بررسی نحوه ایجاد فروشگاه های اینترنتی

چگونه فروشگاه اینترنتی بسازیم بخش پنجم

وب سایتهای مجهز به سیستم مدیریت محتوا که در اصطلاح به CMS که مخفف Content Management System است مشهورند، وب سایتهایی از نوع پرتالها یا وب سایتهای پویا هستند که برای مصارف خاص توسط طراحان حرفه ای و یا شرکتهای طراحی حرفه ای ایجاد میشوند. تمام مزایا و معایب مربوط به وب سایتهای پویا در مورد وب سایتهای مجهز به سیستم مدیریت محتوا صدق می کند. البته در نظر داشته باشید که وب سایتهای پویا و پرتالها نیز مجهز به سیستم مدیریت محتوا هستند اما آنچه که در CMSها متفاوت است طراحی آنها و سیستمهای مدیریت محتوای آنها برای مصارف خاص است. از مزایای سیستمهای مدیریت محتوا نسبت به سایر وب سایتهای داینامیک می توان به آماده بودن و جامع بودن آنها اشاره کرد. از این رو اغلب اینگونه از وب سایتها در کمتر از ۳ روز کاری قابل نصب و استفاده هستند. 

طراحی وب سایت های CMS مانند یک خط تولید محصول است و از آنجا که طراح باید نمونه‌های محدودی را به صورت انبوه تولید کند سعی در رعایت تمام اصول امنیتی، گرافیکی، موارد مربوط به رنکینگ و امتیاز موتورهای جستجو و سایر موارد موثر می کند. با توجه به مزیتهای آنها به تمامی افراد، سازمانها و شرکتهایی که شرایط داشتن وب سایتهای داینامیک را دارند توصیه می‌شود تا ابتدا به دنبال سیستم‌های مدیریت محتوای مخصوص به کار خود بگردند و در صورتی که پیدا نشد به طراحی وب سایتهای پویا روی بیاورند.

زمینه ها و بخشهای اصلی طراحی فروشگاه الکترونیکی
طراحي فروشگاه الکترونیکی اصطلاح گسترده اي است كه در برگيرنده مهارت ها و نظام هاي بسيار متنوعي مي باشد كه در ساخت و نگهداري فروشگاه الکترونیکی استفاده مي شوند. 
زمينه هاي مختلف طراحي فروشگاه الکترونیکی عبارتند از: 
طراحي گرافيك وب، 
طراحي حد واسط ها(Interface Design- (1
نگارش كد - مشتمل بر كد استاندارد شده نرم افزار اختصاصي فروشگاه الکترونیکی ، 
طراحي تجربه كاربر- User Experience Design
بهينه سازي براي موتورهاي جستجو. 
اغلب افراد متعددي براي پوشش دادن جنبه هاي مختلف فرآيند طراحي فروشگاه الکترونیکی به صورت تيمي به فعاليت مي پردازند، اگرچه برخي از طراحان نيز همه اين موارد را به تنهايي پوشش مي دهند. عبارت "طراحي فروشگاه الکترونیکی " به طور معمول براي توصيف فرآيند طراحي مربوط به طراحي بخش پيشخواني وب سايت (بخش Client-Side) از جمله نشان گذاري (Mark Up- (2-به كار مي رود. 
 
 لوگوی بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوگر
شکل 11 - لوگوی بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوگر
 
با اين حال، اين حيطه ذيل عنوان "توسعه وب" (Web Developement) نيز تحت پوشش قرار مي گيرد. از طراحان فروشگاه الکترونیکی انتظار مي رود كه از دانش ارتقاي قابليت استفاده (Usability)‌ آگاهي داشته و در صورت فعاليت در زمينه ايجاد نشان گذاري ها، از راهبرد هاي دسترسي وب (Web Accessibility- (3- نیز اطلاعات به روزي داشته باشند. [21]

مهارت ها و تكنيك ها
در طراحي فروشگاه الکترونیکی از مهارت ها و تكنيك هاي مختلفي استفاده مي شود كه انتظار مي رود يك طراح و يا تيم طراحي خوب از آنها آگاهي كافي داشته باشد. اين موارد در ادامه مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
1- تايپوگرافي (Typography)
تايپوگرافي به هنر و تكنيك نظم دهي حروف در كنار يكديگر در جهت آشكار كردن زبان گفته مي شود. نظم دهي كليشه ها در كنار يكديگر متضمن انتخاب نمايه كليشه ها (Typeface) ]4[، اندازه، طول خط و فاصله گذاري بين خطوط و بين حروف مي باشد. 
 
مثالی از تایپوگرافی
شکل 12- مثالی از تایپوگرافی
 
معمولاً يك وب سايت موفق به جاي استفاده از گستره اي از نمايه كليشه ها، تنها تعداد محدودي نمايه ي يكدست را به كار مي گيرد. بعنوان مثال، ترجيحاً يك وبسايت انگليسي زبان مي بايست از نمايه هاي Serif يا Sans Serif و نه تركيبي از هر دو استفاده نمايد. همچنين مقدار نمايه هاي مورد استفاده در نمايش حروف نيز از جمله مواردي است كه در تايپوگرافي مورد توجه قرار مي گيرد. يك طراحي خوب به جاي استفاده از تعداد زيادي نمايه كليشه، تعداد محدودي نمايه مشابه را با يكديگر تلفيق مي نمايد. اغلب مرورگر هاي وب تعداد مشخصي از فونت هاي مطمئن را كه طراحان اساساً جهت جلوگيري از پيچيدگي مورد استفاده قرار مي دهند را باز مي شناسند. اغلب طرح بندي هاي مورد استفاده در طراحي وب سايت از فواصل خالي براي شكستن متن به پاراگراف ها استفاده نموده و همچنين از متون وسط چين شده اجتناب مي نمايند.
2-طرح بندي صفحه (Page Layout)
صفحات وب مي بايست به طرز مناسبي طرح بندي شده باشند تا امكان حركت كاربر در صفحه را ارتقا بخشند. همچنين در راستاي تسهيل حركت كاربر در ميان صفحات، طرح بندي وب سايت در صفحات مختلف نيز مي بايست همخوان و مشابه باشد. در هنگام ساخت يك وب سايت، در نظر گرفتن عرض صفحه با توجه به نقش كليدي آن در هم-نظم كردن اجزاي صفحه و طراحي طرح بندي ضروري مي باشد. محبوب ترين وب سايت ها عموماً عرضي نزديك به 1024 پيكسل را دارا مي باشند. همچنين اغلب صفحات وسط چين مي باشند تا اجزا بر روي صفحات بزرگتر جذابيت بصري بيشتري داشته باشند.
 
نمایی از طرح صفحه اصلی وب سایت
شکل 13 - نمایی از طرح صفحه اصلی وب سایت
 
در حدود سال 2000 ميلادي، طرح بندي هاي سيال به عنوان جايگزيني براي طرح بندي هاي HTML محور و در رد طراحي هاي توري محور (Grid Based) به عنوان يك قاعده كلي طراحي و نيز يك تكنيك كد نويسي مطرح گرديد، اما به كندي مورد پذيرش قرار گرفت. فرض بديهي آن است كه خوانندگان مختلف وب سايت، ابزارهاي نمايش متفاوتي با اندازه هاي مختلف در اختيار داشته و راهي وجود ندارد كه طراح صفحه وب بتواند اين ابعاد را تغيير دهد. بنا بر اين، يك طراحي بايد به اجزاي كوچكتري (مانند نوار هاي حاشيه اي، بلوك هاي محتوا،‌ محل هاي آگهي و ...) شكسته شود تا اين اجزا براي مرورگر ارسال شده و در صفحه نمايش به بهترين وجه ممكن جانمايي شوند. از آنجا كه مرورگر جزئيات صفحه نمايش خواننده وب سايت (مانند اندازه پنجره، اندازه فونت نسبت به پنجره و ...) را مي داند، وظيفه جانمايي اجزا را بهتر از يك طراح از قبل مشخص انجام مي دهد. اگرچه اغلب ممكن است در چنين شكل نمايشي موقعيت نسبي واحد هاي محتوايي اصلي صفحه تغيير كند، مثلاً نوارهاي حاشيه اي به جاي كنار متن به زير آن منتقل شود، اما معمولاً منجر به نمايشي بهتر و خصوصاً كاربردي تر نسبت به شرايطي مي گردد كه تلاش در راستاي ايجاد سازش براي نمايش دادن يك توري با كد نويسي غير قابل انعطاف كه به راحتي در صفحه نمايش جاي نمي گيرد صورت گيرد. به طور اخص، موقعيت نسبي بلوك هاي محتوا ممكن است تغيير كند اما خود بلوك ها تحت تاثير كمتري قرار مي گيرند. قابليت استفاده نيز به وي‍ژه به واسطه جلوگيري از افزايش بيش از حد عرض صفحه بهتر خواهد بود.

3-كيفيت كد
همخواني با استانداردها در هنگام ايجاد يك وب سايت امري مطلوب محسوب مي شود. اين مسئله خود را در كاهش خطاهاي موجود در كد، طرح بندي بهتر براي كد و همچنين حصول اطمينان از به درستي شناخته شدن ID ها و كلاس هاي تعريف شده توسط طراح نشان مي دهد. 
 
 نمایی از محیط کد نویسی
شکل 14- نمایی از محیط کد نویسی
 
اين كار معمولاً با استفاده از توصيفي كه مشخص كننده عملكرد هر المان مي باشد صورت مي گيرد. عدم همخواني با استانداردها ممكن است منجر به غيرقابل استفاده بودن يك وب سايت نشود، بلكه اثر انطباق با استاندارد ها در طرح بندي صحيح صفحات براي ايجاد خوانايي بيشتر و همچنين حصول اطمينان از اينكه المان هاي كد نويسي شده به طرز صحيحي بسته شده اند ديده مي شود. مثلاً، اعتبارسنجي با استفاده از W3C تنها زماني ميسر خواهد بود كه يك توصيف DOCTYPE صحيح ايجاد شده باشد كه از آن براي مشخص كردن خطاهاي موجود در كد استفاده شود. سيستم، خطاها و نواحي اي از كد كه با استانداردهاي طراحي وب همخواني ندارد را شناسايي مي كند. سپس اين اطلاعات مي تواند توسط كاربر اصلاح شود.

 

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر