بررسی نحوه ایجاد فروشگاه های اینترنتی

چگونه فروشگاه اینترنتی بسازیم بخش یازدهم

بررسی مشکلات موجود و راه کارهایی برای بهینه سازی فروشگاه های الکترونیکی

با وجود تمام مزایایی که فروشگاه الکترونیکی بهمراه دارد ، انجام تراکنش ها و ارتباطات آنلاین محملی بزرگتر برای سوء استفاده از فناوری و حتی اعمال مجرمانه فراهم می کند.این مشکلات تنها مختص تجارت الکترونیک نیست و بخشی از مشکلات گسترده ایست که در سراسر جهان گریبانگیر سیستم های اطلاعاتی و کامپیوتری هستند.

هر ساله سازمان های بسیاری هدف جرائم مرتبط با امنیت ، از حملات ویروسی گرفته تا کلاه برداری های تجاری از قبیل سرقت اطلاعات حساس تجاری و اطلاعات محرمانه کارت های اعتباری ، قرار می گیرند.چنین حملات امنیتی موجب میلیون ها دلار ضرر و اخلال در فعالیت شرکت ها می شوند.بسیاری از گزارشگران و مشاوران هزینه خسارات مرتبط با نقائص امنیتی را تا میلیاردها دلار برآورد کرده اند.با اینحال آنچه مهمتر از صحت میزان این خسارات است ، این واقعیت است که با افزایش کاربران سیستم های اطلاعاتی ، دسترسی آسان به اطلاعات و رشد فزاینده کاربران مطلع (فنی) می توان به راحتی فرض کرد که تعداد این سوء استفاده ها از فناوری و تهدیدهای امنیتی نیز به همین نسبت افزایش یابد.

متاسفانه ، از آنجا که بسیاری از شرکت ها دوست ندارند نفوذ به سیستمشان را تایید و اطلاعاتشان در مورد این نفوذها و وسعت آنها را با دیگران به اشتراک بگذارند ، میزان دقیق خساراتی که شرکت ها از جرائم مرتبط با امنیت متحمل شده اند ، را نمی توان بدست آورد. بی میلی به ارائه اطلاعات مربوط به نقائص امنیتی ، از این ترس معمول ناشی می می شود که اطلاع عموم از چنین نقائصی باعث بی اعتمادی مشتریان نسبت به توانایی شرکت در حفظ داراییهای خود می شود و شرکت با این کار مشریان خود و در نتیجه سوددهی اش را از دست خواهد داد. 

از آنجایی که مصرف کنندگان امروزی نسبت به ارائه آن لاین اطلاعات مالی بی اعتماد اند ، شرکت ها با تایید داوطلبانه این واقعیت که قربانی جرائم مرتبط با امنیت شده اند ، چیزی بدست نمی آورند.با هیجانات رسانه ای که امروزه دور و بر اینترنت و قابلیت های آن وجود دارد ، حفظ یک تصویر مثبت از امنیت تجارت الکترونیک در اذهان ، دغدغه شماره یک بسیاری از شرکت ها است و برای بقاء و باقی ماندن در رقابت کاملا ضروری است. نبود اطلاعات دست اول از موارد واقعی برنامه ریزی و مقابله با تهدیدهای امنیتی را بسیار مشکلتر کرده است اما با این وجود هم فناوری ها و روشهای امنیت اطلاعات و فنون کلی مدیریتی در برنامه ریزی و حفاظت از منابع فناوری اطلاعات سازمان ، در یک دهه گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته اند.اکنون خبرگانی هستند که در حوزه امنیت سایبر تخصص پیدا کرده اند و راهکارهای زیادی برای حفاظت از فناوری های تجارت الکترونیک از مجرمین بالقوه فضای سایبر دارند.بسیاری از شرکت ها دریافته اند که برای موفقیت در تجارت الکترونیم ، علاوه بر روشهای امنیتی که برای حفاظت از منابع فناوری اطلاعات طراحی شده اند ، نیازمند سرمایه گذاری و برنامه ریزی برای ایجاد یک برنامه جامع امنیت هستند تا بدان طریق از داراییهایشان در اینترنت محافظت و از نفوذ مجرمین به سیستم هایشان که موجب خسارت دیدن فعالیت های تجارت الکترونیک آنها می شود جلوگیری کنند

تجارت الكترونيك و فروشگاه های الکترونیکی 

  تجارت الكترونيك واژه اي است كه براي تجارت از طريق سيستم هاي اطلاعاتي، ارتباطي بكار مي رود.  تجارت الكترونيك با وجود اين كه مدت زماني زيادي از عمر آن نمي گذرد ولي نقش بسزا و چشم گيري در زندگي روزمره ما به عهده گرفته است به طوري كه اجتناب از آن كارآساني نيست. 

يكي از ساده ترين و كار آمد ترين نقش تجارت الكترونيك در زندگي روزمره كاربران اينترنتي خريد و فروش اجناس تبادل وجوه مربوطه از طريق كارت هاي اعتباري مي باشد . 

   هدف از تجارت الكترونيك كه در واقع تركيبي از تكنيك ها و شگردهاي بازرگاني است در واقع ايجاد همكاري  ، رقابت و بازدهي بيشتر شركت هاي مختلف را به دنبال دارد به طوري كه طي 15 سال گذشته سبب توانايي شركت ها درزمينه هاِيي مثل اصلاح روشهاي تجارتي و پيشرفت در زمينه ارتباطي با شركت هاي مرتبط و بالاخره گسترش دامنه بازرگاني ، تجاري حتي در مقياس هاي بزرگ و جهاني شده است. 

 اينترنت در حال حاضر جاي خود را در كنار تلوزيون و تلفن در زندگي روزمره مردم باز كرده است و مي تواند بيش از ساير شيوه هاي ارتباطي تسهيلاتي را براي كاربران فراهم آورد. در اين رابطه مي توان به فروشگاه هاي اينترنتي اشاره نمود كه در چند مدت اخير شاهد راه اندازي بسياري از اين فروشگاه ها توسط افراد و شركت هاي ايراني در سطح اينترنت بوده ايم.   فروشگاههاي اينترنتي سايت هايي هستند كه در آن محصولات مختلفي از يك شركت خاص يا شركت هاي مختلف به صورت آنلاين به مشتريان به همراه سرويس هاي مختلف ارائه مي شود. كابران مي توانند با مراجعه به سايت هاي فوق از محصولات مختلف و توضيحات مرتبط مطلع شوند و همچنين مي توانند به صورت مستقيم محصولات مورد نياز خود را از شركت هاي  اصلي با قيمت كمتر و با سرعت بيشتر( به دليل عرضه مستقيم) خريداري نمايند. مبادلات مالي در بيشتر فروشگاه هاي آنلاين از طريق كارتهاي اعتباري انجام مي پذيرند.در ايران تجارت الكترونيك از واژه هايي بسيار جوان مي باشد كه البته به دلائل مشكلاتي كه تاكنون بر سرراه قرار داشته مثل اوضاع سياسي منطقه، نحريم و ... سرعت چشمگيري نداشته است ولي در حال حاضر تجارت الكترونيك در ايران در حال شكل گيري و توسعه مي باشد.

فروشگاه الکترونیکی وسیله ای به عنوان فروش مستقيم در شبكه 

با يك تعريف دقيق تر, تجارت الكترونيكي يعني انجام معاملات از طريق شبكه,يا خريد و فروش محصولات و خدمات از طريق فروشگاه هاي اينترنتي درWeb.محصولات مورد معامله ممكن است داراي ماهيت الكترونيكي باشند.مانند نرم افزار;يا فيزيكي باشند.مانند اتومبيل ;يا خدمات باشند,مانند برنامه ريزي مسافرت,مشاوره پزشكي;يا آموزش راه دور باشند.محصولات غير فيزيكي;از قبيل محصولات الكترونيكي است كه خود نيز شامل اطلاعات,اخبار,صوت و موسيقي,فيلم,بانكهاي اطلاعاتي,نرم افزار و انواع فراورده هاي فكري است كه اين نوع تجارت روز به روز توسعه بيشتري پيدا كرده است. به نظر ميرسد تجارت الكترونيكي شبيه خريد از كاتالوگ يا خريد در منزل و از طريق تلويزيونهاي كابلي باشد.

اجزاء اصلي تجارت الكترونيك 

1) Communications (سيستمهاي ارتباتي) 

2) Data Management (سيستمهاي مديريت داده ها) 

3) Security (امنيت)

تاثير گزاري تجارت الكترونيك در تمام سطوح مختلف تجارت (The impact of e - commerce ) 

تاثير گذاري تجارت الكترونيك در تمام سطوح تجارت قابل لمس و بررسي است از جمله : 

رقابت (Competition) 

بازاريابي (marketing) 

توزيع(distribution) 

خدمات و سرويس دهي (services) 

فروش (sales)

فروشگاه های الكترونيكي در برابرفروشگاه های سنتي (Traditional shops & e - shops) 

هر فن آوري پيشرفته ، ايجاد تهديدها وفرصتهاي جديدي براي سازمانها مي‏شود . تغيير در فن آوري ، موجب تغيير در قانونمند‏ي هاي بازرگاني شركتها و متحول ساختن سيستمهاي سازماني و اجتماعي مي‏گردد . تكنولوژي اطلاعات به عنئان لبه پيشرو تكنولوژي هاي جديد در سه پارامتر سرعت ، دقت و هزينه فعاليتها مي‏تواند تاثير گذار باشد . تكنولوژي اطلاعات مي‏تواند پنج مزيت عمده ايجاد كند : 

ارزانتر (توليد خرجي‏هاي مشابه با هزينه كمتر ) ، 

بيشتر (توليد خروجي‏ها ييشتر و با هزينه مشابه ) ، 

سريعتر (توليد خروجي‏هاي مشابه با همان هزينه در زمان كمتر ) ، 

بهتر (توليد خروجي هاي مشابه با همان هزينه وهمان زمان ولي با تجارت الكترونيك ، 

موانع جغرافياي و تفاوت روز و شب در مناطق مختلف را از ميان بر مي‏دارد و باعث ارتقاي ارتباطات و گشودگي اقتصادي در سطح ملي وبين المللي مي‏شود . 

تجارت الكترونيك طريق هدايت كسب و كار را تغيير مي‏دهد و بدين ترتيب باعث تبديل بازارهاي سنتي به شكلهاي جديدتر مي‏شود . 

در حالي كه تجارت الكترونيكي و به خصوص نوع اينترنتي آن باعث ايجاد تغييرات چشمگير در شرايط رقابتي شده است (به عنوان مثال ظهور و ورود سريع رقباي جديد ، جهاني شدن رقابت ، رقابت شديد در استانداردها و ...) فرصتهاي جديدي براي جايگزيني كسب و كار ، ايجاد مشاغل و فرصتهاي شغلي جديد در زمينه‏هاي مختلف ايجاد كرده است . به طور كلي مي‏توان فوايد تجارت الكترونيك را در قياس با تجارت سنتي در موارد زير دانست : 

حضور در بازار به شكل “ همه جا ، همه كس ، همه وقت “ 

در زمينه معرفي و تبليغ محصول ، استفاده از تجارت الكترونيك ، به خصوص با استفاده از اينترنت ، دچار محدوديتهاي موجود در تبليغات متعارف نبوده و در هر زمان در دسترس است و مي‏تواند براي هر گروه خاص مصرف كنندگان تغيير يابد . تجارت الكترونيك ، كانالهاي معمول فروش را تغيير مي‏دهد و امكان فروش مستقيم و بدون واسطه محصولات و خدمات جديد را به بازارهاي استراتژي و تازه فراهم مي‏كند . 

دراين نمودار خطوط فلش دار نمايشگر كاربرد تكنولوژي اطلاعات در ايجاد ارتباط است . بنا به سطح تجارت الكترونيك مورد استفاده ، اين مولفه ها به صورت فيزيكي ، الكترونيكي و يا حد وسط آنها ظاهر مي‏شوند .

پرداخت آنلاین در فروشگاه های الكترونيكي در ایران

ذكر اين مسئله كه قلمرو خدمات مالي, سريعتر از هر زمان ديگر در حال تغيير است, موضوعي تكراري به نظر مي‌آيد. هر چند كه اين امر در جهان امروز يك واقعيت محسوب مي‌شود كه بيشتر مصرف‌كنندگان با استفاده از كارت‌هاي اعتباري و از طريق الكترونيكي خريدهاي خرده‌فروشي خود را انجام مي‌دهند اما هنوز هم اغلب تعهدات اقساطي مثل اقساط وام‌هاي گوناگون از طريق چكهاي شخصي انجام مي‌گيرد. با اين همه اين رويه ممكن است به زودي متحول شود. در حال حاضر چندين نظام پرداخت الكترونيكي صورت‌حساب‌ها در حال گسترش يا در مرحله اوليه كاربرد هستند. اين نظامها موجب تحول در فرآيند پرداخت صورت‌حسابها مي‌شوند و روش فعلي پرداخت صورتحسابهاي ماهانه خانوارها را به طور كلي دگرگون خواهد كرد. هر چند در ايران امكانات اوليه براي چنين سيستمي وجود ندارد ولي مطالب اين بخش و ساير بخشهاي اين فصل جهت آگاهي و اشاعه چنين سيستم‌هاي پرداختي در آينده ضروري به نظر مي‌رسد.

تعريف پرداخت الكترونيكي صورت‌حسابها

همان گونه كه از نامش (پرداخت صورتحسابهاي الكترونيكي) پيدا است, مكانيزمي است كه پرداخت صورتحساب به صورت الكترونيكي و از طريق اينترنت را ميسر مي‌سازد . مشتري با استفاده از اين روش مي‌تواند صورت وضعيت و مانده حسابهايش را روي صفحه رايانه ملاحظه كند. و همچنين مروري بر صورتحسابهاي الكترونيكي كرده و در صورت تمايل فوراً پرداخت‌ها را همانجا انجام دهد. نظام‌هاي پرداخت الكترونيكي صورت‌حسابها موجب تحول در فرآيند صدور و پرداخت صورت‌حساب‌ها از حالت كاغذي به الكترونيكي مي‌شود, شركت آب و برق, شركت مخابرات, بازرگانان و مؤسسات مالي مي‌توانند براي ارسال صورتحسابها و تراز حساب خانوارها و مشتريان و دريافت و پرداخت وجوه صورت‌حسابها و تبادل اطلاعات, از اين نظام استفاده نمايند. كل اين فرآيند توسط اينترنت انجام مي‌شود.

اهميت پرداخت الكترونيكي صورت‌حسابها

موضوع ارسال و پرداخت صورتحساب‌ها يك فعاليت اقتصادي پشت صحنه است و به تدريج به فعاليتي بسيار عظيم تبديل مي‌شود, برآوردهاي انجام شده در چندين گزارش بازرگاني نشان‌دهنده اين واقعيت است كه صورتحسابهاي دريافت و پرداخت شده توسط خانوارها سالانه بخش عظيمي از مبادلات اقتصادي را در برمي‌گيرد كه شامل صورتحسابهاي مصارف آب و برق و گاز, تلفن, مسايل بيمه‌اي گزارش مانده حسابها و... است و بخش عظيمي از اين پرداختها توسط چكهاي شخصي و اسناد پرداختي ديگر از طريق حضوري و يا از طريق پست انجام مي‌شود.شركتهاي عرضه‌كننده نرم‌افزار و سخت‌افزار رايانه‌اي, توليدكنندگان تجهيزات مخابراتي و مؤسسات خدماتي پرداخت, همگي در جستجوي راههايي هستند كه بتوانند از اين هزينه قابل توجه سازماندهي صورتحسابها در هر سال بهره‌مند شوند.با توجه به حجم بسيار زياد صورتحسابها و مزايايي عمده‌اي كه پرداخت الكترونيكي صورت‌حسابها در بردارد, لازم است برنامه‌ريزان كشور, كه در زمينه بانك‌داري الكترونيكي و سيستم‌هاي پرداخت الكترونيكي فعاليت دارند, به اين امر توجه ويژه مبذول نمايند.

 
 

 

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر