آموزش Ajax بخش نهم

آموزش Ajax بخش نهم

توسط amin8505 | گروه مقاله های آموزشی | 1394/07/18

نظرات 0

 بخش د وم :وب سرویس های ASP.NET AJAX  :

مقدمه
معمولا بیشتر استفاد ه هایی که ممکن است از اینترنت داشته باشید ،ارسال و دریافت ایمیل و یا گردش کردن در وب است .این دو کاربرد معمولا بیشترین دلیلی است که افراد برای آن به اینترنت متصل میشوند. اما با رشد اینترنت ،نحوه استفاده افراد از اینترنت نیز در حال تغییر کردن است .
با رشد اینترنت برنامه هایی که برای انجام کارهای خود به اتصال به اینترنت نیاز دارند نیز در حال افزایش است .بیشتر برنامه های امروزی برای این که بتوانند داده های را به سرور خود بفرستند یا اطلاعات جدید را از سرور دریافت کنند نیاز دارند که به اینترنت متصل باشند.همین مورد موجب شده است که وب سرویس ها به یکی از بزرگترین تحولات اخیر در زمینه اینترنت تبدیل شوند.حتی میتوانیم بگوییم به همان اندازه که وب و صفحات وب  در موت اخیر رشد داشته اند ، وب سرویس ها نیز رشد خواهند کرد و فراگیر خواهند شد .اما خب ،ممکن است سوال کنید که چرا وب سرویس ها تا این اندازه از اهمیت برخوردارند . ؟
همان طور که میدانید صفحات وب یکی از بهترین راه ها برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات است .ما مشکلی که صفحات وب دارند و یا به عبارت بهتر میتوان گفت محدودیتی که این صفحات دارند این است که فقط انسان ها میتوانند از آن استفاده کنند !صفحات وب باید حتما بوسیله انسان ها فراخوانده شوند و اطلاعات درون آن نیز فقط میتواند بوسیله ذهن انسان درک شود . اما وب سرویس ها از ابتدا برای خوانده شدن و تفسیر شدن بوسیله برنامه های کامپیوتری ایجاد شده اند و نمیتوانند به وسیله ی انسان ها مورد استفاده قرار بگیرند .در حقیقت میتوانیم بگوییم که وب سرویس ها ،سایت های وبی هستند که فقط بوسیله ی برنامه های  کامپیوتری میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند .وب سرویس ها به طور دائمی میتوانند به صورت دینامیک تغییر کنند ،بنابراین لازم نیست که حاوی اطلاعات ثابت و تغییر ناپذیری باشند ،بلکه میتوانند با برنامه ای که از آنها استفاده میکند تعامل داشته باشند و ارتباط برقرار کنند . 
وب سرویس ها باعث میشوند که یکپارچگی بسیار بسیار ساده تر انجام شود و بنابر این هزینه ای که برای این کار صرف میشود بسیار بسیار کمتر از قبل خواهد بود .به همین دلیل است که پیش بینی میکنند وب سرویس ها بزرگترین تحول اینترنتی در مدت اخیر خواهد بود . با استفاده از وب سرویس ها نه تنها شرکتهایی که میخواهند در نرم افزارهای خود یکپارچگی ایجاد کنند  راههای بسیار ساده تر و ارزان تری را دراختیار خواهند داشت ،بلکه نرم افزار های موجود در شرکتهای تجاری کوچک نیز میتوانند به سادگی با یگدیگر رابطه داشته باشند . 
برای اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه نمایید :
http://msdn.microsoft.com/webservices

 
وب سرویس ها واحد هایی هستند که برای سایر برنامه ها داده هایی فراهم میکنند .وب سرویس ها نسل دیگری از برنامه نویسی تحت وب محسوب میشوند.تمام برنامه هاتحت پروتکل های استانداردموجود مانند HTTP ،XML،SOAP میتوانند به وب سرویس ها دسترسی داشته باشند .وب سرویس های ASP.NET ساده ترین راه را برای پیاده سازی آن ارائه داده اند.VS.NET به صورت خودکار قسمت های مختلف یک برنامه را مانند (web service discovery language)WSDL ، web service discovery (DISCO) و غیره را تولید میکند.دات نیم فریم ورک ابزاری را نیز برای تولید یک کلاس پروکسی جهت دسترسی به وب سرویس های طرف کلاینت فراهم کرده است .
وب سرویس ها برمبنای دریافت و تولید پیغام ها بنیانگذاری شده اند.مصرف کنندگان یک وب سرویس میتوانندتحت هر سیستم عاملی و با هر زبانی نوشته شوند.
در دنیای امروز برنامه های تجاری از مرز اینترانت و شبکه های داخلی فراتر رفته اند.این مورد نیاز به نوعی برنامه نویسی دارد که بر روی پلتفرم های مختلف و همچنین با زبان های برنامه نویسی مختلف قابل اجرا و دسترسی باشد .بحث انتقال پذیری یک برنامه بر روی پلتفرم های مختلف تا بحال بسیار مشکل و پرهزینه بوده است .بدین منظور در معماری ویندوز 2000 بحث وب سرویس ها برای حل این مشکل انتقال پذیری در نظر گرفته شده است.
وب سرویس ها همانند یک برنامه معمولی نوشته میشوندو میتوان آنها را با سرویس های یک ویندوزNT  مقایسه کرد .آنها در پس زمینه اجرا شده و منتظر کلاینت ها می مانند تا به آنها وصل شوند.بنابراین یک وب سرویس همواره مشغول گوش دادن به رفت و آمدها است و این کار را هم خودکار انجام میدهد .مهمترین پروتکلی که در یک وب سرویس از آن استفاده میشودHTTP است .این پروتکل بسیار امن ،کاملا تست شده و تقریبا عاری از هر باگی است .
وب سرویس ها ، آینده ی محاسبات روی وب را رقم خواهند زد.برای مثال شما یک تابع محاسباتی مهم را طراحی کرده و مینویسید . و آن را به صورت یک وب سرویس ارائه میدهید .از سراسر دنیا میتوانند به وب سرویس شما متصل شده و به تابع شما مقدار پاس دهند و نتیجه را دریافت نمایند .در حقیقت یک وب سرویس اساسا یک کامپوننت است که تحت وب قابل دسترسی میباشد .

ASP.NET AJAX ,  وب متدهای ASMX را به عنوان آخرین نقطه و مرحله برای callback های ناهمزمان پشتیبانی می کند.زیرا:
1- در نوشتن کارآمد است(Soap,XML).2- در سرور کارآمد است(بدون زمان حیاط و وجود صفحه )
خصوصیات ScriptService درسرور نشان می دهد که وب سرویس قابل صدا زدن از طرف اسکریپت Client است. JavaScript proxy،  Clientرا قادر به فراخوانی متدهای وب سرورمی کند.
اسکریپت قابل فراخوانی Web Service :

[System.Web.Script.Services.ScriptService]
public class ZipCodeService : System.Web.Services.WebService
{
    [System.Web.Services.WebMethod]
    public string[] GetCityAndStated (string zip)
    { 
      ...
    }
نمایش یک Service Reference :
نمایش یک Service Reference

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر