بررسی نحوه ایجاد فروشگاه های اینترنتی

چگونه فروشگاه اینترنتی بسازیم بخش هفتم

مشكلات كوكي ها

افراد معمولاً از كامپيوتر ها به طور مشترك استفاده مي كنند. هر كامپيوتري كه در يك مكان عمومي مانند محل كار يا حتي در خانه معمولاً‌ به طور اشتراكي چند نفر از آن استفاده مي كنند. و چندين نفر در زمان هاي مختلف بوسيله اين كامپيوتر به اينترنت متصل مي شوند. كوكي ها نمي توانند نياز همه آنها را همزمان برآورده كنند.  فرض كنيد از يك مكان عمومي مانند يك كافي نت در حال خريد از يك فروشگاه اينترنتي هستيد. اين فروشگاه اينترنتي روي كامپيوتري كه از آن براي خريد استفاده مي كنيد يك كوكي قرار مي دهد تا اگر بار ديگر وارد اين فروشگاه اينترنتي شديد حساب شما را استفاده كند. فروشگاههاي اينترنتي معمولاً در اين زمينه بسيار هشدار مي دهند. يا فرض كنيد كه شما با استفاده از كامپيوتر شخصي همسرتان از فروشگاه اينترنتي آمازون خريد كرده ايد و حال اگر همسرتان بعد از شما براي خريد وارد آمازون شود فقط با يك كليك مي تواند خريد كند البته با حساب شما!
در يك كامپيوتر با سيستم عاملي مانند ويندوز NT يا يونيكس كه حسابها به طور مناسب و درست در اختيار كاربران قرار مي گيرند كمتر اين مشكلات پديد مي آيند. اگر كوكي ها پاك شوند. اگر شما با مرورگر خود ( مانند اينترنت اكسپلورر ) مشكل داريد. و از شركت پشتيباني كنندة اين مرورگر كمك بخواهيد ممكن است اولين چيزي كه به شما بگويند تا انجام دهيد پاك كردن temporary Internet files  يا همان فايلهاي موقت اينترنتي در شاخه ويندوز باشد. زمانيكه اين كار را مي كنيد تمام كوكي ها را از دست مي دهيد و اگر سايتي را كه قبلاً بازديد كرده ايد بعد از اين عمل دوباره بازديد كنيد آن سايت شما را به عنوان يك كاربر جديد فرض خواهد كرد و براي شما يك كوكي جديد مي فرستد. و به همين علت است كه بعضي از سايتها از شما مي خواهند كه در آنها ثبت نام كنيد ( يا اصطلاحاً رجيستر شويد. ) چون اگر با يك كلمه كاربري ( User Name ) و يك كلمه عبور ( Password ) شما مي توانيد وارد حوزه شخصي خود در آن سايت شويد حتي اگر فايل كوكي را از دست داده باشيد.
 
نمایی از نحوه مدیریت کوکی ها
شکل 18- نمایی از نحوه مدیریت کوکی ها
 
افراد زيادي در روز از بيش از يك كامپيوتر براي دستيابي به اينترنت استفاده مي كنند. به عنوان مثال اگر شما يك كامپيوتر در محل كار و يك كامپيوتر در خانه و يك لپ تاپ براي خارج از اين دو محل استفاده مي كنيد براي هر كامپيوتري كه با آن به يك وب سايت متصل مي شويد كوكي هاي جداگانه براي هر كامپيوتر ارسال مي شود و اين سبب مي شود كه تنظيمات خود را براي هر كامپيوتر به طور جداگانه انجام دهيد كه خسته كننده است. حل مشكلات مذكور احتمالاً به همين سادگي ها هم نيست مگر اينكه از كاربر خواسته شود در سايت مذكور ثبت نام كند.

منظور از پشتیبانی آنلاین در فروشگاه الکترونیکی
سیستم فروشگاه الکترونیکی باید این قابلیت را داشته باشد که به صورت آنلاین پاسخ سوالات مشتریان خود را بدهد. معمولا برای این منظور آیکن با همین شکل و عنوان در وب سایت قرار داده می شود و کاربر با کلیک بر روی آن وارد بخش Chat آنلاین شده و از مسئول مربوطه سوالات خود را می پرسد.
 
نمایی از یک سیستم پشتیبانی آنلاین
شکل 19- نمایی از یک سیستم پشتیبانی آنلاین
 
فرمهای ثبت نام در فروشگاه های الکترونیکی
در یک فروشگاه الکترونیکی معمولا خرید بدون ثبت نام انجام می شود. زیرا مشتری مداری یکی از اصول اصلی پیاده سازی فروشگاه های الکترونیکی می باشد و ممکن است که یک مشتری برای ثبت نام وقت صرف نکند و از از خرید نیز صرف نظر نماید. 
 
 نمایی از یک فرم ثبت نام ساده
شکل 20 - نمایی از یک فرم ثبت نام ساده
 
در برخی موارد مثلا در زمانهایی که مرسوله خریداری شده بایستی از طریق پست ارسال شود میبایستی کاربر در وب سایت ثبت نام نماید. بنابراین فرم بایستی به گونه ای باشد که ثبت نام کاربر زمان زیادی را از او نگیرد. زیرا همانطور که ذکر شد ممکن است کاربر از خرید صرف نظر نماید.
 
نمایی از یک فرم ثبت نام پیچیده
شکل 21- نمایی از یک فرم ثبت نام پیچیده
 
نشریه داخلی با خبرنامه فروشگاه الکترونیکی
اکثر بازديدکنندگان سايت‌ها، پس از اولين بازديد، مراجعه مجدد به سايت ندارند و يا آدرس و مشخصات سايت را فراموش می کنند. نشريات داخلي، مي‌تواند نقش موثري را در ايجاد ارتباط متقابل و متعادل بين مشتریان مختلف يك فروشگاه الکترونیکی ايفا نمايند و فرصت‌ مناسبي را براي تشريح و تبيين اهداف صاحبان فروشگاه و جلب مشاركت مشتریان ، براي اداره فروشگاه الکترونیکی فراهم آوردند. در حال حاضر خبرنامه ها به عنوان يك رسانه در اغلب فروشگاه های الکترونیکی منتشر مي‌شوند. 
 
 نمایی از یک خبر نامه
شکل 22- نمایی از یک خبر نامه
 
اين نشريات در قالب‌ها و در شكل و شمايل‌هاي متفاوتي به به ایمیل کاربران ارسال می شوند. هدف اصلی در حقیقت نشان دادن فعالیت یک فروشگاه به مشتریان است و معمولا خبرنامه ها سبب برگشتن دوباره مشتری به فروشگاه های الکترونیکی می شوند.
 
نمایی از یک فرم درخواست عضویت در خبرنامه
شکل 23- نمایی از یک فرم درخواست عضویت در خبرنامه
 
ضمنا نکته مهمتر در این زمینه این است که کاربران فروشگاه بایستی در دریافت خبرنامه مختار باشند. معمولا کاربران ایمیلهای دریافتی ناخواسته را Spam  می نمایند که این مساله نیز در کاهش محبوبیت وب سایت نقش بسزایی دارد و حتی این نکته ممکن است موجب نرسیده ایمیلهای خواسته شده مشتریان نیز به مقصد شود.

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر