دانلود پروژه کارآفرینی شرکت خدمات شبکه

طرح توجیهی تاسیس شرکت خدمات شبکه بخش دوم

 بیانیه ماموریت شرکت

چشم انداز 

شرکت در نظر دارد تا ده سال آینده در حیطه فن آوری اطلاعات و ارتباطات بماند و در طی این ده سال به حد پنج شرکت برتر ایران و برترین شرکت در استان در این صنعت برسد. این شرکت تا پنج سال آینده به حد مطلوبی از صادرات خدمات فنی و مهندسی در حوزه فن آوری اطلاعات و ارتباطات دست می یابد و همه ساله بر کیفیت خدمات خود می افزاید. 
ماموریت
شرکت از سال 1388 فعالیت خود را به طور رسمی در زمینه ارائه خدمات سریع ، مطمئن و دقیق و همچنین به منظور جمع آوری و کاتالیزه کردن ایده های نو در صنعت خود به وجود خواهد آمد. این شرکت سعی خواهد کرد با همدلی مدیران و پرسنل و دانش فنی پرسنل در جهت رضایت مشتریان و بالا بردن کیفیت خدمات خود با استفاده از نظرستنجی از مشتریان گام بردارد. شرکت بیتاسافت پس از تاسیس در نظر دارد در بخشهای مختلف سخت افزاری ( شامل فروش و ارتقاء تجهیزات مربوط به انواع شبکه ها) و نرم افزاری ( شامل طراحی و تولید نرم افزارهای تحت شبکه ، وب سایتهای قدرتمند و پویا و نرم افزارهای مدیریت وب سایت و وبلاگ) و ارائه خدمات اینترنتی (آموزش آنلاین ، فروش آنلاین و . . . ) فعالیت نماید. سیاستهایی که در این شرکت در نظر گرفته خواهد شد ، دقیقا بر اساس محوریت مشتری و منطبق بر استراتژی کلان شرکت مبنی بر اعتمادسازی و نشاندهنده اعتقاد ما به شعار شرکت است. لذا کلیه واحدهای شرکت نگاه و حساسیت ویژه ای به رضایت مشتریان و تبدیل مشتریان به مشتریان وفادار دارد. ما معتقدیم که مشتریان ما کالا نمی خرند ، آنان کالا – ارزش می خرند. از جمله مزایای رقابتی ما توجه به ارزشهای مورد نظر مشتری ، میزان رضایت مشتریان قبلی ، حساسیت در پیشنهاد و انتخاب بهینه ، مشاوره های رایگان پیش از خرید ، تحویل به موقع محصول ، گارانتی واقعی ، خدمات پس از فروش و قیمت مناسبتر در این زمینه است. ما باید با تلاش ، جدیت ، همدلی و برنامه ریزی صحیح و استراتژیک به کل بازار ایران و بازارهای جهانی دست یابیم و به چشم انداز خود نزدیک شویم. 
امکان سنجی طرح
بررسی امکان اجرا
از آنجا كه مقوله فناوري اطلاعات (IT) بسيار مهمي مي‌باشد لذا توجه تمام دولتهاي جهان و از جمله دولت ايران را به خود معطوف كرده است.تخصيص بودجه 1250 ميليارد ريالي (160 ميليون دلار) در سال 1381 نشانه اهميت  و 3000 میلیارد ریالی در سال 1383 و 6025 میلیلرد ریالی برای 6 ماه اول شال 1386 ( و تأثير بي‌چون و چراي اين صنعت در آينده جهان مي‌باشد، كه از اين بودجه 750 ميليارد ريال آن براي تجهيزات سخت‌افزاري، نرم‌افزاري و شبكه جامع اطلاع‌رساني بازرگاني و 500 ميليارد ريال آن نيز براي اشتغال از طريق اين صنعت مي‌باشد.
با نگاهی به وضعیت جامعه اطلاعاتی در کشورهای در حال توسعه می توان به افزایش نیاز روز افزون شبکه های کامپیوتری و وب سایتهای اینترنتی پی برد. جامعه اطلاعاتی  به معنای رایج محصول توسعه پرشتاب فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطی است ولی قطعا نمی توان فناوری را تنها عامل شکل گیری این مفهوم دانست. ادراک قابلیتهای این فضای جدید توسط توده مردم و شکل گیری فرهنگ جدیدی که از امتزاج خرده فرهنگهای موجود با این ادراک شکل می گیرد موجب ارایه تعاریف جدیدی از جامعه اطلاعاتی در حوزه های اقتصاد، اشتغال و غیره شده است. با کمی بررسی می توان به این نکته دست یافت که تعداد وب سایتها و وبلاگهای ایرانی چندین برابر شده. البته این نکته واضح است که تا زمانی که آگاهی کافی به مشتری در زمینه خدمات مورد ارائه داده نشود به راحتی نمی توان مشتری را مجبور به پرداخت هزینه ای نمود. با توجه به افزایش اطلاعات مردم در مورد شبکه های کامپیوتری و وب سایتهای اینترنتی نسبت به ده سال گذشته ، تعداد افرادی که به سمت این گونه امکانات کشیده شده اند نیز به مراتب بیشتر گردیده است. ایران در سال 1370 برای اولین بار توسط مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات به شبکه جهانی اینترنت متصل شد و اولین ارتباط ایران با اینترنت به طور موقت و از طریق اتریش و به وسیله پست الکترونیکی صورت گرفت. 
در اوایل دهه 90 ، پس از به وجود آمدن مفهوم وب در اینترنت ( سال 1993 ) و پروتکلHTTP  که به سادگی امکان به اشتراک گذاشتن مستندات در اینترنت را در اختیار کاربران قرار می داد ، روز به روز بر تعداد کاربران اینترنت افزوده شد. از سوی دیگر با اضافه شدن کاربران اینترنت ، حجم مستندات نیز روز به روز افزایش یافت. مسلماً خطوط سابق اینترنتی و سرورهای موجود ، توانایی جوابگویی به خیل عظیم کاربران را نداشتند. رشد اینترنت در تمام دنیا به صورت انفجاری بوده است و این در حالی است که همانند سایر محصولات عصرنو ارتباطات نگرانی هایی را نیز به دنبال دارد و به عبارتی هم سازند ه است و هم مخرب.  
مساله دیگر اعتیاد به اینترنت است به طوری که از میان 47 میلیون استفاده کننده از اینترنت در آمریکا 2 تا 5 میلیون نفر دچار اعتیاد اینترنتی شده اند و با معضلات زیادی دست در گریبان هستند که با گسترش روز افزون اینترنت بزودی در ایران هم شاهد این مساله خواهیم بود و مساله آخر عوارض کار با رایانه برای کاربران اینترنت است که بیشتر وقتشان صرف کار با رایانه می شود. 
بررسی دیگری نیز نشان می دهد که استفاده از ابزار اینترنتی برای انتقال اطلاعات در ایران نیز بسیار در حال افزایش می باشد. به طوری که در سال 82 ایران تقریبا 000/000/5 نفر کاربر و در سال 83 000/500/5 نفر کاربر اینترنت و شبکه داشته است. که البته در این میان سهم افرادی که به درستی از آن استفاده کرده اند 30 % بوده است. از طرفی شرکتهای خصوصی نیز جهت معرفی محصولات خود از طریق شبکه جهانی اینترنت هزینه های هنگفتی را پرداخت نمو ده اند. نمونه آن سایت www.20un.com می باشد. که برای هر شرکت عضو یک Sub domain طراحی کرده و با دادن رتبه با یک KEYWORD خاص در یکی از موتورهای جستجو هزینه ای برای تبلیغات کالاهای آن شرکت دریافت نموده که البته در حدود دو سال است که این شرکت کار خود را شروع کرده و هنوز هم روز به روز بر تعداد اعضای خود می افزاید. در نهایت تمامی تحقیقات حاکی بر این مساله است که اجرای طرح در ایران با توجه به رو به رشد بودن تجارت الکترونیک و علم کامپیوتر قابل اجرا و پیاده سازی می باشد.
با توجه به ویژگی های فضای این رسانه جدید و تازگی ورود کاربران جهان سومی به این فضا، این کاربران در زنجیره تولید- مصرف اطلاعات به طور عام در حوزه مصرف کنندگان قرار می گیرند. این در حالی است که دسترسی این افراد به اطلاعات تازه و متنوع، تاثیر گذاری آنان را در جامعه سنتی خود بالا برده است و منجر به شکل گیری گروه جدیدی از رهبران فکری در این جامعه می شود. بر طبق اعلام انجمن شرکتهای انفورماتیک ایران  سهم بازار IT در ایران در سال 1383به شرح فوق بوده است.
 
جدول مقایسه ای مربوط به سهم IT همراه با نمودار:
 

ردیف

تاریخ

مبلغ

منبع اطلاعاتی

1

سال 1385

3000 میلیارد تومان

----

2

سال 1384

2000 میلیارد تومان

---

3

سال 1383

1500 میلیارد تومان

------

4

سال 1382

1200 میلیارد تومان

------

5

سال 1380

600 میلیارد تومان

-----

 
جدول مقایسه ای مربوط به سهم IT همراه با نمودار:
نمودار و جدول فوق نمایانگر پیشرفت درصد استفاده شرکتها و کاربران از دستاوردهای IT می باشد. که البته روند روبه رشد سریعی را داشته است. نمودار نشاندهنده این مطلب است که در عرض 4 سال گذشته سهم IT در ایران تقریبا بیش از دو برابر شده. بنابراین سرمایه گذاری در این زمینه می تواند سود آور باشد.
ارزیابی بازار
بازار را از دو جهت مورد بررسی قرار می دهیم:
1- نیاز بازار به محصول یا خدمات مورد نظر چقدر است؟
2- سهم بازار برای محصول یا طرح مورد نظر چقدر خواهد بود؟
 
بررسی نیاز بازار
اگر چه ايران به‌دليل تحريم‌ها و تحولات اقتصادي تا حد زيادي از اين مقوله عقب افتاده و اين امر تأثير منفي زيادي را به بازار فناوري اطلاعات ايران تحميل نموده است اما با اين حال با تلاش دست‌اندركاران اين صنعت شاهد رشد سريع و چشمگير آن هستيم. 
بر طبق اعلام انجمن شرکتهای انفورماتیک ایران سهم بازار IT در ایران در سال 1385به 2000میلیارد تومان می رسد. نمودار صفحه قبل نیز این مطلب را نشان می دهد که روند این نیاز تا به حال رو به رشد بوده و نسبت آن نیز نسبتا با فاصله زیادی بوده است. به طور مثال افزایش از سال 84 تا 85 تقریبا 1000 میلیارد تومان بوده است. بنابراین می توان این مساله را پیشبینی کرد که که به احتمال قوی در سال جاری نیز افزایش  نیاز بازار را شاهد خواهیم بود. به عنوان مثال مسلما سیستمهای کامپیوتری که در سالهای گذشته خریداری گردیده با نرم افزارهای جدید کارآیی چندانی ندارند. حداقل 50% آنها جهت به روز رسانی به شرکتها ارئه می شوند. تجهیزات مورد استفاده در شبکه های کامپیوتری نیز که در سالهای قبل خریداری شده اند در حال حاضر نیاز به ارتقاء و یا تعویض دارند. زیرا سیستمهای جدید شبکه ای دارای سرعت بالاتری می باشند و در صورتی که قطعات قبلی نیز تعویض نشوند سرعت تغییری نمی کند. بنابراین در اینجا نیز نیاز به تعویض قطعات قدیمی با جدید مشاهده می شوند. در کل در هنگام تعویض ساختار یک سیستم از قدیمی به جدید دیگر بازگشت به روش قدیمی مرقون به صرفه نمی باشد. البته شرکتها خود به نکته واقف می باشند. 
شرکتهائی که بازار ایران را در دست گرفته اند و دیگر جائی در بازار ایران برای تسخیر باقی نمانده به دنبال روشهائی جدید و نوین و پرسرعت برای شناساندن خود و محصولات شرکت خود به جهانیان می باشند. البته با توجه به رقابت شدید که در بازار جهانی وجود دارد و شرکتهای خارجی از هر روشی برای حذف کردن رقبا ستفاده می کنند , این کار بایستی با دقت و بررسی فراوان صورت گیرد. 
در حال حاضر با توجه به تبلیغات گسترده بعضی از شرکتها که با استقبال نیز مواجه شد برای معرفی محصولات شرکتها از سایتهای قدرتمند اینترنتی استفاده شد. نمونه این وب سایتهای ایرانی سایت شرکت شرکت ارتباطات نسل نو می باشد. خدماتی که این سایت ارائه می دهد به این صورت است که به تعریف یک sub domain  به نام شرکت متقاضی با یک یا چند Keyword خاص رتبه أن سايت را بالا (در صفحات اول موتورهاي جستجو گر ) می برد. البته این ایده خوبی بود و تا به حال چند هزار نفر از از مدیران شرکتها از این شرکت خدمات دریافت کرده اند و روند کار این شرکت رو به رشد و گسترش می باشد. 
با توجه به رقابتهای شدید موجود بین تجار داخلی نیز هر کدام حاضر به پرداخت هر مبلغی برای قویتر جلوه دادن خود می باشند. مثلا یک گروه صنعتی ( گروه صنعتی کهرنگ) در سال 1385 برای نزدیک به 300 میلیون ریال جهت تبلیغات اینرنتی صرف کرده که البته این مساله نیز خود باعث شناسائی این شرکت در عرصه جهانی گردیده و درآمدزائی گردیده و این شرکت را ترغیب به ادامه کار نموده است. البته تجار به این نتیجه رسیده اند که تبلیغات از طریق وبسایتهای اینترنتی می تواند بسیار موثر در امر صادرات باشد. به همین دلیل در چند سال اخیر شرکتهای صنعتی بزرگ اقدام به استخدام افرادی جهت اداره بخش بازاریابی اینترنتی نموده اند که البته با توجه به اینکه این مساله جنبه تبلیغی نیز دارد روز به روز به شاغلین این رشته اضافه می گردد. 
یکی دیگر از مسائلی که باعث افزایش روزافزون شبکه ها گردیده و در حال حاضر نیز بسیار از آن استفاده می گردد پیاده سازس سیستمهای paperless (بدون کاغذ) مي باشد. البته این سیستم باعث صرفه جوئی در زمان و هزینه ها می گردد. شرکتهای خصوصی نیز به دنبال راهکارهائی برای جلوگیری از اتلاف هزینه ها می باشند. تقریبا 90% مدیران شرکتهای بزرگ که در مورد مزیتهای شبکه و این گونه سیستمها اطلاعات کافی بدست آورده اند از این سیستم در شرکت خود استفاده نموده اند. 
زمينه‌هاي توسعه صنعت IT در ايران را مي‌توان به صورت زير نام برد:

1-

آموزش

2-

اداري، مالي، صنعت

3-

پزشكي

4-

بانكداري

5-

بيمه

6-

حمل و نقل

7-

طراحي و مهندسي

8-

فرهنگي

9-

قضايي

10-

سيستم‌هاي اطلاعات جغرافيايي (GIS)

11-

هنر و تبليغات

12-

دفاعي

با توجه به مسائل عنوان شده مشخص می گردد که بازار ایران در مورد اینترنت و شبکه یک بازار رو به رشد از نظر نیاز می باشد.

 

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر