بررسی نحوه ایجاد فروشگاه های اینترنتی

چگونه فروشگاه اینترنتی بسازیم بخش سیزدهم

کلاهبرداری. هزینه پایین ساختن یک وب سایت و سادگی کپی کردن صفحات موجود به روی سایت، به سادگی امکان ساخت سایتهای غیر قانونی را که به نظر توسط یک شرکت ثبت شده و معتبر هدایت میشوند، ایجاد میکند. در حقیقت هنرمندان جنایتکار بصورت نامشروع اطلاعات کارتهای اعتباری دیگران را بوسیله ایجاد وب سایتهای به نظر حرفه ای که از شرکتهای قانونی تقلید کرده اند بدست می آورند.

افشای غیر مجاز: وقتی تراکنش معامله بصورت باز و بدون امنیت و کد گذاری مناسب به اینترنت ارسال میشود، هکر ها خواهند توانست این تراکنش را جهت بدست آوردن اطلاعات حساس مشتریان از جمله آگاهگان شخصی و/یا شماره های کارت اعتباری  استراق سمع کنند
دستکاری غیر مجاز: یک رقیب یا یک مشتری ناراضی ممکن است بتواند وب سایت شما را تغییر دهد، بنابراین باعث از کار افتادن سرویس دهی به مشتریان بالقوه سایتتان شود.
تغییر اطلاعات: محتویات یک تراکنش نه تنها ممکن است مورد استراق سمع واقع شود بلکه ممکن است در مسیر نقل و انتقال تغییر نماید چه بصورت کینه جویانه چه بطور اتفاقی. اسامی کاربران، شماره های کارتهای اعتباری، و میزان پرداخت ها که بدون امنیت لازم و کد گذاری مناسب ارسال شده باشند همه آمادگی پذیرفتن چنین تغییراتی را دارند.

راه حل اعتماد بر انگیز: Authenticated SSL Certificates
در عصر تجارت الکترونیک، گواهینامه های دیجیتال Authenticated Secure Sockets Layer (SSL) هویت قطعی و ایمنی لازم را برای ساختن اعتماد میان دو طرف معامله در یک تراکنش آنلاین در شبکه های دیجیتالی، فراهم می آورد. مشتریان بایستی مطمئن باشند که وب سایتی که با آن ارتباط بر قرار کرده اند واقعی (اصلی) است و اطلاعاتی که آنها از طریق کاوشگرهای وب شان ارسال می کنند خصوصی و محرمانه باقی می ماند. [17]
وقتی یک معامله در دنیای دیجیتال یا دنیای فیزیکی معمول اتفاق می افتد طرفین درگیر باید قادر باشند به سوالات زیر پاسخ بگویند:
شما چه کسی هستید؟ (لازمه تشخیص هویت)
به کدام جامعه تعلق دارید؟ آیا عضو مورد اعتمادی هستید؟ (مورد اعتماد شرکت)
چگونه می توانید هویت خود را اثبات نمائید؟ (تایید هویت)

سه عنصر کلیدی برای جلب اعتماد خریداران و اطمینان از یک تراکنش آنلاین عبارتند از:
1. کد گذاری: تجاری که در مورد تجارت الکترونیکی جدی هستند باید یک تجارت الکترونیک امن را بطور کامل بر پایه فن آوری کد گذاری بنا نمایند. کد گذاری (Encryption) فرآیند تبدیل اطلاعات برای تغییر شکل آن به صورت غیر قابل فهم برای همه بجز برای گیرنده اطلاعات می باشد که زمینه سلامت و پوشش مورد نیاز تجارت الکترونیک را برای اطلاعات رد و بدل شده فراهم می آورد.
2. تایید صحت (Authentication): اگرچه بعضی از صادر کنندگان گواهینامه های دیجیتالی ( Certificate Authorities) (CAها یا "امضا کنندگان (signers)" گواهینامه های دیجیتالی)، اعتقاد دارند که کد گذاری تنها کافی است،  ضروری است که وب سایت شما علاوه بر آن تایید اعتبار نیز شده باشد. این موضوع باعث افزایش اعتماد بازدید کنندگان سایت نسبت به شما و سایتتان می شود. تایید اعتبار به این معنا است که یک مرجع معتبر می تواند تایید نماید که شما همانی هستید که ادعا می کنید. برای اثبات اینکه تجارت شما تایید شده است، سایت شما نیاز به این دارد که توسط بهترین فن آوری موجود کد گذاری و تایید اعتبار ایمن شده باشد.
3. گواهینامه های الکترونیکی: گواهینامه الکترونیکی یک پرونده (file) الکترونیکی می باشد که بصورت یکتا اشخاص و وب سایتها را بر روی اینترنت تعیین هویت می نماید و ارتباطات مطمئن و محرمانه را مقدور می سازد. آنها همانند دسته ای از گذرنامه های دیجیتال و یا گواهینامه ها عمل میکنند. تجربه ایجاد گواهینامه های SSL تعیین هویت نشده کاربران آنلاین را در معرض فروشگاههای غیرقانونی که در اینترنت فعالیت میکنند بی پناه باقی میگذارد.
گواهینامه های رسمی SSL بازدید کنندگان سایت شما را قادر میسازد تا:
با شما بصورت کاملا ایمن بدون احتمال استراق سمع (بطور محرمانه) و یا تغییر اطلاعات ارسال شده در هنگام ارتباط بدون امکان ردیابی (صحت اطلاعات)  ارتباط برقرار نمایند.
بررسی نمایند که در حال داد و ستد با شما هستند و نه یک سایت متقلب [که احتمالا از اسم و لوگوی شما در سایت خود استفاده نموده است.] (سندیت).

گواهینامه های رسمی SSL چگونه کار میکنند
گواهینامه های رسمی SSL  (Authenticated SSL Certificates) این امکان را برای گیرنده ی پیام الکترونیکی فراهم میکند تا از ماهیت فرستنده و صحت اطلاعات دریافت شده اطمینان حاصل نماید. اساس صدور گواهینامه های SSL با اطمینان بالا برای شرکتها جهت وب سایتهایشان بر سه اصل بسیار مهم زیر برای شناسایی و تائید،  استوار است:
تائید اینکه شرکت معرفی شده در گواهینامه حق استفاده از شناسه دومین (Domain Name) آورده شده در گواهینامه را دارا میباشد.
تائید اینکه شرکت معرفی شده در گواهینامه یک شخصیت حقوقی [شناخته شده] است.
تائید اینکه شخصی که از طرف شرکت درخواست گواهینامه SSL را نموده است برای این کار مجاز بوده است.

فروشگاه های الکترونیکی امن
وقتی بازدیدکنندگان وب به فروشگاه های الکترونیکی متصل میشوند ، به دو نوع سرور برخورد می کنند. اگر به سرورهایی برخورد کنند که ایمن هستند ، پیغامی دریافت می نمایند که این مسائله را به آنها نشان میدهد (یک علامت قفل بسته شده و عبارت "https" در URL). بطور مشابه اگر با سروری برخورد کنند که ایمن نباشد به آنها اخطار داده خواهد شد. یک سرور ایمن واقعی سروری است که یک گواهینامه SSL رسمی داشته باشد. این گواهینامه رسمی به کاربران می گوید که یک شخص سوم بی طرف و قابل اعتماد تائید نموده است که این سرور متعلق به شرکتی است که ادعای آنرا نموده است. یک گواهینامه رسمی معتبر به این معنا است که کاربران میتوانند اطمینان داشته باشند که اطلاعات را بصورت محرمانه به جائی که می خواهند ارسال کنند ارسال میکنند. [18]
یک وب مستر (Webmaster  سازنده سایتهای اینترنتی) درخواست گواهینامه را آماده می کند که شامل دو کد رمز می باشد: یکی خصوصی و دیگری عمومی. وب مستر کد رمز عمومی را برای یک مرجع صدور گواهینامه (Certificate Authority (CA))، مثل VeriSign ارسال  می نماید. CA می باید مطمئن شود که گواهینامه را برای همان شرکت [با نام و مشخصات داده شده] صادر مینماید. بنابر این CA باید مطمئن شود که:
شرکتی که برایش گواهینامه را صادر میکند ثبت کننده شناسه دومین (Domain Name) ی است که برایش درخواست گواهینامه نموده ااست. [این کار اطمینان میدهد که شرکت و یا شخص دیگری بعدا نخواهند توانست آن شناسه را برای خود اختیار کند و یا از آن سوء استفاده نماید]
آن شرکت شرکتی ثبت شده در یک یا چند کشور میباشد.
نام ثبتی شرکت همان نامی است که CA در گواهینامه می آورد.
شخصی که درخواست گواهینامه را داده است در استخدام آن شرکت میباشد.
زمانی که بررسی ها انجام شد و بازرسی های پس زمینه صورت گرفت، CA کد رمز عمومی را امضاء مینماید و آنرا به وب مستر بازگشت میدهد و وب مستر هم آنرا بر روی سرور بارگزاری میکند. زمانی که هر دو کد رمز خصوصی و عمومی با هم تطبیق کردند همانند یک زوج تطبیق شونده [دو تکه یک پازل]، SSL شروع به کار مینماید. SSL مطمئن می شود که اطلاعاتی که توسط یک سرور ارسال میشود با اطلاعاتی که توسط بازدید کننده دریافت میشود مطابقت مینماید و هیچ تغییری در آن صورت نگرفته است.  

نتیجه گیری و پیشنهادات
 
همانگونه که ذکر شد رفتن به سمت فروشگاه های دیجیتالی در ایران با روند رو به رشدی همراه می باشد. البته در این میان این نکته را هم متذکر می شویم که در ایران به علت عدم شناخت از زیر ساختهای فروشگاه های دیجیتالی این روند بسیار به کندی در حال انجام می باشد.
ولی با توجه به پیشبینیها و برنامه ریزیهایی که انجام شده است آینده روشنی برای این مقوله وجود دارد. باید در نظر داشت که برای ورود به این مقوله به صورت کامل بایستی بسیار با احتایط وارد شد. چون ممکن است عدم شناخت کافی از زسر ساختهای فروشگاه های الکترونیکی باعث بوجود آمدن بی اعتمادی در بین مشتریان و سوق دادن آنها به سمت خرید و فروش سنتی شویم.
پیشنهادات
با توجه به موارد ذکر شده به این نتیجه رسیدیم که برای داشتن یک فروشگاه الکترونیکی کاربر پسند بایستی یک سری استانداردهایی را رعایت نمود تا کاربرانی که یک بار از فروشگاه خرید  نموده اند مجددا مجاب شده و از فروشگاه خریدهای بعدی خود را نیز نجام دهند. برخی از این موراد به صورت پیشنهاد به شرح ذیل می باشند:
1- فروشگاه الکترونیکی از نظر امکانات زیاد پیچیده نباشد که باعث سردرگمی مشتریان شده و مشتری از خرید صرف نظر نماید
2- سرعت لود صفحات وب سایت بسیار بالا باشد
3- از گرافیک سنگین استفاده نگردد
4- فروشگاه الکترونیکی برای موتورهای جستجو گر بهینه سازی شده باشد
5- برای فروشگاه الکترونیکی بخشی با عنوان تعامل زنده با کاربران طراحی شود تا مشتریان نسبت به دریافت خدمات آنلاین آسوده خاطر باشند
6- بخشی نیز با عنوان نظر سنجی از کاربران راه اندازی شود
7- به ایمیلهای ارسال شده حداکثر ظرف مدت 20 دقیقه بایستی پاسخ داده شود
8- بخش خدمات پس از فروش نیز در وب سایت قرار داده شود. این نکته در فروشگاه های الکترونیکی بسیار حائز اهمیت می باشد.
9- ایمیلهایی برای سایر وب سایتها برای  معرفی وب سایت و درخواست همکاری ارسال گردد
10- وب سایت در دایرکتوریهای پر بازدید بایستی ثبت شود
11- در هنگام خرید هاست به مسائل امنیتی Server توجه شود
12- آخرین پیشنهاد که معمولا در ایران اصلا به آن توجه نمی شود احترام به عقاید مشتری می باشد. در صورتی که مشتری به هر دلیل موجهی از خدمات فروشگاه الکترونیکی رضایت نداشت بایستی به گونه ای ضرر مشتری جبران شود.

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر