است كه شما هنگام خریدن كالا و خدمات از حساب خود خارج میكنید. این مقدار علاوه بر هزینههای مربوط به بهره ممكن است شامل كارمزدهای دیگری مانند cacheadvance fees نیز باشد. كارمزد اخیر هنگامی از دارنده كارت اخذ میشود كه شما بیش از موجودی مانده در حساب خود هزینه كنید. 
Interest Rate : نرخ سود. شیوههای مختلفی برای محاسبه نرخ سود وجود دارد. اغلب كارتهای اعتباری از شیوههای مختلف محاسبه APR استفاده میكنند. اما كارتهای بدهی ممكن است از شیوههای دیگری مثل كسر مقدار ناچیز و ثابتی از پول به ازای هر بار خرید استفاده كنند. 
(Annual Percentage Rate )APR : درصدی از میزان شارژ مالی شما در طول یك سال. این عدد به زبان ساده همان سود سالانهای است كه بابت ارائه خدمات الكترونیكی از شما كسر میشود. 
Fixed Rate : اگر APR بر مبنای نرخ سود ثابت سالانه محاسبه شود به آن نرخ ثابت میگویند. 
Variable Rate : اگر نرخ سود سالانه متغیر و وابسته به دیگر انواع نرخ بهره بانكی باشد، به آن نرخ شناور یا متغیر میگویند. این نرخ معمولا از مجموع دو عدد دیگر یعنی نرخ پایهای بهره )كه قابل تغییر توسط مدیریت امور بانكی كشور است( و درصدی از همین عدد كه توسط موسسه مالی مربوطه تعیین میشود بهدست میآید.

روابط عمومي الکترونيک(Updated) 
روزگار حاضر را ميتوان دوران حرف e دانست. تنها كافي است كه يك پيشوند e به اول هر چيزي بياوريد تا نام آخرين تحولات در هر زمينه را بدست آوريد.
تجارت الكترونيك، بانكداري الكترونيك، شهر الكترونيك، پرسشنامه الكترونيك، مجله الكترونيك، بانكداري الكترونيك، پست الكترونيك، موسيقي الكترونيك، دفتر الكترونيك، نشر الكترونيك، اعتبارمالي الكترونيك و... نهايتاً روابط عمومي الكترونيك و دولت الكترونيك از پديده هايي است كه بحث روز خدمات نوين ارتباطي در جهان است. اكنون مراجعه به پايگاههاي اينترنتي در كشورهاي صنعتي و پيشرفته، جاي مراجعه به تمام سازمانها و ادارات دولتي را تا حد قابل توجهي گرفته است و همه خدمات دولتي از صدور شناسنامه و گذرنامه تا ثبت شركتها، اخذ مجوزهاي شغلي يا اخذ مدارك قضايي و... همگي توسط اين پايگاهها انجام خواهد شد.
اگر بخواهيم تعريفي از روابط عمومي الكترونيك داشته باشيم بايد بگوئيم كه: روابط عمومي الكترونيك نحوة بكارگيري فنآوريهاي جديد ارتباطي و شيوه هاي نوين اطلاع رساني در جهت ارائه خدمات منطبق بر خواسته هاي مخاطبان بطور لحظه اي (online) به منظور تحقق اهداف روابط عمومي است.
شايد بتوان گفت روابط عمومي الكترونيك لازمه و پيش فرض تحقق دولت الكترونيك است. دولت الكترونيك اصطلاحي است كه به ارائه خدمات دولتي از طريق اينترنت و با استفاده از ابزارهاي رايانه اي اطلاق ميشود. 
غايت بحث راه اندازي روابط عمومي الكترونيك در ايران، رسيدن به روزي است كه بتوان تمام خدمات دولتي و حتي خصوصي را به راحتي و حتي بدون نياز به مراجعه به پايگاههاي مختلف، تنها با اتصال به يك پايگاه واحد انجام داد.
در شکل سنتي روابط عمومي براي راهنمايي مراجعين تان کار شما تهيه بروشور بصورت مکتوب، نصب تابلوي راهنماي طبقات و مواردي از اين قبيل بود. فرض كنيد بسياري از سازمانهاي رسمي كشور، داراي ساختمانهاي متعددي است و شما براي انجام كارتان نياز داريد به هر ساختماني و يا آدرسهاي متفاوتي مراجعه كنيد. از تهيه مدارک مورد نياز گرفته تا دانستن محل مراجعه از جمله اطلاعاتي است كه اصولاً روابط عمومي هاي سازمان بايد آنها را تهيه كرده و در قالب بروشوري به مراجعه كنندگان داده و يا در اختيار متصديان مربوطه بگذارند. 
اما شكل جديد روابط عمومي با توجه به خدماتي كه ارائه ميدهد و نيازهايي كه مخاطبان با آن روبرو هستند، ميتواند جهت گسترش فعاليتهاي خود و كاهش ترافيك كاري به كاربران كه از طريق اينترنت به آنها متصل ميشوند، پيشنهاد استفاده از اطلاعات درج شده در سايت را بدهد. 
درج كامل قوانين و مقررات، مدارك مورد نياز، آشناكردن كاربرها با بخشهاي مختلف سازمان، ارائه اخبار داخلي و... ميتواند از موارد و اطلاعاتي باشد كه روابط عمومي ها در اختيار مخاطبانشان قرار دهند. از همه مهمتر امکان دسترسي يکسان مردم به بالاترين مقام آن سازمان نيز در ارتباط مستقيم شان ا زطريق پست الکترونيک مهيا شده است. ( مانند تبليغات اخير صدا و سيما بصورت زيرنويس و به منظور ارتباط مستقيم عموم مردم با مديريت سازمان به نشاني sima@irib.com و ارائه نظراتشان) نكته اي كه نبايد آنرا فراموش کنيد اين است كه شايد مخاطبين شما زباني غير از زبان فارسي داشته باشند و زبان اصلي آنها انگليسي، فرانسه يا عربي باشد. از اين رو لازم است 
نسخه اي از سايت شما به زبان يا زبانهايي باشد كه آمار مخاطبان بالايي در تماس با روابط عمومي يا ساير بخشها (امور بين الملل و...) دارند. كارگزاران روابط عمومي، بايد اطلاعاتي را كه مورد نياز كاربران است بر اساس دسته بنديهايي كه انجام ميدهند با توجه به اهميت موضوع در صفحات سايت تقسيم بندي كنند و از طراح سايت بخواهند كه كدام بخش اطلاعات در صفحه اول وب (Home Page) قرار بگيرد و مابقي در ديگر صفحات. به عبارتي ديگر انتقال تجارب روابط عمومي با مديران سايت در ارائه سايت بهينه و كارا بر اساس پيشنهادهاي كارگزاران اين بخش ميتواند كارگشا و مثمر ثمر واقع شود.
البته در بعضي از سازمانها، وب سايت در اختيار روابط عمومي است ولي اگر اجراي اين بخش در اختيار ساير ادارات چون (انفورماتيك، رايانه، اتوماسيون اداري و...) باشد، بهتر است هدايت آن و موارد قابل درج در سايت مستقيماً توسط روابط عمومي ها ارائه شود. چرا كه تا حدودي شخصيت يك سازمان با روابط عمومي آن در فضاهاي مجازي رابطه مستقيم دارد. 
اکنون كشورهاي پيشرفته دنيا به روابط عمومي ها نگاه مثبتي دارند و مبالغ زيادي را در امر روابط عمومي و تبليغات، هزينه ميکنند. طي سالهاي اخير استفاده از بخش خصوصي در انجام امور روابط عمومي پرطرفدار شده است و مردم نيز نسبت به موسساتي که بدين سمت رفته اند، اعتماد بيشتري پيدا کرده اند. 

روابط عمومي الکترونيک و ده ها مزيت 
پيشتر به تعريف روابط عمومي الکترونيک (Electronic Public Relations) پرداختيم و نقش آنها را در ايجاد دولت الکترونيک و راهبري سازمانها بيان داشتيم و گفتيم که روابط عمومي ها نقش مهم و كليدي در برخورد با مخاطبان يك سازمان دارند و به دليل حجم بالاي ارتباطات آن با قشر زيادي از مخاطباني كه روزانه به آنها مراجعه ميكنند و درخواست اطلاعات ميکنند، ميتوانند راه حلهاي مطلوبي را در اختيار مديران سازمان و حتي وب مسترهاي سايتهاي اينترنتي سازمان بدهند. همچنين به اين نکته تاکيد کرديم که روابط عمومي الكترونيك فقط به ارائه خدمات بهتر و سريعتر به مردم خلاصه نميشود. با وجود چنين ابزاري است كه مردم ميتوانند نظرات خود را بسيار راحتتر و بدون گذراندن فيلترها و سدهاي مستحكم به سمع و نظر مسئولين سازمان برسانند. بي اغراق سرعت در اطلاع رساني اصلي ترين عنصري است كه روابط عمومي الكترونيك را به روابط عمومي سنتي تحميل كرده است. كارگزاران روابط عمومي براي بهره برداري از اين سرعت و دقت طلايي لازم است تكنيكهاي نوين رقابت را بياموزند. اگر آنها نتوانند از ابزارهاي جديد ديجيتال استفاده كنند در اين كشاكش بازنده خواهند بود. از اين رو روابط عمومي الکترونيک يک الزام است و انتخاب نيست. 

مزيتهاي روابط عمومي الکترونيک 
از مزيتهاي روابط عمومي الكترونيك اين است كه به حفظ محيط زيست كمك خواهد كرد و استفاده از كاغذ را تا حد بسيار زيادي كاهش خواهد داد. طراحي و تهيه بروشورها، گزارشهاي آماري، نشريات درون سازماني و يا برون سازماني و... را براحتي مي توان از طريق اينترنت و يا اينترانت منتشر کرد و در موقع لزوم تغييرات را در آن اعمال کرد که كمترين هزينه و زمان را ميطلبد. به عبارتي شما ميتوانيد هزينه چاپ، طراحي، كاغذ و... را با الكترونيكي شدن، کاهش دهيد و محيط زيست را از اين معضل عظيم نجات دهيد!
ضمن اينکه در چاپ مقدار تكثير و در نهايت خواننده محدود است اما در اينترنت محدوديت توزيع وجود ندارد. هزينه چاپ بسيار بالا ولي هزينه ايجاد صفحات الكترونيكي بسيار پائين است. مطالب چاپ شده را به سادگي نميتوان يافت اما يافتن مطالب الكترونيك به مراتب ساده تر است. نگهداري مطالب چاپ شده نياز به فضاي بيشتري دارد و ... يا از طريق نظرسنجيهايي كه انجام آن مستلزم صرف وقت و هزينه بسيار و انتخاب نمونه هاي آماري و اعزام پرسشگران آموزش ديده است در روابط عمومي الكترونيك مي توانيد نظرات مردم را حداقل از سراسر كشور به سادگي و كمترين هزينه جمع آوري كنيد.
از ديگر مواردي كه جزء مهمترين مزاياي روابط عمومي الكترونيك است ميتوان به اطلاع رساني لحظه اي، دسترسي سريع به اطلاعات، كاهش حجم نامه هاي اداري و بايگاني، پائين آوردن هزينه ها (چاپ و انتشار، برگزاري نمايشگاه و...) و همچنين فراگير و فرامرز بودن آن اشاره كرد. 
در اين دوران روابط عمومي ها با مردم يک شهر يا کشور طرف نيستند بلکه بخش عمده اي از فعاليت خود را بايد به امور بين الملل اختصاص دهند و پيش بيني اين بخش در چارتهاي سازماني روابط عموميها در آينده نزديک ضروري است. شايد راه اندازي دفتر ارتباطات جهاني در ايالات متحده آمريكا و زير نظر رييس جمهور اين كشور، دليلي آشكار بر اهميت روابط عمومي هاي الكترونيك در اين دوران است .
 

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر