دانلود پروژه کارآفرینی گل و گیاهان زینتی

طرح توجیهی گل و گیاه زینتی

 چكيده 

 مقاله ی حاضر بر‌گرفته از گزارش يك تحقيق پيمايشي است با عنوان "بررسي و شناسايي زمينه‌هاي تشکيل و توسعه تعاوني‌هاي پرورش گل و گياهان زينتي" كه توسط مؤلفين اين مقاله و با پشتيباني مالي اداره کل تعاون، در سال (1386) در استان قم انجام شده است. اين تحقيق با هدف مطالعه‌ي زمينه‌هاي اشتغال‌زايي، پس از بررسي وضعيت موجود توليد و توزيع گل و گياه زينتي در استان قم، به ارزيابي اقتصادي كشت گل و گياه در اين استان مي‌پردازد. 

اطلاعات مورد نياز اين تحقيق از طريق توليدكنندگان، توزيع كنندگان و كارشناسان مربوطه در استان و محلات از طريق مصاحبه و پرسشنامه گردآوري شده است. در مرحله‌ي دوم با استفاده از تكنيك‌هاي ارزيابي طرح‌هاي اقتصادي از جمله POP، NPV، PI، IRR (720) به بررسي سوددهي اقتصادي طرح‌ها و چگونگي جريان نقدينگي پرداخته شده است. 
در اين تحقيق به‌طور كلي سه بعد مورد توجه است: نوع گل، مسقف يا غيرمسقف بودن سيستم كشت و ملكي يا اجاره‌اي بودن زمين كشت گل. در يافته‌هاي تحقيق بر توجيه اقتصادي کشت گل‌هاي زير در مناطقي از استان قم تأكيد شده است: گل رز به‌صورت مسقف بدون احتساب هزينه‌ي اجاره، گل مريم و ميخک غيرمسقف بدون احتساب هزينه‌ي اجاره‌ي زمين، گل رز مسقف با احتساب هزينه‌ي اجاره‌ي زمين، گل داودي مسقف بدون احتساب هزينه‌ي اجاره‌ي زمين، گل مريم و ميخک غيرمسقف با احتساب هزينه‌ي اجاره، گل داودي مسقف با احتساب هزينه‌ي اجاره، گل رز غيرمسقف بدون احتساب هزينه‌ي اجاره، گل باغچه‌اي و پتوس (گل آپارتمانی) مسقف بدون احتساب هزينه‌ي اجاره لحاظ شده اند.
مقدمه
با توجه به شرايط اجتماعي، ‌اقتصادي و موقعيت ويژه‌ي استان قم در امر زيارت و جهانگردي لازم است از پتانسيل‌هاي فراوان اين استان به خوبي استفاده كرد. در راستاي حل برخي از مشکلات اقتصادي از جمله معضل بيکاري، مي‌توان به تشکيل و راه‌اندازي شرکت‌هاي مختلف از جمله ‌شرکت‌هاي تعاوني توجه و اهتمام خاصي داشت. با توجه به استفاده‌ي ايرانيان از گل و گياهان زينتي در بسياري از مراسم و مناسبت‌ها به نظر مي‌رسد از جمله زمينه‌هايي که در اين استان مي‌توان در آن سرمايه‌گذاري كرد، پرورش گل‌ها و گياهان زينتي است. تصميم‌گيري در اين باره مستلزم بررسي شرايط اقتصادي و اقليمي استان است. اين تحقيق در صدد است تا ضمن انعکاس و مستند كردن وضع موجود و تحليل و آسيب‌شناسي آن با استفاده از ابزارهاي متعارف در ارزيابي طرح‌هاي اقتصادي، به امكان‌سنجي اقتصادي ايجاد تعاوني‌هاي پرورش گل و گياه زينتي در استان قم بپردازد.
از سوي ديگر طبق قانون تجارت جمهوري اسلامي، شرکت‌هاي تجاري به هفت دسته تقسيم مي‌شوند که عبارتند از: شرکت سهامي، شرکت با مسؤوليت محدود، شرکت تضامني، شرکت مختلط غيرسهامي، ‌شرکت مختلط سهامي،‌ شرکت نسبي و شرکت تعاوني توليد و مصرف. اولين و مهم‌ترين مرحله در ميان مراحل مختلف راه‌اندازي هر يک از اين شرکت‌ها شناخت فرصت‌ها است. به‌عبارت ديگر کسي که درصدد است هر يك از اين شرکت‌ها را راه‌اندازي کند، لازم است با تحقيق و بررسي،‌ خلاءهاي موجود را شناسايي كرده و زمينه‌ي سرمايه‌گذاري همراه با بازده اقتصادي را مورد توجه قرار دهد .
اين مقاله که منعکس کننده‌ي يک تحقيق در زمينه‌ي ارزيابي اقتصادي کشت گل در استان قم (بخش خلجستان) است،  مشتمل بر بخش‌هاي مختلفي از جمله مروري بر ادبيات تحقيق، تشريح اهداف، روش انجام طرح، روش گردآوري اطلاعات، قلمرو تحقيق، تشريح وضعيت موجود گلخانه‌ها در اين استان، جنبه‌هاي مالي و ارزيابي اقتصادي طرح ياد شده است.
الف) بررسي جايگاه ايران در صنعت جهاني گل و گياه
صادرات رسمي گل و گياه طي چند سال گذشته نرخ تقريباً ثابتي در حدود 5/0 ميليون دلار داشته است. البته نظر به اين که اظهار نامه‌هاي صادراتي بر اساس نرخ‌هاي سابق پيمان ارزي بوده و با توجه به اين که نرخ‌هاي پيمان حدود يک پنجم قيمت‌هاي واقعي پيشنهاد شده بود پس مي‌توان گفت که ارزش واقعي صادرات رسمي حداقل 5 برابر است. ضمناً قسمت اعظمي از صادرات به صورت غيررسمي و بدون تكميل اظهارنامه‌ي صادراتي صادر مي‌شود. مانند بخش زيادي از گياهان گلداني و نهال‌هاي زينتي شمال ايران كه به کشورهاي آسياي ميانه و ترکيه يا از طريق دريا به کشورهاي عربي ارسال مي‌شود .
در حال حاضر ايران برخلاف رتبه ی هفدهم در توليد گياهان زينتي، رتبه ی يكصد و هفتم را در صادرات گل و گياه دارد؛ اين در حالي است كه كشورمان با داشتن چهار فصل مختلف در اقصي نقاط كشور در طول يكسال و هم‌چنين طبيعتي بكر نه تنها قادر به توليد يك ميليارد شاخه گل است بلكه با اين تعداد توليد مي‌تواند صادرات و تجارت گل و گياه منطقه و برخي بازارهاي جهاني را نيز در دست بگيرد.
فقدان مديريت صحيح و عدم استفاده از ظرفيت‌هاي موجود موجب شده كه ايران نتواند آن گونه كه شايسته است به ظرفيت مناسب براي حضور در بازارهاي جهاني برسد. در حالي كه بنا بر نظر كارشناسان، ايران توان صادرات يك ميليارد دلار گل و گياه را دارد. از اين رو با دارا بودن تنوع اقليمي و استعداد پرورش انواع گياهان تزئيني داراي پتانسيل‌هاي بسيار قوي در پرورش انواع گياهان است.
از مهم‌ترين موانع صادرات گل و گياه مي‌توان حمل و نقل نامناسب، مقررات دست و پاگير در زمينه‌ي صادرات، نبود شناسايي مناسب بازارهاي هدف و سليقه‌ي مصرف‌كنندگان را برشمرد. گونه‌هاي گياهي ايران از گونه‌ي گياهان خوش‌بو و خوش‌رنگ هستند و با توجه به شرايط اقليمي مي‌توان خارج از فصل به بازار عرضه كرد و اين امر نيازمند حمايت‌هاي دولت از شركت‌هاي خدماتي و بازرگاني و توليدكنندگان گل و گياه است.
از سوي ديگر به علت نبود گل ايراني در بازارهاي برون‌ مرزي و نبود كشش بازار داخلي روزانه ميليون‌ها شاخه گل به دور ريخته مي‌شود به عنوان مثال فقط در دو بازار شهيد محلاتي و امام رضا (ع) تهران، روزانه يك ميليون شاخه گل فروخته و يك ميليون گل ديگر ضايع و به زباله تبديل مي‌شود.
تبادل تجربيات با كشورهاي پيشرو در اين صنعت همچون هلند، احداث پايانه‌هاي مجهز صادرات گل و گياه، بسته‌بندي مناسب، تضمين‌هاي بانكي براي اخذ وام و كاهش نرخ سود بانك‌ها از جمله عواملي است كه حضور جدي دولت براي به دست‌گيري مديريت منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي بازار گل توسط ايران را در اين تجارت پرسود مي‌طلبد. (شاهنوشي،1386، ص 17)
توليد تجاري گل و گياه در ايران گرچه قدمتي در حدود 90 سال دارد ولي تا قبل از پيروزي انقلاب اسلامي رشد كندي داشته است. بعد از پيروزي انقلاب با ممنوع شدن واردات اين کالا، توليدکنندگان جان دوباره‌اي گرفتند و در واقع يک جهش توليدي به وجود آمد که هنوز هم ادامه دارد و هر ساله بيش از 10 درصد بر سطح کشت اين محصولات افزوده مي‌شود. به عنوان نمونه، رشد سطح گلخانه‌ها طي سال‌هاي 1375 تا 1381 در حدود 200 درصد بوده و طي هفت سال سطح توليد اين محصولات بيش از سه برابر شده است. اين نرخ رشد در بين ساير محصولات کشاورزي بسيار نادر است. البته مساحت توليدات گل و گياه در فضاي باز طي 7 سال گذشته تقريباً نرخ ثابتي دارد و اين مبيّن آن است که در بخش گل و گياه با وجود اقليم‌هاي فراوان و مناسب براي توليد در فضاي خارج گلخانه، توليدات گلخانه‌اي به دليل عملکرد مطلوب و کيفيت بالاتر از محبوبيت بيشتري برخوردار است.
بر اساس آمار سال 1381 در ايران از مساحتي حدود 4085  هکتار(1799 هکتار گلخانه و 2286 هکتار فضاي باز) حدود 1241 ميليون شاخه گل بريده، 2/32 ميليون گلدان گياه آپارتماني و 134 ميليون اصله ی درخت و درختچه ی زينتي توليد مي شود. اين ميزان توليد ارزشي بالغ بر 250 ميليون دلار بر اساس نرخ‌هاي بازار عمده دارد (مهرآوران، 1382، ص 87).
اوضاع بازار گل و گل‌كاري در ايران به‌‌رغم شرايط اقليمي و آب هوايي مناسب و گذشت بيش از ۸۵ سال از آغاز آن، دچار گرفتاري‌ها و مشكلات عميقي است كه كوچك‌ترين و پيش پا افتاده‌ترين آن نداشتن يك صنف منسجم و متشكل در اين بازار است. گراني سوخت و نداشتن كود و سم‌هاي مورد نظر و متناسب با آسيب‌هاي خاص هر نوع گل، پرورش گل به شيوه سنتي، كمبود امكانات مدرن و بذرهاي وارداتي حمل و نقل و جابه جايي و محدوديت‌هاي گمركي از مهم‌ترين مشكلات قابل طرح اين صنف محسوب مي‌شود. با اين همه روند شكل‌گيري و توسعه‌ي بازار گل در ايران روندي رو به جلو و قابل اعتناست.
متوسط درآمد جهاني صادرات گل و گياه حدود شصت ميليارد دلار در سال است كه تنها پنج ميليون دلار آن نصيب كشور ما مي‌شود. در حالي كه كشورهايي مانند هندوستان و تركيه به ترتيب ۵ و ۳ ميليارد دلار از صادرات گل و گياه درآمد ارزي دارند.
به‌‌رغم آن كه توليد ساليانه‌ي گل و گياه در جهان يك ميليارد و سيصد ميليون شاخه است، در ايران تنها هفت هزار و ششصد هكتار از زمين‌هاي كشور به توليد گل و گياه اختصاص دارد و ساليانه سي‌وشش ميليون گل گلداني و دويست ميليون درختچه زينتي توليد مي‌شود. طبق آمار ارائه شده در حالي كه ايران از نظر توليد گل و گياه رتبه‌ي هفدهم دنيا را دارد از نظر صادرات اين محصول در رديف ۱۰۷ جهان قرار گرفته‌ايم.
علاوه بر تأثيرات روحي و رواني گل و گياه كه موجب افزايش ضريب اميد به زندگي و تغذيه‌ي روحي، افزايش ضريب كارايي افراد در محيط كاري و افزايش تفاهم و روابط حسنه‌ي خانوادگي و اجتماعي كه به خاطر اهداي آن به وجود مي‌آيد، فوايد اقتصادي فراواني از جمله نياز فراوان به نيروي كار (۱۰ تا ۱۲ نفر به طور مستقيم و ۳ تا ۶ نفر به طور غيرمستقيم براي پرورش هر هكتار گل)، ارزآوري و بهره‌وري بالاي آب در اين صنعت وجود دارد.
با وجود مزيّت نسبي شرايط آب و هوايي متنوع ايران و توسعه‌ي رو به رشد اين صنعت در سال‌هاي اخير، در حال حاضر بخش قابل توجهي از گل‌ها و گياهان زينتي ايران با شيوه‌هاي سنتي و در فضاي باز پرورش مي‌يابند. به‌طوري كه كل سطح گلخانه‌ي زينتي در ايران ۱۷۹۹‎/۳ هكتار است و مساحت فضاي آزاد ۲۲۸۵‎/۹ هكتار. از طرف ديگر بهره‌برداران گل‌ها وگياهان زينتي در ايران از بنيه‌ي مالي كافي در سرمايه‌گذاري براي تغيير شيوه كشت و پرورش اين محصولات برخوردار نيستند. از مهم‌ترين معضلات قابل ذكر كه توليدكنندگان گل و گياه با آن دست و پنجه نرم مي‌كنند نداشتن امكانات توليد، نبودن بازار فروش مناسب در داخل، گراني سوخت، نداشتن كود و سم‌هاي مورد نظر و متناسب با آسيب‌هاي خاص هر نوع گل است (خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران، 1385، ص 7).                                                                                                                                                                                                       
موقعيت ايران به دليل قرارداشتن در كنار كشورهاي پرمصرف گل و گياه از نظر اقتصادي حائز اهميت است. همسايه‌هاي شمالي و جنوبي ايران از خريداران بسيار خوب گياهان زينتي هستند. ايران با داشتن يك بازار متعادل و نسبتاً ثابت و دائمي قادر است جايگاه واقعي خود را در اين عرصه پيدا كند. اما چرا هنوز به اين جايگاه دست پيدا نكرده است؟

 

 

2 نظر

ارسال شده توسط مدیر کل
1396/03/07

سلام. در آدرس : http://www.a00b.com/p/14/2104.htm کلیه پروژه های کارآفرینی در قالب فایل word موجود می باشد. ارادتمند شما . . .

ارسال شده توسط niloofar
1396/02/24

مقاله کار آفرینی

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر