بررسی نحوه ایجاد فروشگاه های اینترنتی

چگونه فروشگاه اینترنتی بسازیم بخش سوم

 5- پيشنهادات رايگان در سايت داشته باشيد

يکي از بهترين راه هاي فتح قلب مشتريان، پيشنهادات رايگان است. اين قانون هميشه صادق است: اگر قبل از گرفتن، امکاناتي به مردم بدهيد، به پيشنهادات بعدي شما بيشتر توجه خواهند کرد و اعتبار شما در ذهن آنها بالا خواهد رفت. پيشنهادات رايگان فراواني روي اينترنت وجود دارد. براي ارزشمند کردن پيشنهاد خود بايد نکاتي را رعايت کنيد. دوباره تکرار مي کنم بايد محتويات گزارش، مقاله، e-book شما جديد باشد و در جاي ديگر وجود نداشته باشد. از ديد اختصاصي خود بنويسيد. ديد نو داشتن گاهي حتي مؤثرتر از نحوه نگارش است. مي توانيد نمونه اي از محصول خود را در اختيار بازديد کننده بگذاريد. مثل فصلهايي از کتاب يا يک Demo از نرم افزار مورد نظر. همچنين مي توانيد يک خبرنامه درست کنيد. اما مراقب باشيد که مطالب آن را از جايي برنداريد. زيرا خوانندگان در صورت مشاهده اين مورد، اشتراک خود را فسخ خواهند کرد.[21]

 
 ظاهری از یک فروشگاه الکترونیکی
شکل 5 - ظاهری از یک فروشگاه الکترونیکی بسیار پر حجم از نظر عکس و محتوا و سرعت لود بسیار پایین
 
6- قبل از ارائه امکانات رايگان اطلاعات مراجعين را بگيريد.
براي انجام فروش گاهي لازم است چندين بار به بازديدکنندگان پيغامهايي ارسال نماييد. اينکه يک ليست براي خود بسازيد بسيار مؤثر است. ليست افرادي که به موضوع سايت شما علاقه دارند و ارسال پيام به آنها شانس بزرگي براي فروش است. 
يک طراحي خوب، تميز و حرفه اي راهي طولاني را در اينترنت مي پيمايد و براي شما شهرت و اعتبار کسب مي کند. تاثير خوب سايـت در اولين مراجعه، بازديد کننده را دوباره به فروشگاه الکترونیکی شما برخواهد گردانند.
 
علت به وجود آمدن فروشگاه های الکترونیکی
 
انسان از ابتدای خلقت تاکنون روشهای تجاری متفاوتی را تجربه کرده‌است. در ابتدا سیستم تبادل کالا رایج بود. شکارچی گوشت را با سلاح عوض می‌کرد. این سیستم اشکالات فراوانی داشت. مثلاً ممکن بود شکارچی نتواند سلاح سازی را پیدا کند که به گوشت احتیاج داشته باشد. در این صورت گوشتها فاسد می‌شدند .
در بعضی تمدنها سیستم کالای محبوب به وجود آمد. در سرزمینی که گندم غذای اصلی مردم آن بود، شکارچی گوشت را با گندم و گندم را با سلاح تعویض می‌کرد. این روش هم مشکلات زیادی داشت. کالای محبوب در سرزمینهای مختلف متفاوت بود. از طرف دیگر معیاری برای سنجش ارزش آن وجود نداشت و حمل و نقل آن هم مشکل بود بدون شک اختراع پول اولین انقلاب در زمینه تجارت بود. ارزش آن مشخص بود، حمل آن آسانتر بود، فاسد نمی‌شد و..... همه طالب آن بودند. 
فواید استفاده از پول به اندازه‌ای بود که حتی تا چند دهه قبل کمتر کسی انتظار یک انقلاب دیگر را داشت. ارتباط بین تجارت و تکنولوژی دیر زمانی است که وجود داشته و ادامه دارد. در واقع، یک پیشرفت تکنیکی باعث رونق تجارت شد و آن هم ساخت کشتی بود. در حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد، فینیقیان تکنیک ساخت کشتی را بکار بردند تا از دریا بگذرند و به سرزمینهای دور دست یابند. با این پیشرفت، برای اولین بار مرزهای جغرافیایی برای تجارت باز شد و تجارت با سرزمینهای دیگر آغاز شد. اکنون، شبکه جهانی اینترنت مانند همان کشتی است که نه تنها فواصل جغرافیایی، بلکه اختلافات زمانی را نیز کمرنگ نموده و صحنه را برای نمایشی دیگر آماده کرده‌است. ترکیب تجارت و الکترونیک از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. برای گسترش و پذیرش تجارت الکترونيک لازم است که پیش نیازهای این تکنولوژی از جمله زیرساختار مخابراتی، مسایل قانونی و ایمنی پیام رسانی مهیا شود.
مهم‌ترین هدف در تجارت حال چه از روشهای بسیار پیشرفته الکترونیکی استفاده کند و چه از روشهای سنتی و قدیمی همانا دستیابی به پول و سود بیشتر است. طبیعتا در این میان، نقش بانکها و موسسات اقتصادی در نقل وانتقال پول بسیار حیاتی است. هنگامی که در سال ۱۹۹۴ اینترنت قابلیتهای تجاری خود را علاوه بر جنبه‌های علمی و تحقیقاتی به نمایش گذاشت، موسسات تجاری و بانکها در کشورهای پیشرفته اولین نهادهایی بودند که تلاش جدی خود را برای استفاده هر چه بیشتر از این جریان بکار انداختند. محصول تلاش آنها نیز همان بانکداری الکترونیک امروزی است. سپس به سرعت مشخص شد که اینترنت بستر بسیار مناسبی برای انواع فعالیتهای بانکداری و اقتصادی بشمار می‌رود. [6,7]
بانکداری و تجارت الکترونیک هم اکنون در جهان به عنوان یک بحث بسیار تخصصی و در عین حال، بسیار پیچیده تبدیل شده‌است و تطبیق آن با سیاستهای تجاری و اقتصادی کشورهای مختلف نیاز به تحقیق و برنامه ریزی دقیق دارد.
در بررسی تاریخچه تجارت الکترونيک و فروشگاه های الکترونیکی درمی یابیم که بورسهای اوراق بهادار نیز موسسات دیگری بودند که به سرعت فعالیت خود را با روند پیشرفت اینترنت هماهنگ کردند و موفق شدند که در عرض مدت کوتاهی ، با توجه به برتریهای اینترنت در مقایسه با روشهای قدیمی ، به دلیل سرعت و دقت بالا، به موفقیتهای بی نظیری دست یابند.
 
 نمودار افزایش روند استفاده از تجارت الکترونیک
شکل 6- نمودار افزایش روند استفاده از تجارت الکترونیک در کشوهای مختلف جهان
 
فروشگاه های الکترونیکی و تجارت الکترونیک، علی رغم جوان بودن در جهان شناخته شده و در سالهای اخیر رشد فزاینده و غیرقابل پیش بینی داشته‌است. این رشد تصاعدی حاصل استفاده از یک ابزار، یعنی اینترنت می‌باشد. البته تجارت الکترونيک فقط در شاخصه‌ها یا کشورهای خاصی جا افتاده و استفاده می‌شود. برای مثال، در سال ۱۹۹۷ صنعت جهانگردی و توریسم مسوول ۲۰ تا ۳۰ درصد از فروشهای مجازی بوده. 

محتویات یک فروشگاه الکترونیکی
 
معمولا برای فروش اینترنتی می بایست در خواست فروشگاه اینترنتی از طریق فرم در خواست فروشگاه اینترنتی در سایت برای مدیر ارسال شود تا به درخواست فروشگاه اینترتی رسیدگی شود. هزینه ها معمولا به صورت آنلاین پرداخت می شوند. تنها مهارت هایی از قبیل بازکردن صفحات وب، ورود نام کاربری و کلمه عبور برای مدیریت و ورود اطلاعات کالاها و دسته ها کافی است و ورود اطلاعات به سایت به سادگی ارسال یک ایمیل می باشد و تخصص خاصی احتیاج نخواهد بود. 
معمولا در فروشگاه های اینترنتی هیچ محدودیتی برای تعداد کالا ها و دسته ها و زیر دسته ها (به تعداد نامحدود دسته و زیر دسته ) وجود ندارد. تعداد محصولی که نرم افزار بدون کاستی سرعت و عملکرد می تواند در خود جای دهد بستگی زیادی به مشخصات سرور و تعداد وب سایت های موجود روی آن سرور دارد. ولی در حالت کلی یک فروشگاه الکترونیکی بایستی بدون بروز اشکال بتواند تعداد 50.000 الی 250.000 کالا و مشخصات و جزئیات آنها را به راحتی مدیریت نماید. 
 
مایش روال عمومی برای خریدهای اینترنتی
شکل 7 - نمایش روال عمومی برای خریدهای اینترنتی

علت افزایش محبوبیت فروشگاه های الکترونیکی
عصر جديد سازوكارها و نهادهاي اجتماعي را در معرض تغيير قرار داده است. تجارت الكترونيك، جامعه الكترونيك، دولت الكترونيك و غيره، واژه هايي هستند كه ما به وفور آنها را مي شنويم. در تجارت الكترونيك كه يكي از مظاهر عصر جديد است به مكان نيازي نيست و خريد و فروش از طريق فروشگاه های الکترونیکی انجام مي شود. در كشورهايي كه تجارت الكترونيك گسترش زيادي پيدا كرده، اين نوع از تجارت موجب شده كالاها با قيمت هاي ارزان تر از طريق اينترنت عرضه شود و مشترياني هم كه به دنبال جنس ارزانند اين نوع از تجارت و در نتيجه كل تجارت را در اين كشورها پر رونق كنند. (البته اين را هم بايد افزود كه مردم در اين كشورها مطمئنند كه جنسي با استاندارد به دستشان مي رسد. در حالي كه يك دليل براي بي اعتمادي خريداران ايراني اين است كه مطمئن نيستند كيفيت جنسي كه حتي از فروشگاه معتبر به دستشان مي رسد خوب است و بموقع تحويل داده مي شود يا نه. در نتيجه مي خواهند حتماً كالا را از نزديك ببينند و لمس كنند و مطمئن باشند براي پس دادن جنس بد، ناچار به دوندگي نيستند). 
تجارت الكترونيك هزينه هاي فروش را كاهش مي دهد، به خاطر ارتباط خاص با مشتري خدمات پس از فروش را بهبود مي بخشد، محصولات جديد را در معرض ديد خريداران قرار مي دهد، رفت و آمدها را كم مي كند و در نتيجه قيمت محصول را پائين مي آورد.[8]

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر