مهندسی نرم افزار UML نوبت دهی وام بانکی بخش اول

مهندسی نرم افزار UML نوبت دهی وام بانکی بخش اول

توسط amin8505 | گروه مهندسی نرم افزار | 1394/09/18

نظرات 0

تحلیل و طراحی 

در این بخش به بررسی و شناخت Use Case ها ، Actor ها ، رسم Use Case Diagram ها و در نهایت نوشتن سناریویی برای هر یک از Use Case Diagram ها خواهیم پرداخت. در ابتدا بایستی بدانی که مفاهیم هر یک از عبارات فوق چیست؟

Use case چیست؟
Use Case ها که در فاز آنالیز پروژه برای شناساسیی و تقسیم بندی فعالیت های سیستم استفاده می شوند و می تونند به عنوان سرویس ها یا کارکردهایی که سیستم برای کاربران خودش فراهم می کنه نیز توصیف بشوند.
دو دیدگاه وجود دارد: یکی داخلی , دید ساختاری و دیگری خارجی و دید وظیفه گرایی(task Oriented)
در دیدگاه اول ما باید کلاسها و متدها را تعریف کنیم و سپس واسطهای کاربری (user interface)را تعریف کنیم. مشکل اینجاست که برای کاربر مهمترین چیز رفتار سیستم است ولی واسطهای کاربری تنها قسمت آخر فرآیند را تعریف می کنند. و این مارو به سمت مشکلاتی می بره نظیر اینکه سیستم تمام کارکردهایی که ما می خواهیم در اختیارمون قرار نمی ده و یا کارکردهایی رو داره که مورد نیاز ما نبوده.
در دید دوم ،سیستم از Actor ها و فعالیتها و کلاسهایی که به فعالیتها وصل شده اند پشتیبانی می کند.در این دیدگاه هیچ کار ناخواسته ای وجود ندارد و سیستم تمام فعالیتهای کاربر را پشتیبانی می کند که همه آنها در Use case Diagram نمایش داده می شود.


Actor چیست؟
Actor هـا نقشـهایـی را ارائـه مـی دهـنـد کـه تـوسط کـاربران سیسـتمهای اطـلاعـاتی (Information System=IS) انجام می شود. این Actor ها می توانند انسانها ,کامپیوترها , سخت افزارها و حتی نرم افزار ها باشند. تنها چیزی که آنها را Actor می کند این است که آنها باید بیرون از قسمتی باشند که توسط سیستم به use case ها تقسیم شده است ویکسری ورودی برای سیستمهای اطلاعاتی فراهم می کنند و یکسری از آنها خروجی می گیرند.


دیاگرام use case چیست؟
دیاگرامهای use case با استفاده از Use case  و Actor عملکرد (Functionality) سیستم رامدلسازی می کنند.

ارتباطات بین use case ها چگونه است؟
ارتباط بین use case ها یا به صورت Extends است و یا به صورت Uses .Uses دلالت بر این دارد که یک use case برای انجام وظیفه و فعالیتش نیازمند use case دیگری است. Extends دلالت بر این دارد که use case ی یک امکان و گزینه اختیاری برای use case دیگر است که در بعضی شرایط از آن استفاده می کند.

شناسائی Actor های سیستم 
Actor ها در حقیقت مکانیسمی برای طبقه بندی External User ها هستند. Actor ها می توانند در چهار گروه User ، Applications ، Devices و External Events  باشند. در سیستم جاری با دو نوع اکتور سرو کار داریم:
Actor کاربر 
Actor External Events

Actor کاربر
کاربران سیستم در حالت کلی شامل Actor مدیر وب سایت و Actor بازدیدکنندگان وب سایت می باشند. 
Actor مدیر وب سایت و Actor بازدید کننده وب سایت با رابطه Generalization با Actor کاربر ارتباط دارند و تمامی خواص Actor کاربر را دارا هستند. در حالت کلی ، کاربر به استفاده کننده وب سایت گفته می شود که سایر تعاریف Actor های سیستم از آن مشتق می شود. (ارث بری دارند)


نمایش Actor ها در حالت کلی
نمایش Actor ها در حالت کلی
مفهوم ارث بری در نمودار فوق بدین معنی است که در حالت کلی Actor کاربر دارای یک سری اطلاعات اعم از اطلاعات تماس ، اطلاعات شناسنامه ای و . . . می باشد که می توان در تعریف Actor ها آنها را در کلاس کلی تعریف نمود و در تعریف سایر خواص مربوط به Actor ها موارد تکراری را از کلاس اصلی مشتق گرفت.


Actor مدیر وب سایت 
Actor مدیر وب سایت
شرح: مدیر وب سایت کسی است که بر روند کار وب سایت نظارت می نماید. وب سایت را بروز رسانی می کند و مجوزهای کاربری برای کاربران صادر می نماید.  به تعریفی مدیریت  وب سایت ، شخصی است كه وظیفه كنترل وب سایت و صحت عملکرد آن را نیز برعهده دارد.


Actor کاربر وب سایت 
 Actor کاربر وب سایت
شرح: کاربر وب سایت کسی است که به وب سایت وارد شده و از امکانات موجود در آن استفاده می کند.

Actor کاربر میهمان 
Actor کاربر میهمان
شرح: کاربر میهمان سایت کسی است که پایین ترین سطح دسترسی دارد و تنها می تواند صفحه اصلی و صفحه ثبت نام را بازدید نماید.


شناسائی سیستم در حالت کلی
شناسائی سیستم در حالت کلی
 
شناسائی Use Case زیر سیستم ایجاد مشتری
شناسائی Use Case زیر سیستم ایجاد مشتری 


 

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر