بررسی نحوه ایجاد فروشگاه های اینترنتی

چگونه فروشگاه اینترنتی بسازیم بخش چهارم

 نقش كارت هاي اعتباري و بانكداري الكترونيكي در تجارت الکترونیک چیست؟

عصر تجارت الكترونيك از حدود ۴۰ سال پيش و از زماني آغاز شد كه مردم توانستند پولشان را از طريق دستگاه هاي خودپرداز دريافت كنند و با كارت هاي اعتباري خريد كنند. بعد از آن بود كه شركت ها به تدريج به مبادله اطلاعات تجاري بين خود پرداختند و سپس سيستم هاي بانكداري الكترونيكي نيز به كمك آمدند. 
 
نمایی از یک دستگاه پرداخت
شکل 8 - نمایی از یک دستگاه پرداخت
 
كارت اعتباري در بسياري از كشورها حكم شناسنامه را دارد و قوانين مربوط به نحوه استفاده از اين كارت ها كاملاً مشخص و محكم است و قانون كاملاً معاملات را زير نظر دارد. اين كه فردي پشت رايانه بنشيند و كالاي مورد نظرش را انتخاب كند و با فشار دادن دكمه اي هزينه آن را بپردازد نياز به كارت اعتباري دارد. فرد با ارائه شماره كارت اعتباريش به شركت هاي ارائه كننده خدمات مربوط به كارت هاي اعتباري، هزينه كالاو خدمات را از طريق آنها به فروشندگان پرداخت مي كند. ما در اين زمينه كارهاي محدودي انجام داده ايم نظير اين كه بعضي از فروشگاه ها كارت خوان دارند و با كارت بعضي از مؤسسات مي توان كالاخريداري كرد. اما هنوز اين موضوع عموميت پيدا نكرده است و كارت هاي اعتباري كاملاً به معناي رايج خود در كشورهاي پيشرفته، در كشور ما به كار گرفته نشده اند.

چرا برخی نسبت به خرید از فروشگاه الکترونیکی بی اعتمادند
تجارت الكترونيك بستر حقوقي خاصي مي خواهد. اگر مردم احساس كنند كه فضاي تجارت الكترونيك فضاي كلاهبرداري است و در صورت زيان ديدن، كسي اين ضرر را جبران نمي كند به اين نوع تجارت روي نمي آورند. فعاليت هايي كه در حوزه تجارت الكترونيك انجام مي شود، در دنياي مجازي و ديجيتال انجام مي شود و به عنوان مثال مذاكرات از طريق ايميل صورت مي گيرد. در فضاي تجارت سنتي اعتماد شخصي اهميت زيادي دارد و اگر خريدار و فروشنده همديگر را بشناسند فوري به هم اعتماد مي كنند و معامله اي را انجام مي دهند. در حالي كه در تجارت الكترونيك چنين امكاني فراهم نيست و اعتماد فردي جايگاهي ندارد. وقتي افراد در دو سوي معامله يكديگر را نمي شناسند و نمي دانند كه به طور كلي در شرايط پيش آمدن مشكل و زيان چه در طرف خريدار و چه در طرف فروشنده قانون چگونه از آنها حمايت مي كند، به تجارت الکترونیک اعتماد نمی کنند. به عبارتي بستر قانوني مناسبي براي اثبات مالكيت يا احقاق حق نياز است. در نتيجه بايد قوانيني وجود داشته باشد كه فضاي امني به اين نوع تجارت بدهد و فضا را مقابل كلاهبرداري ببندد و نيز سيستم هاي بيمه اي به قدري قوي باشد كه اگر فردي توانست خرابكاري يا سوء استفاده كند، ضرر افراد جبران شود.
 
نمایی از سک دستگاه الکترونیکی پرداخت سیار
شکل 9 - نمایی از سک دستگاه الکترونیکی پرداخت سیار
 
به عبارتي سازوكارهايي ايجاد شود كه تنها شركت هايي وارد تجارت الكترونيك شوند كه مورد تأييد دولت باشند. وگرنه حس بي اعتمادي مردم به اين نوع تجارت از ميان نمي رود. تاكنون كارهايي در زمينه هاي قانوني انجام شده ولي هنوز وضع به گونه اي نيست كه افراد با اعتماد وارد معاملات شوند.[22]

کلیات راه اندازی و بخشهای فروشگاه الکترونیکی
 
فروشگاه های الکترونیکی مزایای فراوانی را برای مدیران و صاحبان خود به همراه دارند. داشتن یک فروشگاه های الکترونیکی مانند داشتن یک کاتالوگ است اما با مزایای فراوان دیگر. یک کاتالوگ می تواند شامل تصاویر و متون باشد اما یک وب سایت میتواند از تصاویر، متون، فیلم و صوت و یا انیمیشن نیز بهره بگیرد. بنابراین امکان اطلاع رسانی جامع با محتوایی جذاب تر را می دهد. برای طراحی، چاپ و انتشار هر نسخه از کاتالوگ نیاز به هزینه است اما برای یک وب سایت فقط کافیست هزینه ای بسیار پایین برای طراحی و نگهداری آن پرداخت شود و بعد از آن در طول عمر وب سایت هزاران و یا میلیونها کاربر می توانند بارها و بارها از آن بازدید کنند.

دسته بندی فروشگاه های الکترونیکی از نظر قابلیت بروز رسانی
فروشگاه های الکترونیکی بر اساس کاربرد و نوع برنامه نویسی به چند دسته تقسیم می شوند که عبارت است از:
فروشگاه های الکترونیکی ثابت (Static EShop) 
این فروشگاه های الکترونیکی یکبار طراحی می شوند و اطلاعات مورد نیاز در داخل آنها قرار می گیرد و پس از آن برای تغییر در آنها نیاز به یک طراح حرفه ای یا نیمه حرفه ای وب سایت است. 
زبان برنامه نویسی اینگونه از فروشگاه های الکترونیکی غالبا HTML و Java Script هستند که در نوع توسعه یافته تر از CSS نیز بهره گرفته می شود. از آنجا که حجم کمتری از کد در طراحی وب سایتهای ثابت استفاده می‌شود سرعت بارگذاری (Loading) بالایی دارند. علاوه براین کاهش حجم کدها که باعث خوانایی بیشتر وب سایت توسط رباتهای جستجوگر می‌شود از یک سو و کاهش زمان بارگذاری از سوی دیگر سبب بهتر شدن وضعیت آنها از لحاظ امتیاز دهی موتورهای جستجو یا همان "رنکینگ" می شود. وب سایتهای ثابت قیمت طراحی پایین تری را نیز عمدتا نسبت به سایر وب سایتها دارند.
عدم امکان ایجاد تغییر در این نوع از فروشگاه های الکترونیکی توسط افراد عادی علاوه بر افزایش امنیت سبب بهره مندی از گرافیک و ظاهری زیبا می‌شود چرا که همه چیز ثابت است از جمله متون و اندازه تصاویر و همچنین همه عناصر مکان مشخص و ثابتی را دارند در نتیجه می توان برای محل قرار گرفتن هر یک از اجزاء بهترین تصمیم را گرفت.
اما از طرفی نیز عدم امکان ایجاد تغییرات توسط افراد عادی سبب می‌شود تا امکان بروز رسانی وب سایت توسط صاحبان و مدیران وب سایت صلب شود. وب سایتهای ثابت (Static) برای افراد، شرکتها و سازمانهایی مناسب است که حداکثر یک یا دو بار در سال نیازمند به تغییر در محتوای وب سایت هستند.
 
نمایی از روند اجرای یک وب سایت پویا و غیر پویا
شکل 10 - نمایی از روند اجرای یک وب سایت پویا و غیر پویا
 
فروشگاه های الکترونیکی پویا (Dynamic EShop) 
محتوای فروشگاه های الکترونیکی داینامیک بعد از طراحی توسط افراد عادی که دسترسی به سیستم مدیریت محتوای فروشگاه های الکترونیکی را داشته باشند قابل تغییر است. زبان برنامه نویسی وب سایتهای پویا میتواند براساس نیاز متفاوت باشد اما عمدتا از زبانهای ASP ، ASP.Net و Php استفاده می‌شود و از زبانهای کمکی CSS و Silver Light و یا Ajax برای ایجاد قابلیتهای ویژه نیز بهره گرفته می شود. [23]
در اینگونه از فروشگاه های الکترونیکی ابتدا اسکلت وب سایت توسط طراح ایجاد می‌شود و سپس محتوا توسط مدیران وب سایتها تغییر می‌کند مانند فرم قراردادی که یکبار توسط فردی ایجاد می‌شود و توسط افراد دیگری بارها تکمیل می شود، از این رو طراح نسبت به محل قرار گرفتن و اندازه دقیق متون و تصاویر و سایر عناصری که بعداً توسط مدیران وب سایتها تغییر می‌کند اطلاع ندارد بنابر این چاره ای ندارد جز اینکه همه حالات را در نظر بگیرد و اینکار سبب می‌شود تاحدودی از گرافیک و جلوه وب سایت کاسته شود.
یکی از مزیتهای فروشگاه های الکترونیکی داینامیک این است که هیچ محدودیتی برای ایجاد، تغییر یا حذف مطالب، تصاویر و صفحات و غیره وجود ندارد. با توجه به اینکه در فروشگاه های الکترونیکی پویا از زبانهای برنامه نویسی پیشرفته استفاده می‌شود امکانات زیادی در آنها قابل ایجاد است مانند ایجاد صفحات هوشمند، فرمها و جستجوهای پیچیده. استفاده زیاد از کدها سبب کند شدن بارگذاری وب سایت و امتیاز آن در موتورهای جستجو می شود. وب سایتهای پویا برای افراد، شرکتها و سازمانهایی مناسب است که بیش از دوبار در سال نیاز به تغییر درمحتوای وب سایت را دارند.

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر