دانلود پروژه کار آفرینی مصنوعات چوبی

طرح توجیهی مصنوعات چوبی بخش دهم

 در راستاي اجراي برنامه سوم توسعه و رفع موانع  وارداتي مشاهده مي گرددكه ميزان واردات مبلمان و مصنوعات چوبي دركشور با رشد قابل توجهي افزايش يافته است.

 جدول  ذيل ميزان واردات مصنوعات چوبي را در سالهاي اخير  نشان  ميدهد :

نام محصول

ميزان واردات بر حسب ميليون دلار

سال 80

سال 81

سال 82

سال 83

6 ماهه اول سال 84

مصنوعات چوبي و مبلمان

23/0

23/1

7/7

14

8/8

 لازم بذكر است كه كشورهاي فعال در زمينه صادرات مبلمان و مصنوعات چوبي، از جمله كشور تركيه ، با توجه به وضعيت بازار ايران ، كشور ما را بطور ويژه بعنوان بازار هدف در نظر داشته و در اين  رابطه متاسفانه برخي از وارد كنندگان  با اظهار قيمت هاي غير واقعي و اندك  در گمركات كشور  عملاً حمايت تعرفه‌اي اين كالا  ( با حقوق ورودي 45% ) را  بي اثر نموده اند. در اين خصوص لازم بذكر است كه قيمت اظهار شده در گمركات براي هر كيلو مبلمان درسال 1383  معادل 1 دلار به ازاي هركيلو ( واحد  ارزش گذاري  اعلام شده از سوي گمرك ايران )  بوده است در حاليكه با اين مبلغ امكان توليد هيچ نوع صندلي در كشور وجود نداشته و با قيمت هاي جهاني نيز انطباق  ندارد . ضروري است كه گمرك ايران در محاسبه قيمت پايه واردات مبلمان تجديد نظر نمايد .

5-5- قيمت توليد و صادرات مبلمان و مصنوعات چوبي:
مهمترين مشكلات توليد و صادرات مبلمان و مصنوعات چوبي بطور اختصار به قرار زير است :
 
1- تامين مواد اوليه با كيفيت :  عموماً مواد اوليه داخلي از مشخصات فني استاندارد جهاني پيروي نمي كند در حالي كه يكي از عوامل در افزايش كيفيت محصول نهايي به وجود مواد اوليه مرغوب بستگي دارد كه در اين خصوص همه صنايع داخلي  اهتمام لازم  را مبذول  نمي دارند . در خصوص مواد اوليه وارداتي در برخي اقلام همين شرايط حاكم مي باشد. لازم به ذكر است كه در جهت رفع اين مشكل  حدود سه سال پيش از سوي وزارت صنايع و معادن واردات اوراق فشرده چوبي شامل نئوپان ؛ فيبر ، تخته لايه ، MDF مشمول الزامات فني واردات شده است همچنين در اواخر سال 1383 شوراي عالي  استاندارد  مصوب نمود كه توليد اوراق فشرده چوبي شامل نئوپان ،  فيبر ، MDF ،  تخته لايه  و روكش چوبي مشمول اجراي استاندارد اجباري گردد اميد است با اجراي اين مصوبه بخشي ازاين مشكل مرتفع گردد.
 
2- فرسودگي و استهلاك ماشين آلات : عدم توجه به استهلاك تجهيزات در طي زمان بهره برداري و عدم توانايي مالي باعث فرسوده شدن تجهيزات در اين صنعت شده كه به نو به خود هزينه هاي نگهداري تجهيزات را افزايش داده و به كاهش كمي و كيفي محصولات منجر مي گردد.
 
3- عدم رعايت كيفيت مناسب محصولات چوبي :  يكي از عوامل موفقيت هر محصول همگامي كيفيت آن با استانداردهاي متداول و مورد درخواست مشتريان است كه متاسفانه اين ويژگي در همه مصنوعات چوبي و مبلمان كشور وجود نداشته و توليد كنندگان بايستي به اين سمت حركت نمايند ، در اين راستا لازم است كه موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران بيش از گذشته در تدوين استانداردهاي مصنوعات چوبي و مبلمان اهتمام ورزيده و در اين زمينه اقدامات بيشتري را بعمل آورد.
 
4- عدم آموزش كافي كارگران صنايع مصنوعات چوبي : عليرغم وجود برخي استادكاران ماهر در زمينه توليد مبلمان و مصنوعات چوبي ،  بطور عمومي سطح آگاهي و آموزش كارگران شاغل در اين زمينه كافي نبوده و بعضاً مشاهده مي‌گردد كه افرادي كه به لحاظ مهارتي از توانايي كافي برخوردارند به دليل عدم شناخت  كافي در خصوص ويژگيهاي چوب و روشهاي توليد ضمن ايجاد ضايعات فراوان در حين توليد محصولاتي را توليد مي نمايند كه از كيفيت لازم برخوردار نيستند و يا پس از مدت كوتاهي ارزش خود را از دست ميدهند .
در خصوص مشكلات صادرات مبلمان و مصنوعات چوبي علاوه بر نكات فوق موارد اختصاصي ذيل نيز حائز اهميت‌ مي باشد: 
 
1- سوء استفاده از حربه قيمت پايين تر : در تمامي دنيا معمول است كه توليدكنندگان سعي در پيداكردن راههايي براي كاهش قيمت تمام شده با حفظ و حتي ارتقاء كيفيت محصولات دارند ليكن برخي از صادركنندگان ايراني به جاي صدور محصولات با كيفيت به قصد قبضه بازار و استفاده از مزيت پايين بودن قيمت محصولات ايراني در بازارهاي خارجي از محصولات بنجل  با قيمت نازل به عنوان حربه نفوذ سريع در بازار و كسب سود بيشتر استفاده كردند كه عامل مهمي در بدنامي محصولات ايراني در برخي از كشورهاي خارجي و از دست دادن بازار شدند. 
 
2- رقابت منفي صادركنندگان ايراني : در گذشته صادركنندگان ايراني مبلمان و مصنوعات چوبي به قصد خارج كردن رقباي هم وطن خود از قيمت فروش محصولات خود كاسته و علاوه بر كاهش سود خود بازار ساير مصنوعات چوب ايران را خراب  نموده اند  تشكل ها و اتحاديه هاي صادراتي در صورت حمايت لازم مي توانند جهت جلوگيري از اين اقدامات مخرب نقش قابل توجهي داشته باشند. سيستم صادرات جمعي به عنوان يك از راهكارها جهت استفاده بهينه از امكانات و بالابردن ضريب اطمينان و كم كردن ريسك صادراتي و همچنين كاهش هزينه هاي صادرات ميتواند بازوي موثري در توسعه صادرات باشد.
 
3- ناآگاهي از بازارهاي هدف : عدم وجود سيستم كامل اطلاع رساني از بازارهاي هدف و ويژگيهاي آن يكي از علت هاي عدم موفقيت صادر كنندگان اين گروه محصولات به جهت كسب تجربه از طريق آزمون و خطا است كه عموماً وظيفه اطلاع رساني بر عهده سفارتخانه‌هاي ايران  در بازارهاي مورد نظر و همچينين متوليان امور صادرات است. 
4- حضور قدرتمند رقبا : در بازار رقابتي مصنوعات چوبي هيچ محصولي بدون رعايت قوانين تجارت جهاني و حفظ كيفيت و قيمت مناسب و همچنين تبليغات صحيح قادر به ورود به عرصه رقابت نخواهد بود در زمينه مصنوعات چوبي رقباي قدرتمندي در بازارهاي جهاني وجود دارند كه رقابت با آنها مستلزم برنامه ريزي صحيح و بهبود كيفي محصولات است.
5-6- محدوديت هايي كه اين صنعت را دچار بحران مي كنند:
1-  محدودیت واردات مواد اولیه مورد نیاز كارخانه های فعال در صنعت چوب باعث تعطیلی بیش از ۱۰ واحد در كشور شده است و این مسئله همچنان ادامه دارد.
2- كمبود یك میلیون مترمكعبی مواد اولیه چوب را از جمله مهمترین مشكلات پیش روی صنعت چوب كشور عنوان است، این موضوع باعث شده قیمت مواد اولیه چوب در داخل دو برابر قیمت جهانی شود.
3- نیاز وارداتی صنف كارفرمایان صنایع چوب را حدود یك میلیون مترمكعب چوب آلات كم قطر مي باشد، صرفه اقتصادی واردات این محصول در پوسته دار بودن آن است و واردات چیپس چوبی به دلیل افزایش حجم فاقد توجیه اقتصادی است. 
4- تقاضاي صنعت چوب به منظور تأمین نظر سازمان حفظ نباتات و جلوگیری از ورود چوب آلوده به آفت، پیشنهاد گازدهی محصولات وارداتی با «متیل برومایه» در مبداء خرید یا مقصد پیشنهاد داده شده و مقرر گرديده تحقیقات لازم برای بهره گیری از این روش روی محموله چوب پوست دار در مدت سه ماه و تحت نظر معاون سازمان جنگل ها صورت گیرد.
5- صنعت خواستار واردات چوب با تعرفه بسیار پایین به كشور به منظور رفع نیاز تولیدكنندگان است. در حال حاضر تعرفه واردات چوب صفر است، ولی سازمان حفظ نباتات تنها اجازه واردات چوب پوست كنده را صادر كرده است، در حالی كه چوب بدون پوست با حجم كم و قیمت بسیار بالایی به تولیدكنندگان ایرانی فروخته می شود و البته پس از ورود آن به كشور كیفیت محصول نیز در حد پایینی خواهد بود.
6-  در حال حاضر چوب وارداتی به كشورهای دیگر از جمله آلمان ضدعفونی می شود و به این ترتیب پس از انجام عمل آفت كشی مشكلی ایجاد نخواهد شد. و در ادامه با بیان این كه سازمان حفظ نباتات با این توجیه كه امكانات لازم برای گازدهی چوب وارداتی در آستاراخان به عنوان محل واردات چوب وجود ندارد، از پذیرش روش واردات چوب به شرط گازدهی مخالفت كرده است، این در حالی است كه كارخانه های فعال در صنعت چوب توان فراهم كردن امكانات لازم برای این كار را دارا هستند، ولی سازمان حفظ نباتات با این موضوع نیز مخالف است. و آن بخش از هیزم آلات و مواد اولیه مورد نیاز صنایع تولید فیبر و نئوپان قابلیت پوست كندن ندارند و با توجه به این كه این مواد ۸۰ % مواد اولیه ارزان و مورد نیاز كشور را شامل می شوند، ممانعت از واردات محموله های با پوست به ضرر تولیدكنندگان خواهد بود. 
7- با اينكه پوست كندن مواد اولیه مورد نیاز صنایع تخته لایه و روكش علاوه بر افزایش ۵۰ درصدی قیمت چوب باعث كاهش كیفیت آن و تبادلات سریع رطوبتی می شود، به این دلیل ضایعات افزایش و راندمان كار كاهش می یابد كه این مسئله قیمت تمام شده محصول را ۱۰۰ درصد بیشتر از قیمت جهانی خواهد كرد و در واقع امكان رقابت تولیدكنندگان ایرانی با خارجی وجود نخواهد داشت.
8-  طبق نظر كارشناسان صنعت چوب با بیان این كه مشكلات موجود در زمینه واردات مواد اولیه چوبی در كشور باعث افزایش تقاضا و هجوم صنایع داخلی به طرف مواد اولیه محدود داخلی شده و قیمت آن را نیز در بازار افزایش داده است، قیمت مواد اولیه چوبی اعم از هیزم و گرده بینه در ۳۰ ماه گذشته بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.
5-7- تركيه ، چين و مالزي بازار مبلمان ايران را آشفته كرده اند:
عدم رعايت قيمت هاي پايه و كم اظهاري وارد كنندگان، صنايع چوب را به تعطيلي كشاند و پايين نگه داشتن تعرفه اوراق فشرده چوبي به ويژه MDF ، محروم كردن دولت از حقوق خود و وارد كردن لطمات فراوان به توليدكنندگان داخلي نتيجه اي ندارد.
حدود 100 كانتينر نئوپان روكش شده رنگي با قيمت CIF هر متر مكعب 41 دلار از گمركات كشور ترخيص شده در حالي كه فقط قيمت هر متر مكعب هيزم دو برابر ايم نبلغ است و وارد كنندگان حتي كمتر از 15% قيمت واقعي را اظهار كرده است.

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر