دانلود پروژه کارآفرینی شرکت خدمات شبکه

طرح توجیهی تاسیس شرکت خدمات شبکه بخش هشتم

 ارزیابی اقتصادی طرح

ارزیابی اقتصادی 

با تغيير شكل اقتصاد طي سه دهه اخير، جهان شاهد تولد شيوه هاي جديدي از دادوستد چه به صورت بومي و چه بين المللي بوده است. شيوه هاي نوين اقتصاد در سطح جهاني حركت خود را مديون ابزارهاي تكنولوژيكي جديد مانند رشد و بكارگيري اينترنت و رايانه هاي بسيار حساس و هوشمند مي دانند كه اين دو يعني اقتصاد و فناوريهاي نوين آنچنان در هم گره خورده اند كه ايست يكي موجب توقف ديگري خواهد شد. عقيده، تجارت الكترونيك تنها به خريد و فروش از طريق شبكه اينترنت محدود مي شود. اما اين موضوع كه گستردگي فعاليت اين نوع تجارت تمامي تراكنش هاي مالي - تجاري ميان سازمانها، بنگاه ها و افراد را در سراسر جهان در برمي گيرد، عقيده برتري است، در تعريفي كه از سوي كنسرسيوم صنعت (COMMERCE NET) در اين باره ارايه شده، آمده است: تجارت الكترونيك، استفاده از كامپيوترهاي يك يا چند شبكه براي ايجاد و انتقال اطلاعات تجاري مي باشد كه بيشتر با خريد و فروش اطلاعات، كالاها و خدمات از طريق اينترنت همراه است. 

طرح جدي موضوع فناوري اطلاعات در كشورمان و اهتمامي كه به آن در برنامه چهارم توسعه و تصريح آن در چشم انداز بيست ساله شده، حاكي از ارزش IT و تاثيرات مهم آن در تجارت و اقتصاد است. يكي از بااهميت ترين تاثيرات فناوري اطلاعات در حوزه اقتصاد، اثرات IT بر تجارت و كسب و كار مي باشد تا آنجا كه E.BUSINESS و كسب و كار الكترونيك موجب تحولات اساسي در تبادلات بازرگاني در سطح جهاني شده است. ضريب نفوذ رايانه در ايران 6/97 است كه از متوسط جهان (9/22) پايين تر است، ميزان خدمات ميزباني اينترنت در ايران با متوسط جهان فاصله چشمگيري دارد و در مجموع شكاف ديجيتالي ايران كه مي تواند نمودي از شكاف دانش تلقي شود، بسيار چشمگير است. 
 

ضریب نفوظ رایانه به ازای هر 100 نفر

تعداد کاربر به ازای هر ده هزار نفر

شاخص رایانه به ازای هر کاربر

کشور / قاره

22/9

16/972

92/0

جهان

5/27

2421

09/1

قاره آمریکا

20

2079

94/0

قاره اروپا

95/3

56/557

71/0

قاره آسیا

96/7

6/155

5/4

ایران

94/38

47/3330

14/1

قاره اقیانوسیه

23/1

62/99

1/1

قاره آفریقا

 
ارزش اقتصادی IT چيست؟
كاهش بايگاني هاي كاغذي
تصميم گيري هاي مبتني بر اطلاعات
تسريع در انجام امور
اثرهاي مثبت زيست محيطي
كارآفريني
بررسی و تجزیه و تحلیل هزینه و سود آوری طرح از دید جامعه 
صاحبنظران بر اين باورند كه در ازاي هر شغل جديدي كه در صنعت نرم افزار ايجاد مي شود، حدود ۷۵ موقعيت شغلي مي تواند از طريق كاربرد فناوري اطلاعات در زمينه هاي ديگر پديد آيد. چنانچه اين پيش بيني درست باشد،  طي ۱۰ سال آينده  تنها از گذر مشاغل مرتبط با IT يكصد ميليون موقعيت شغلي جديد در جهان ايجاد خواهد شد.  انجمن آينده شناسي جهان در هفتمين نشست عمومي خود، طي گزارشي پيش بيني كرده تا سال ۲۰۱۰ ميلادي، مشاغل متعارف فعلي وارد صحنه چالش  جديدي شده و حرفه هاي ارزشمندي به وجود خواهد آمد. در بخش كشاورزي، قوه قضاييه (پليس)، صنعت، آموزش و پژوهش تحولات عظيمي در سرتاسر جهان به چشم خواهد خورد.   
براي مثال از بخش هاي فوق تنها به مسئوليت پژوهشگران مي پردازيم: پژوهشگران و دانشمندان سرتاسر گيتي در سال ۲۰۱۰، با بهره گيري از فناوري هاي اطلاعاتي، در گروه هاي بزرگ فعاليت كرده و علاقه مندان به يك موضوع تحقيقاتي خاص، به راحتي با يكديگر هماهنگ خواهند شد. گردهمايي مجازي آنها نه تنها از پژوهش هاي تكراري در كشورهاي مختلف خواهد كاست، بلكه موجب پيشرفت هاي سريع در دانش بشري مي گردد. گروه هاي كار از نقاط مختلف جهان مي توانند از تجهيزات و منابع گران قيمت و ارزشمند يكديگر، به صورت مشترك بهره گيرند. يكي از دستاوردهاي فعاليت گروهي عبارت است از پرداختن پژوهشگران كشورهاي مختلف به يك مشكل تحقيقاتي خاص و تقسيم حجم كار بين گروه هاي پژوهشي در كشورهاي گوناگون. قابل ذكر است كه هم اكنون بسياري از امكانات فراهم و محققين، نويسندگان، اساتيد دانشگاه ها و دانشجوياني كه مشغول نگارش پايان نامه تحصيلي در مقاطع گوناگون هستند،  مي توانند از طريق اينترنت به دريايي از منابع علمي دست يابند و يا با پژوهشگران و آگاهان در اقصي نقاط گيتي مشاوره كرده از دانش آنها بهره گيرند.

بررسی اثرات طرح روی توزیع در آمد در جامعه
مشكل عمده ضعف در  زبان خارجي و نداشتن یا معدود بودن پول الکترونیکی است. يك پژوهشگر يا بايد يكي از زبان هاي زنده دنيا به ويژه دنياي غرب را به خوبي بداند و يا اينكه به سايت هايي دسترسي داشته باشد كه كليه اطلاعات را به زبان فارسي در اختيار قرار دهند و اينها از جمله موانعي هستند كه در کشور وجود دارند. یکی از اهداف شرکت بیتاسافت به وجود آوردن مکانی در جهت ارائه خدمات پول الکترونیکی می باشد که این مسئله خود سبب افزایش سهم درآمد IT در جامعه کنونی خواهد شد.
به باور كارشناسان، از جمله كارهايي كه مي تواند براي كشور ما سودمند باشد عبارتند از:
گسترش طرح ملي فناوري اطلاعات كشور: اين طرح خود نوعي اشتغال زايي در بخش آموزش IT و در استفاده از اين تكنولوژي در كسب و ار نيز به شمار مي آيد.
 بكارگيري تدابير لازم به منظور مشاركت كليه سازمان هاي دولتي و خصوصي در اجراي اين طرح ايجاد شورايي متشكل از سازمان هاي گوناگون به منظور هدايت كشور براي گذر از مقطع كنوني و ورود به اقتصاد اطلاعات.
 برنامه ريزي به منظور شناسايي ظرفيت ها و استعدادهاي داخلي متناسب با بازار جهاني فناوري اطلاعات و تلاش در جهت برخورداري از سهم مناسبي از اين بازار.

بررسی اثرات طرح روی میزان صرفه جوئی و سرمایه گذاری
در عصر حاضر مشكل اشتغال زايي يكي از دغدغه هاي مهم مديران و برنامه ريزان جوامع بشري محسوب مي گردد. 
 اشتغال تابعي است از ارزشهاي حاكم بر يك جامعه و بديهي است كه مستقيماً در ارتباط با نيازهاي زيستي، آموزشي، بهداشتي،  رفاهي، روحي و معنوي جامعه باشد. به عنوان نمونه، تمايل جامعه به برخورداري از اطلاعات روزآمد و كيفي، باب جديدي را فراروي برنامه ريزان اشتغال قرار مي دهد و يا تمايلات علمي و پژوهشي جامعه و نياز به دسترسي به نوآوري ها، اختراعات و استانداردهاي ثبت شده جهان، زمينه كاري تازه اي را ايجاد مي كند. در عصر حاضر مشكل اشتغال زايي يكي از دغدغه هاي مهم مديران و برنامه ريزان جوامع بشري محسوب مي گردد. افزايش آمار نيروي كار موجب افزايش قدرت خريد افراد جامعه شده و در افزايش تقاضاي جامعه نمود پيدا مي كند. ويژگي هاي جمعيتي مانند سن، جنسيت، پيشينه فرهنگي و سطح تحصيلات در جامعه، مي تواند در تعيين نيازهاي جامعه مؤثر باشد. يك جامعه جوان به مربيان آموزشي بيشتر و مدارس بيشتري نياز دارد، در صورتي كه يك جامعه پير، نياز به خدمات بهداشتي بيشتر و در نتيجه پزشك و پرستار بيشتر دارد. انقلاب فناوري اطلاعات، كاهش هزينه هاي مخابراتي و ظهور پديده تار عنكبوتي جهان گستر(World Wild Web)  يا اينترنت، موجب ورود رايانه هاي پرقدرت شخصي به منازل و دفاتر كسب و كار افراد شد.
فناوري اطلاعات Information Technology يا همان «IT» تشكيل شده است از علوم رايانه، ارتباطات و شبكه سازي. امروزه كاربردهاي متنوع و گسترده اي از اين علم در محيط كار مطرح شده است. از جمله سيستم هاي خبري حرفه اي، پردازش تصويري(مانندJPG ، اتوماسيون،  علم روبات ها، فناوري سنسورهاSENSOR يا حساسه ها) و... كاربردهاي ميان رشته اي فوق طي دهه هاي گذشته اثرات تحول زايي بر روش زندگي و امرار معاش انسان داشته اند. تحول در فناوري هاي نامبرده فوق همچنين موجب ظهور صنايع و مشاغل جديدي شده است كه تا يك دهه پيش نامي از اين مشاغل در ميان نبود. به عنوان مثال پيشرفت هايي كه در زمينه هاي بيوتكنولوژي، ويروس شناسي، تحقيقات سرطان و عصب شناسي شده است، مستقيماً متكي به دستاوردهاي انسان در زمينه علوم كامپيوتري و سيستم هاي اطلاعاتي بوده است. بنابراين، پديده هاي جديد مانند رشد اقتصادي، تغييرات جمعيتي، جهاني شدن و تحولات عظيم در فناوري اطلاعات و ارتباطات(IT)، از جمله عوامل اثرگذار بر وضعيت مشاغل بوده اند. 
البته همانگونه که صنعت IT می تواند اشتغالزا باشد به همان اندازه نیز می تواند موجب از بین رفتن اشتغال نیز گردد. IT سبب بالا رفتن بهره وری می گردد. بنابراین زمانی که یک صاحب کارخانه متوجه این مساله می گردد که با سرمایه گذاری در این زمینه می تواند مثلا سود خود را با هزینه کمتر افزایش دهد مسلما این کار را خواهد کرد. 
به عنوان نمونه به مواردي از موقعيت هاي تازه سرمایه گذاری ايجاد شده كه متأثر از رشد فناوري اطلاعات بوده اند، اشاره مي شود:
1- مراكز تلفن: فناوري ارتباطات نه تنها اين امكان را فراهم نموده كه ارتباطات تلفني ۲۴ ساعته ارزان قيمت با هر نقطه اي از گيتي، مقرون به صرفه باشد بلكه توسط تلفن و ايميل و ... بازاريابي از راه دور و خدمات پس از فروش به راحتي صورت پذيرد.
2- مديريت اسناد پزشكي : خدماتي همچون اطلاعات پرونده بيماران و گزارشهاي پزشكي
3- خدمات پشت صحنه شركتها: انواع خدمات اداري مانند ورود اطلاعات به رايانه، نيز پردازش و تحليل اطلاعات، از راه دور صورت مي پذيرد. سازمان هايي همچون راه آهن، ناشران، دانشگاه ها و شركت هاي مسافربري هوايي، از جمله سازمان هايي هستند كه از خدمات فوق بهره گرفته اند.
4- خدمات بيمه: شركت هاي بزرگ بيمه كه روزانه وظيفه پاسخگويي به ميليون ها مراجعه را دارند، نياز به خدمات كارشناسي و پزشكي گسترده اي پيدا مي كنند.
5- انجام فعاليت هاي كارگزيني: پردازش فيش هاي حقوقي كاركنان و رسيدگي به ديگر آمار كارگزيني كه مشخص و تكراري است، نيز در زمره مشاغل از راه دور قرار گرفته است.
6- متحرك سازي: صنعت متحرك سازي رايانه اي تا پايان سال ۲۰۰۱ ميلادي، ۳۵ ميليارد دلار از سهم بازار كار را به خود اختصاص داده است. طراحي و توسعه سيستم هاي متحرك سازي رايانه اي به طور قابل توجهي هزينه توليد انيميشن هاي ويدئويي، فيلم ها و CD هاي پزشكي، فيلم هاي آموزشي، مستندهاي علمي، بازي ها و آگهي هاي تجارتي را كاهش داده است.
7- خدمات مهندسي: برخي از شركت هاي مهندسي ، اقدام به ايجاد مراكز طراحي نموده و از خدمات مهندسي بهره گرفته اند. فبل از ورود دانش کامپیوتر به ایران در واحدهای صنعتی از یک میز کار و خطکشهای مهندسی ساده استفاده می شد. ولی از زوان ورود کامپیوتر به کشور سرمایه گذاریهای بسیار کلانی در این زمینه گردیده است. به طوری که در واحدهای مهندسی علاوه بر کامپیوترها و نرم افزارهای پیشرفته مهندسی از شبکه های کامپیوتری برای بالا بردن سطح کیفی کار و صرفه جوئی بیشتر در هزینه و وقت استفاده گردیده است. 
 
اثرات طرح بر روي سلامتی
این مقوله را می توان از دو جهت مورد بررسی قرار داد:
1- اثرات طرح بر روی سلامتی افراد
2- اثرات سلامتی افراد بر روی
هر دو مساله فوق ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

 1- اثرات طرح بر روی سلامتی افراد
در پیاده سازی این طرح به تمام نکات ایمنی برای جلوگیری از ایجاد اختلال در سلامتی افراد انجام شده است. به عنوان مثال وسائل و تجهیزات از نظر تولید صداهای ناهنجار به گونه ای انتخاب شده اند که دارای کمترین صدای تولیدی باشند و یا اینکه مانیتورهای انتخابی از مدلهایی که دارای کمترین اشعه مضر برای چشم می باشند انتخاب گردیده اند. 
جهت قرار گرفتن تجهیزات نیز به گونه ای است که در طولانی مدت هیچگونه آسیبی از نظر جسمی و عصبی به هیچ یک از افراد وارد نمی نماید.
البته سایر تجهیزات نیز از نظر تولید اشعه های مضر که موجب بیماریهای مختلف از جمله سرطان و بیماریهای عصبی و . . . کاملا تست شده می باشند.

2- اثرات سلامتی افراد بر روی تولید
بدون شك سلامت و بهداشت کارکنان تاثیر مستقیمی بر تولید و ارائه خدمات دارد. همه گیری برخی از بیماریها بیشترين بخش اقتصادي بسياري از کشور ها را تحت تاثیر قرار داده است. 
تحقیقات اتحاد جهانی شرکتها و بخش خصوصی ، مجمع سران تجارت بین المللی  و دیگران ، نشان می دهد که در اثر همه گیری برخی از  بیماریها ، شركت ها و بنگا ه هاي اقتصادي شديدا زیر فشار قرار دارند. بطور مثال:
1. کاهش تولید – با بالا رفتن غیبت و میزان جابه جائی کارکنان.
2. افزایش هزینه ها – شامل کارآموزی و استخدام ، پوشش بیمه ، صندوق های بازنشستگی و هزینه های امور کفن و دفن .
3. کاهش سوددهی و سرمایه گذاری – بدین جهت که شیوع بیماری به طرز فاجعه باری روی اطمینان مصرف کننده و شركت ها اثر می گذارد.
برخی از هزینه های کاری همچنان متوجه سایر بیماری ها و امراض مريوط به محيط کار مي باشند که تاثير آن بر روي كاركنان تعيين كننده است.
افزایش تجارت بین المللی و سفرها ، چالش هاي سلامتي جديدي برای دولت و بخش خصوصی بوجود آورده است ، بدین معنی که کارکنان شرکتها و کارخانجات و در برخی موارد محصولات آنها می تواند دراثر انتقال بیماری به فرای مرزها آلوده شوند. 
شواهد فزاینده ای وجود دارد که سرمایه گذاریهای خصوصی آرمانمند و به خوبی مدیریت شده برای محافظت از سلامتی کارکنان ، مشتریان و جمعیتهای محلی در رابطه با خطرها و هزینه های موجود یا نهفته از نظر اعتباری و بهره برداری ، ارزش آن را داشته است.
اثرات رفاهی
بی شک یکی از مهمترین پدیده های هزاره سوم رشد چشمگیر و روز افزون IT و تاثیر آن بر تمامی جوانب زندگی بشر می باشد. یکی از این جنبه ها نیز که به شدت تحت تاثیر این پدیده قرار گرفته بحث مشاغل و اشتغال و ایجاد سهولت در انجام کارها می باشد و به گونه ای درآمده که در چند سال آینده بدون IT  عملا نمی تواند کاری از پیش ببرد. با پذیرش این تاثیرات می بینیم که مشاغل از جهات گوناگونی نظیر نوع ، چگونگی انجام آن ، سرعت ، دقت و سهولت در انجام آنها دچار دگرگونی شده اند. ساختارهای سنتی مشاغل و سازمان ها شکسته و مشاغل دچار تحولات اساسی شده اند. تکنولوژی ظاهرا بعضی از مشاغل را حذف کرده یا تغییر می دهد اما در واقع بسیاری مشاغل جدید تر ، مفیدتر و متنوع تر ایجاد می کند.
با یک مثال ساده می توان به برخی از اثرات رفاهی طرح که در واقع رواج صنعت IT در ایران می باشد ، اشاره نمود:
1- کارفرمایان به کمک روش های نوین با سهولت، سرعت و دقت هر چه بیشتر کارمندان خود را از میان هزاران کارجو انتخاب می کنند و جویندگان کار نیز با اطلاعات کافی و  دسترسی بیشتر به منابع اطلاعاتی در مورد مشاغل و کارفرمایان به سمت کسب و کار مورد نظر می روند. بررسی های انجام شده درباره استفاده از اینترنت نشان می دهد که اینترنت به یک منبع اطلاعاتی برای کارجویان و محلی مناسب ، کم هزینه برای کارفرمایان برای یافتن کارکنانی با قابلیت های مورد نظر ، تبدیل شده است.با نگاهی گذرا  به اینترنت و مشاهده تعداد روز افزون پورتال ها و سایت های کاریابی و شغلی می توان به نفوذ و تاثیر رو به گسترش IT و به ویژه اینترنت در فرآیندهای بازار کار  پی برد و این مساله درست در مقابل سیستمهای دستی و سنتی قرار گرفته و واقعا به سهولت کارها چه از نظر زمان و چه از نظر هزینه که هر دو از فاکتورهای بسیار مهم می باشند کمک نموده است.
2- به عنوان مثالی دیگر در زمینه ترویج ینترنت و سیستمهای شبکه می توان به انجام کنفرانسهای ویدئویی بدون مراجعه به شرکتها اشاره نمود. با تکنولوژیهایی که در حال حاضر روند رو به رشدی نیز داشته است مدیران دیگر چالشی در زمینه از دست دادن زمان برای رسیدن به کنفرانیها و جلسات ندارند و این مسائل از طریق شبکه های Wan و Man حل شده است.
3- برخی دیگر از مثالهایی که در ایجاد سهولت در کارهای بزرگ نقش اساسی داشته اند و  می توان ارائه نمود عبارتند از : تولید نرم افزارهای لازم جهت کاریابی الکترونیکی ، ارائه آگهی های استخدام الکترونیکی توسط شرکتهای دولتی و خصوصی ، ارسال رزومه از طریق پست الکترونیکی، برگزاری آزمون استخدامی به صورت آنلاین، دادن تسهیلات و امکانات لازم به بخش های مرتبط جهت پیاده سازی فرهنگ کاریابی الکترونیکی ، فراهم کردن پهنای باند اینترنتی مطلوب جهت انجام  مصاحبه های آنلاین ، ایجاد بستر لازم در خصوص پیاده سازی دولت الکترونیکی، سازمان های الکترونیکی و شهروند الکترونیکی، بستر سازی فرهنگ IT و ارائه آموزش مستمر در رابطه با مشاغل مبتنی بر IT . 
با بررسی این مثالها در حقیقت متوجه می شویم که IT چه سهم بزرگی در زمینه ایجاد رفاه و آسایش داراست. البته در این میان بایستی فاکتورهای مهمی نظیر زمان ، هزینه ها ( حمل و نقل و . . .) ، خطرات و . . . را نیز در نظر گرفت.

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر