دانلود پروژه کار آفرینی مصنوعات چوبی

طرح توجیهی مصنوعات چوبی بخش دوم

 اشكال مختلفي كه در ساختمان چهارچوب نيمكت ها و پايه هاي ميزها ديده مي شو نيز حاصل روش تنكه سازي است. در كارخانه هاي سازنده لوازم چوبي يا ساير مراكز توليدي صنعت چوب، دستگاههاي متنوع و فراواني به چشم مي خورد كه طراحان و متخصصين هر يك را به منظور انجام كار خاصي بر روي چوب ابداع كرده اند، يا تكامل بخشيده اند. از بين اين دستگاهها مي توان به انواع اره ها، رنده ها، سنباده ها، ابزارهاي تراش، ماشين هاي قالب بندي، دستگاههاي ساخت كام و زبانه، پرس هاي هيدروليكي و بادي و تجهيزات حرارتي مخصوصي كه براي تسريع در خشك شدن چسب به كار مي رود، اشاره كرد. 

صنعتگران خانگي كه با اعتقاد به شعار«كارهايت را خود انجام بده» نجار خانه نيز هستند، از وسايلي چون مته، اره، سنباده استفاده مي كنند. اين ابزار نيروي كار را به حداقل مي رساند. آشكار است كه چوب تمام درختان براي استفاده در صنعت چوب مناسب نيست؛ از اين رو، گرچه انواع چوبها بسيار است، اما تنها تعداد كمي از آنها به صورت تجاري در دسترس قرار دارد.
هر چوبي ويژگيهاي خاص خود را داراست؛ ويژگيهايي چون رنگ، استقامت وزن، دوام و غيره. پاره اي از چوبها به سادگي خميده مي شوند و برخي به خوبي تراش مي خورند. گروهي از چوبها روغني يا آلوده به صمغ هستند و گروهي ديگر رنگ را به خوبي جذب مي كنند. دسته اي از چوبها نيز در برابر آب و شرايط جوي مقاومند. تعدادي نيز بافت زيبايي دارند. بنابراين نخستين وظيفه انتخاب چوب مناسب براي كار مورد نظر است. 
 1-4- مقدمه اي بر توجيه فني پروژه توليد مبلمان:
همزمان با رشد جمعيت و ارتباطات جمعي و استفاده از الگوهاي شهرنشيني مدرن در چيدمان وسايل منزل واستقبال بي نظير مردم از استفاده كردن مبلمان راحتي و تختخوابها و سرويس هاي مربوطه و توصيه پزشكي به مردم جهت جلوگيري از درد پاها و مفاصل زانو و ساير بيماري هاي استخواني و هم چنين استفاده كردن مردم از وسايل فوق و ساير مصنوعات چوبي كه در ساختمان مورد بهره برداري قرار مي گيرند، نظير استفاده چوب كف منازل، روكش هاي داخل و خارج ديوار و سقف و درب و پنجره هاي چوبي كه در واقع جلوه اي از هنرهاي زيباي ايراني در صنعت چوب مي باشد.
آشنا بودن انسان از بدو زندگي با اين صنعت همواره بر نحوه استفاده از آن و هنرهاي واقع شده بر روي چوب را افزايش داده است، گرچه همگام با ساير صنايع اين صنعت نيز از تكنولوژي مدرن بهره گرفته است. امروزه در تمامي جوامع حتي جوامع روستايي كمتر منزلي پيدا مي شود كه حداقل يك سرويس مبلمان راحتي ولو با قيمت اندك و حتي دست دوم در آن موجود نباشد. ضمن اينكه در زندگي هاي متوسط، متوسط به بالا و سطح بالا در سال حتي چند بار اين سرويس ها را عوض نموده و از سويس هاي ديگري استفاده مي كنند، كه مدشده است و مجدداً بعد از گذشت مدتي كوتاه با پرداخت هزينه اي بيشتر اين سرويس ها را تعويض مي نمايند. گرچه در صنعت ساختمان در كف منازل و نماهاي ديوار و سقف بجاي استفاده از سيمان و سراميك و گچ و ... از روكش چوب كه خيلي زيبا و با دوام بوده و داراي ظرافت خاصي مي باشد كه اين مهم به جايي رسيده است كه خيلي از روانشناسان استفاده از سرويس هاي چوبي را بجاي مصنوعات فلزي در منازل جهت آرامش اعصاب و روان توصيه مي كنند.
امروزه ديگر مردم به جاي هزينه كردن جهت خريد فرش هاي گران قيمت دستي و ماشيني كه استفاده كردن از آنها داراي مشكلات خاص خود مي باشد؛ ترجيح مي دهند با خريد حداقل يك دست مبل، هزينه هاي فوق جهت خريد فرش را نپردازند و با چيدن مبل ها در منزل بجاي استفاده از فرش در كف منازل از سراميك يا گرانيت و روكش هاي چوبي استفاده مي نمايند كه اين روش استفاده گرچه صدها سال است در فرهنگ زندگي غرب متداول بوده و ابتدا در زندگي اشرافي در ايران رايج و معمول شده و حال حتي در شهرستان هاي كوچك و روستاها نيز متداول شده است.
در كشور ايران كه داراي جنگلهاي سرسبز و غني و چوبهاي با كيفيت كه بلا استفاده مي باشند و همچنين نظر به همجواري استان خراسان شمالي با استانهاي گلستان، مازندران، گيلان كه تهيه چوب هاي جنگلي به راحتي براي ما امكان مي سازد، ضمن اينكه شهرستان اسفراين نيز به لحاظ سرد سيري و دارا بودن انواع درختان كه چوب آنها در صنايع چوب استفاده مي شود همواره مواد اوليه«چوب» كه 80% تشكيل دهنده اين صنعت است را براي ما براحتي فراهم مي آورد.
بديهي است در شرستان اسفراين كه اخيراً قريب به چند سال است كه اكثر قشر جامعه از مبلمان و ساير مصنوعات چوبي استفاده زيادي مي كنند كه پتانسيل هاي موجود و قبلي در اين شهرستان جوابگوي اين نيازها نيست و بايستي در راستاي رفع نيازهاي مردم زير ساخت هاي اين صنعت را تقويت كنيم. گرچه تا كنون بر حسب نيازهاي اندك مردم به صنعت چوب چند كارگاه سنتي نجاري آنهم به صورتي كه بخش اعظم كار آنها تعميرات است فعاليت دارند و حال كه نياز مردم به اين صنعت سوق داده شده است بايستي نيازهاي خود را از ساير شهرها  نظير شهرستان سبزوار، مشهد و تهران فراهم نماييم.  
 2) شرح بازار هدف و مشتريان بالقوه            
يكي از عوامل بسيار مهم در اين واحد استفاده از تكنولوژي و تجهيزات مدرن در اين رشته از توليد مي باشد كه با استفاده از اين تجهيزات و ضوابط مورد قبول در اين پروسه نيازهاي منطقه با استاندارد كيفيت بالا مرتفع گرديده و مصرف كنندگان بهاي واقعي كالا را مي پردازند كه در اين راستا بدون شك از كنترل هاي كيفيت فوق العاده علمي و تخصصي استفاده خواهد شد در نهايت اين واحد توليدي استحقاق اخذ گواهي نامه هاي فني و استاندارهاي منطقه اي را دارد و بستري مناسب ايجاد مي گردد تا كيفيت مطلوب محصول و اشتياق توليد كننده جهت فراهم آوردن رضاي مصرف كننده حاصل گردد.
نظر به رشد ارتباطات و استقبال شهروندان اسفرايني و هم استاني هاي محترم از سبك زندگي مبل و وجود علائق اين مردم به اين سبك زندگي و هم چنين آرامشي كه در گرو استفاده از وسائل چوبي به لحاظ رواني در مردم ايجاد مي شود همواره باعث استفاده بيشتر مردم از مصنوعات چوبي اعم از مبلمان چوب ،سرويس خواب هاي چوبي ،درب هاي چوبي و استفاده از روكش هاي چوب به دليل زيبايي و شكيل بودن آن و حتي استفاده بيشتر آحاد خانواده ها از نماي چوب به جاي گچ بري ها در منازل شده است . در بازار شهرستان اسفراين كه داراي 15000 خانوار مي باشد 60%از خانواده ها از مصنوعات چوبي تا زمان مستهلك شدن آن استفاده مي كنند و 10% از خانواده ها نيز به لحاظ مرفع بودن سالي حداقل يك بار سرويس هاي چوبي منازل خود را عوض نموده واز سرويس هاي جديدتر و معمول تر استفاده مي كنند به اين نسبت در شهر بجنورد كه مركز استان مي باشد از اين در درصد نيز بيشتر است و در ساير شهر هاي هم جوار مثل سبزوار ، سنخواست ، نقاب ،   جاجرم و شيروان همين نسبت معمول و متداول است و نظر به اين مهم كه در كل استان خراسان شمالي تا كنون چنين پروژه و كارگاهي با اين ظرفيت اسمي مورد انتظار وجود ندارد. انتظار مي رود كه بتوانيم بازار منطقه را پوشش دهيم و اهداف اين پروژه را تحقق بخشيم و در خوش بينانه ترين حالت مي توانيم بخش اعظم تقاضاي منطقه را كه فعلا نياز آنها از ساير نقاط خارج از استان تامين مي شود را تامين نماييم .
گرچه به لحاظ مواد اوليه فراوان در كشور به لحاظ جنگهاي فراوان كه به لحاظ فراوان كه باعث ايجاد چوب ارزان و با كيفيت در داخل كشور شده است و بهاي تمام شده كالاي ساخته شده را كاهش مي دهد شرايط بسيار ساده اي را براي صادر نمودن كالاها به كشورهايي نظير : امارات ، تركمستان ، تاجيكستان ، ارمنستان و افغانستان فراهم نموده است كه در مغوله صادرات نيز بازاريابي شده است و ارزيابي هايي معمول در اين مورد نيز انجام شده است و لازم به ذكر است كه با توليدات كالاهاي فوق در داخل مي توانيم جلوي سيل واردات كالاهاي كشور چين را به كشور ما را بگيريم كه باعث شده است صنعت چوب در كشور ما متحمل ضرر و زيان سنگيني بشود و از واردات كالاهاي چوبي نيز بي نياز شويم چرا كه تمامي عوامل توليد در اين صنعت در كشور ما مهيا و فراهم است كه به صورت خدادادي در اختيار ماست و وظيفه ي ماست تا اين عوامل را مديريت كنيم تا از اجر معنوي و الهي نهفته در امر توليد نيز بهره مند گرديم. 

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر