دانلود پروژه کارآفرینی شرکت خدمات شبکه

طرح توجیهی تاسیس شرکت خدمات شبکه بخش سوم

بررسی سهم بازار 
با توجه به تمهیداتی که در نظر گرفته شده و با توجه به سیاستهایی که در جهت رضایت مشتری اعمال خواهد شد ، خدمات به گونه ای ارائه خواهد گردید که مشتریها با رضایت کامل مبلغ مورد درخواست را پرداخت نمایند. طبق بررسیهای انجام شده یک مشتری راضی می تواند چند مشتری دیگر را نیز متقاعد به دریافت خدمات از محل دریافت خدمات خود بنماید. و لذا نظر به اینکه شعار شرکت ما " رضایت مشتری رضایت ماست" در آینده انتظار می رود که سهم نسبتا خوبی از بازار نسیب شرکت گردد. یکی از سیاستهایی که اجرا خواهد شد قول رتبه بالا در یکی از موتورهای جستجوگر با چند KEYWORD خاص برای متقاضیان طراحی وب سایتهای تجاری می باشد. سیاست دیگری که در بخش شبکه های کامپیوتری اعمال خواهد شد ، آموزش دادن یک نفر از پرسنل شرکتهای خدمات گیرنده یرای رفع اشکالات احتمالی شبکه می باشد. 
بررسی عرضه گذشته و حال 
برآورد حجم بازار فناوري اطلاعات ايران كار چندان ساده‌اي نيست اما مطابق با شاخص‌هاي منتشر شده از سوي بعضي از سازمان‌ها، ارزش بازار فناوري اطلاعات ايران در آغاز هزاره سوم، بين يك تا يك‌و‌نيم ميليارد دلار تخمين زده مي‌شود كه اين رقم سالانه، از رشد ساليانه قابل توجهي برخوردار است. توجه به اين نكته كه بازار فعلي فناوري اطلاعات در ايران در يكي از بهترين مقاطع خود براي سرمايه‌گذاري به‌سر مي‌برد، بسيار مهم و حايز اهميت است.
بحث ديگر شركتهاي كامپيوتري حامي صنعت فناوري اطلاعات در ايران مي‌باشند. تا پايان سال 1384 تعداد كل شركت‌هاي كامپيوتري در ايران اعم از آن دسته از شركت‌هايي كه توسط شوراي عالي انفورماتيك تأييد شده يا نشده بودند، به 9700 شركت مي‌رسيد. از اين ميان تا خرداد سال 1386، 4084 شركت از طرف شوراي علي انفورماتيك ايران احراز صلاحيت شده بودند كه از اين ميان 78% سهم شهر تهران و تنها 22% سهم ساير شهرستان‌ها مي‌شد. كه اين خود نيز باعث بازنگري به منزله جذب تمامي سرمايه‌هاي فني به سمت پايتخت و عقب‌افتادگي نسبي ساير شهرستان‌ها از نظر علمي نسبت به پايتخت مي‌شود! نكته‌ ديگر كسب استانداردهاي جهاني براي ورود به بازار جهاني صنعت فناوري اطلاعات (IT)   و رقابت با ساير كشورها صاحب صنعت در اين زمينه نظير آمريكا، اروپا، هند و … مي‌باشد. 
بررسی به عمل آمده از سه شرکت فعال در این زمینه به شرح زیر می باشد که در قسمت بررسی ثبات تقاضا بیشتر در مورد این مساله توضیح داده شده است. 
جدول مربوط به عرضه خدمات توسط شرکت رهنما (نمودار آن در قسمت ثبات تقاضا نمایش داده شده است و خط مشکی رنگ مربوط به عرضه گذشته و حال می باشد.)
 

ردیف

سال

تعداد کل مشتریان

تعداد مشتریان ثابت

1

1385

537

320

2

1384

430

257

3

1383

380

195

 

جدول مربوط به عرضه خدمات توسط شرکت ترانه شار (نمودار آن در قسمت ثبات تقاضا نمایش داده شده است و خط مشکی رنگ مربوط به عرضه گذشته و حال می باشد.)

ردیف

سال

تعداد کل مشتریان

تعداد مشتریان ثابت

1

1385

143

70

2

1384

80

40

3

1383

37

15

 
جدول مربوط به عرضه خدمات توسط شرکت هاستیران (نمودار آن در قسمت ثبات تقاضا نمایش داده شده است و خط مشکی رنگ مربوط به به عرضه گذشته و حال می باشد.)

ردیف

سال

تعداد کل domain های ثبت شده

تعداد مشتریان ثابت

1

1385

5000

1800

2

1384

3500

900

3

1383

1500

300


بررسی امکانات و محدودیتهای ارائه خدمات
امکانات : 
تخصصهای موجود در شرکت که عبارتند از موسسان شرکت که هر کدام در زمینه های مورد بحث در این شرکت دارای تخصص و تبحر می باشند. سخت افزارهای موجود در بازار با توجه به پائین بودن سطح سواد و تخصص درخواست کنندگان می تواند جوابگوی تقریبا 70 % از درخواستها باشد. از نظر وجود نیروهای تازه نفس در زمینه فعالیت شرکت نیز در کشور مشکل خاصی وجود ندارد.  برای نصب یک ISP در حال حاضر ماهواره های کشورهای کانادا و هلند و فرانسه به ایران خدمات ارائه می دهند. (البته این اطلاعات از دو ISP به نامهای جهان روی خط و پارس IT گرفته شده است.) 
جهت خریداری HOST و ثبت DOMAIN برای طراحی وب سایت و یا دادن خدمات دیگر از شرکتهای ایرانی که آنها نیز مستقیما از شرکتهای کانادائی خدمات دریافت می کنند ، خدمات دریافت خواهد گریدید. 
با توجه به افزایش درخواستهای کاربران ایرانی جهت بازارهای اینترنتی ، در حال حاضر امکان ایجاد یک وب سایت به عنوان یک محل خرید و فروش ONLINE با استفاده از CREADIT CARDS فراهم گردیده است. البته این امکان را فقط شرکتهای بسیار معتبر ارائه می دهند که شرکت ما نیز جزو نمایندگی این شرکتها می باشد. 
دولت ايران براي حمايت هرچه بيشتر از صنعت نرم‌افزار در داخل كشور اقداماتي صورت داده است كه از آن جمله مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:
حمايت مالي از شركت‌هاي توليدكننده نرم‌افزار
ضمانت دولتي در قرارهاي منعقده بين شركت‌هاي ايراني و خارجي
تصويب قانون مالكيت فكري براي كليه نرم‌افزارهاي توليد داخل توسط مجلس شوراي اسلامي
در برنامه  ريزى و تدوين بودجه، سال ۱۳۸۱ اولين سالى كه به موجب تبصره ۱۳ مبلغ قابل توجهى از بودجه كشور، به طور مشخص، براى گسترش صنعت فناورى اطلاعات و ايجاد اشتغال از اين طريق، در نظر گرفته شد ، مبلغ اين بودجه برابر ۱۲۵ ميليارد ريال (۱۶۰ ميليون دلار) بود که۷۵۰ ميليارد ريال آن براى تجهيزات سخت افزارى، نرم افزارها و شبكه جامع اطلاع  رسانى بازرگانى در نظر گرفته شده است.
محدودیتها :
ولی در زمانی که نیاز به یک کار نو و تخصصی می باشد که هنوز در ایران پیاده سازی نشده و در کشورهای توسعه یافته نیز به تازگی از آن استفاده می کنند با توجه به محدودیتهای بین المللی که برای ایران در نظر گرفته شده است امکان انجام آنها بسیار پائین است. در این مرحله یا باید با استفاده از افراد واسطه اقدام به وارد کردن این تکنولوژیها نمود که این مسئله باعث افزایش هزینه ها خواهد شد و یا اینکه از کارشناسان خارجی جهت انجام این گونه پروژه ها استفاده نمود. جهت سخت افزارها و نرم افزارها پشتیبانی و گارانتی به معنای واقعی وجود ندارد. در کشور ما نیز محدودیتهای قانونی برای ارائه بعضی خدمات ( مانند نصب SEND/RECEIVE DISH برای اینترنت پر سرعت شخصی) وجود دارد. که البته در صورت کسب مجوز برای فقط برخی از خدمات می توان از آن بهره برداری نمود. البته امکان نصب برای برخی شرکتهای دولتی و ارگانهای دولتی با کسب مجوز از اداره مخابرات وجود دارد. بعضی از سخت افزارها هنوز به سادگی در بازار ایران یافت نمی شود. به عنوان مثال یک بشقاب ماهواره جهت نصب یک ISP خانگی. 
محدودیت دیگری که در کشور ما وجود دارد عدم اجرای قانون کپی رایت و نبود دادگاه های تخصصی برای رسیدگی به جرایم نرم افزاری است. ممکن است در کشور قوانین خوبی داشته باشیم, ولی تا مرجع رسیدگی به اجرای این قوانین تخصصی نباشد و حقوق تولید کنندگان رعایت نشود وضعیت نرم افزار و محصولات تولیدی در کشور در زمینه IT به همین منوال ادامه خواهد داشت. مسئله دیگری که شرکت های نرم افزاری با آن روبرو هستند, مشخص نبودن تعرفه واردات نرم افزار است از سوی وزارت بازرگانی است. دسترسی به اینترنت سریع و تسهیلات مالی از دیگر مسائلی که شرکت های که در زمینه IT فعالیت دارند با آن درگیر هستند. از ديگر مشكلات بازار ‪  IT‬ايران به شكل گرفتن اين بازار بر اساس توان مهندسي و نه سرمايه‌گذاري عمده است.
شركت‌هاي نرم‌افزاري ايران براي افزايش سود حاصله، گسترش بازار نرم‌افزار، جلب سرمايه‌ها و بالا بردن سطح كيفي توليدات خود نياز به همكاري و تبادل اطلاعات با شركت‌هاي بزرگ نرم‌افزاري در جهان را دارا مي‌باشند. و اين موضوع باعث افزايش مبلغ مجوزهاي واردات نرم‌افزار از يك ميليون دلار در سال 1375 به پنج ميليون دلار در سال 1378 مي‌باشد.
 
بررسی وضعیت واردات و صادرات تکنولوژی مورد نظر
يكي از بخش‌هايي كه مي‌توان در آن فعاليت كرد بازار نرم‌افزار افغانستان و عراق است كه داراي مزيت متقابل هم براي ما و هم براي آنها دارد و اين بايد تبديل به سازوكار عملي شود. وي با اشاره به اينكه ما در حوزه فناوري اطلاعات و نرم‌افزار قوي كار نكرده‌ايم اظهار داشت: بايد به سمت اين بازارها رفته و با روش بين‌المللي فعاليت كنيم.
وي خاطرنشان كرد: به دليل اينكه در بازار نرم‌افزار افغانستان مشكل زبان فارسي براي شركت‌هاي ديگر وجود دارد، ترجيح مي‌دهند از نيروها و سرمايه‌هاي ايراني استفاده كنند. اين بازار براي ما كم هزينه‌ترين بخش براي حضور بين‌المللي است.
با توجه به اینکه تولید تکنولوژی بسیار سنگین است کسی به سمت تولید محصولات در زمینه IT نرفته به جز در خصوص مواردی خاص که نرم افزار بوده است. تولید محصولات IT در ایران بیشتر مونتاژ است. ما کماکان در زمینه نرم افزار مصرف کننده هستیم و این به دلیل عدم نهادینه شدن فن‌‏آوری اطلاعات در جامعه است. IT  به عنوان یک موضوع لوکس در جامعه پیش می رود, در صورتی که ابزار مهم برای انجام تمام امور است. به همین دلیل كار بزرگ در بازار نرم‌افزار كشور ارائه نشده تا ما توقع وجود شركت‌هاي نرم‌افزاري و فناوري اطلاعات بزرگ داشته باشيم. 
از طرفي شركت‌هاي نرم‌افزار ايراني از محصولات نرم‌افزاري توليد شده در سال 1384 كه بالغ بر 2700 محصول بوده‌اند، 2100 محصول آن‌را به ارزش تقريبي 270 ميليون دلار صادر كردند. 
با توجه به اینکه ایران هنوز در حد استفاده کنندگان تکنولوژی می باشد و تکنولوژی این کار نیز از کشورهای خارجی وارد شده بنابراین نمی توان بر قدرت برنامه نویسان و طراحان ایرانی تکیه چندانی نمود. البته برای ابتدای کار مناسب است. ولی در هنگام اجرای پروژه های بزرگ در حد ایجاد یک فروشگاه بزرگ اینترنتی و یا ایجاد یک شبکه WAN درون شهری مسلما دانش و فن آوری موجود در ایران 
کار آئی آنچنانی نخواهد داشت. البته این به دلیل در دسترس نبودن یک مرجع جامع و کامل می باشد. بنابراین با توجه به مسائل فوق و وجود شرکتهای بسیار قدرتمند خارجی که حتی تکنولوژی این کار (فن آوری شبکه) را صادر می کنند و ضعف شرکتهای ایرانی در مورد فن آوری اطلاعات نمی توان در زمینه صادرات فن آوری فعالیت چندانی نمود. البته به گفته صاحبنطران بازار صادرات محصولات IT نیز یک روند رو به رشد داشته است. 
نايب رييس اتحاديه صادركنندگان نرم‌افزار پيش بيني كرد كه تا پايان سال جاري ميزان صادرات نرم‌افزار از مرز 35 ميليون دلار فراتر رود. 
جدول و نمودار مربوط به صادرات محصولات IT (نرم افزاری) در خلال سالهای 82 تا 85
 

ردیف

سال

مبلغ

رقم سرمایه گذاری شده توسط دولت

منبع

1-

1385

15 میلیارد دلار

200 هزار دلار

------

2-

1384

240 میلیون دلار

400 هزار دلار

--------

3-

1383

10 میلیون دلار

250 هزار دلار

--------

 

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر