بررسی نحوه ایجاد فروشگاه های اینترنتی

چگونه فروشگاه اینترنتی بسازیم بخش دوم

فضاي فروشگاه الكترونيكي چگونه است

فروشگاه دیجیتال در حقیقت فروشگاه طراحي شده بر روي اينترنت است كه فروشندگان مي توانند كالاها و محصولات خود را از اين طريق عرضه نمايند و خريداران مي توانند محصولات آنها را از جمله نرم افزار,كتاب ،قطعات و به طور كلي كالاي مورد نظر خود را انتخاب و در صورت تمايل خريداري نمايند.
فروشگاه های الكترونيكي معمولآ به معاملات و حراجي هاي روي شبكه ، مانند بازارهاي اینترنتی و حراجي ها از طيق اينترنت اشاره دارد. اما فضاي بازار الكترونيكي به پديده اقتصادي اشاره دارد كه محصولات ، واسطه ها و مشتريان به يك طريقي به صورت الكترونيكي با هم تماس و مبادله دارند. فضاي بازار الكترونيكي نماد مجازي از بازارهاي فيزيكي است. به طور كلي ، فعاليت اقتصادي تحت اين فضاي الكترونيكي  اقتصاد الكترونيكي را ارائه ميكنند. فضاي فروشگاه های الكترونيكي شامل بخشهاي زير است:
بازيگران بازار يعني كارخانجات ، بازرگانان ، عمده فروشها، واسطه ها، فروشگاهها و مشتريان.
كالاها و خدمات
فرايندهاي تامين ، توليد ، بازاريابي ، رقابت ، توزيع ، مصرف وغيره
فروشگاه الكترونيكي تنها محدود به خريد و فروش محصولات از طريق شبكه نيست. بلكه مانند يكي از فروشگاه هاي محلي ميتواند فروشگاه اينترتي در  Web  ايجاد كرده و در سطح جهان به دنبال مشتري باشد. علاوه بر اين ، صاحب اين فروشگاه ميتواند تامين كنندگان مواد فروشگاه ، حسابداري ، خدمات بانكي ، ادارات دولتي و رقيبهاي خود را در شبكه اينترنت جستجو كند.

مزاياي و ويژگيهاي فروشگاه اينترنتي
 
1. فروشگاه اينترنتي در هر لحظه از شبانه روز آماده سرويس دهي به مشتريان است.
2. فروشگاه اينترنتي محدوديت مكاني ندارد و مشتريان مي توانند از هر كجاي مي تواند خريد اينترنتي مي كند.
3. خريدار مي تواند ساعت ها در فروشگاه مشغول بررسي اجناس از قبيل فيلم ، ترانه ،موبايل ،كتاب و موارد ديگر باشد
4. فروشگاه اينترنتي هيچ محدويتي براي تعداد مشتريان ندارد.
5. فروشگاه اينترنتي حق انتخاب بيشتري در اختيار خريداران قرارمي دهد
6. ابزار تبليغي مناسب در جهت فروش محصولات شما
7. كاهش هزينه هاي جانبي نظير اجاره محل,هزينه ويترين و انبار,فروشنده,خواب سرمايه و غيره در يك فروشگاه سنتي و سودآوري بيشتر
8. تحويل كالاي خريداري شده درب منزل,بيمه بودن كالا و عدم مشكل حمل و نقل
9. عدم برخورد با ترافيك و كاهش آلودگي هوا
فروشگاه الکترونیکی يك محيط فعال كاربرد تكنولوژي براي آسان كردن تغيير اطلاعات تجارت و خودكار كردن مبادلات بازرگاني است. فروشگاه الكترونيكي باعث تغيير انواع اطلاعات ، از جمله مبادلات بازرگاني از طريق شبكه است كه به آن E-Commerce مي گويند . از اين رو ، بازاريابي از طريق شبكه اينترنت ، معروف به " تاجر با مشتري" ، تنها يكي از پديده هاي بستر فروشگاه های الكترونيكي است. فروشگاه الكترونيكي موجب تغييرات عميق و اساسي در ساختار و عملكرد تجارت و مبادلات بين تاجرها ، معروف به " تاجر با تاجر" شده است. تاجر با تاجر در تجارت الكترونيكي شامل انواع تكنولوژي هاي كاربردي و شبكه اي براي خودكار كردن و بهينه سازي مبادلات بين بخش هاي مختلف تجارت است. [4]

بررسی جزئیات بیشتر از مزاياي فروشگاههای اينترنتي
 
تاثیر سایت در اطلاع رسانی 
داشتن یک فروشگاه الکترونیکی مانند داشتن یک کاتالوگ است اما با مزایای فراوان دیگر. یک کاتالوگ می تواند شامل تصاویر و متون باشد اما یک فروشگاه الکترونیکی میتواند از تصاویر، متون، فیلم و صوت و یا انیمیشن نیز بهره بگیرد بنابر این امکان اطلاع رسانی جامع با محتوایی جذاب تر را می دهد. برای طراحی، چاپ و انتشار هر نسخه از کاتالوگ نیاز به هزینه است اما برای فروشگاه الکترونیکی فقط کافیست هزینه ای بسیار پایین برای طراحی و نگهداری آن پرداخت شود و بعد از آن در طول سایت هزاران و یا میلیونها کاربر می توانند بارها و بارها از آن بازدید کنند. [5]
تاثیر سایت در بازاریابی 
موتورهای جستجو بدون هزینه برای شما بازاریابی می کنند فقط کافیست رباتهای آنها فروشگاه الکترونیکی شما را پیدا کنند و از آن پس زمانی که فردی به دنبال هر یک از خدمات و یا محصولات و یا اطلاعات ارائه شده در سایت شما باشد، این موتورها فرد را به سمت فروشگاه الکترونیکی شما هدایت می کنند. میزان بازدید کننده هدایت شده به فروشگاه الکترونیکی به پارامترهای زیادی وابسته است اما در بدترین حالت چیزی در حدود 50 نفر در روز توسط موتورهای جستجو به یک سایت هدایت می شوند. [5]

ایجاد قابلیتهای جدید تبلیغاتی
با داشتن یک فروشگاه الکترونیکی صاحبان و مدیران آن وارد عرصه تجارت الکترونیک می شوند و امکان استفاده از راهکارهای تجارت الکترونیک برای آنها بوجود می آید از مهمترین این قابلیتها میتوان به تبلیغات اینترنتی، تبلیغات در موتورهای جستجوگر، تبلیغات کلیکی و تبادل بنر و لینک اشاره کرد. 
در دسترس بودن 
فروشگاه الکترونیکی همواره با متقاضیان اطلاعات و محصولات یا خدمات قابل ارائه توسط آن فقط یک کلیک فاصله دارد و در تمامی ساعات شبانه روز و روزهای تعطیل نیز فعال است. 

فعالیت در خارج از مرزهای جغرافیایی
امروزه یکی از ملزومات فعالیت بدون مرز فروشگاه الکترونیکی است و تقریبا هیچکس نمی تواند مدعی فعالیت خارج از مرزهای جغرافیایی شود در حالی که وبسایتی ندارد. 

درآمد زایی 
میزان سودآوری و درآمد زایی فروشگاه الکترونیکی به نوع سایت و اهداف آن بستگی دارد البته میزان فعالیت صاحبان سایتها و بروز رسانی و رسیدگی به آنها نیز عامل بسیار مهمی است. اما امروزه شرکتها و افراد بسیاری هستند که فقط از طریق سایت فعالیت می کنند و عمده درآمد آنها از طریق سایت و مشتریان آنلاین است.

چگونه یک فروشگاه الکترونیکی موفق داشته باشیم؟
 
حتما اتفاق افتاده است که به فروشگاهی الکترونیکی مراجعه کنيد اما مطالب مورد نظرتان را در آن پيدا نکنيد. به احتمال زياد، ديگر هرگز به آن مراجعه نخواهيد کرد. يا اگر سايت ظاهر خوبي نداشته باشد، به اين نتيجه مي رسيد که احتمالا فرد بي تجربه اي آن را به وجود آورده است. اگر مي خواهيد از راه اينترنت تجارت کنيد، بايد يک فروشگاهی الکترونیکی حرفه اي داشته باشيد زيرا سايت شما در حکم يک کارت تجاري است که بايد شما را به درستي به بازديد کنندگان معرفي کند.
تاثير اوليه سايت روي بازديد کننده بسيار مهم است. اگر مي خواهيد در بازديد اول تاثير خوبي روي مراجعين داشته باشيد و بازديد کنندگان مستعد را جذب کنيد، رعايت نکات زير مفيد خواهد بود.
1- سايت خود را هدفمند طراحي کنيد
شما حتما از هدف سايت خود اطلاع داريد. مثلا اگر يک سايت فروش موفق مي خواهيد بايد محتويات مؤثري در آن بگنجانيد. سايت را جذاب کنيد و اطلاعات مفيدي در اختيار خواننده قرار دهيد.[2]
 
نمایی از یک فروشگاه اینترنتی با ظاهری ساده
شکل 4 - نمایی از یک فروشگاه اینترنتی با ظاهری ساده
2- سایت شما باید سریع load شود
مثالی است که می گوید: زمان load شدن سایت شما باید آنقدر باشد که اگر هنگامی که نام سایت را در Browser تایپ می کنیم، نفسمان را حبس کنید، تا زمانی که سایت load می شود خفه نشده باشیم!! [2] در کشور ما اکثر مردم با روش dial-up به اينترنت متصل مي شوند و اگر ظاهر شدن سايت شما بيشتر از 10 تا 15 ثانيه طول بکشد، آنها سايت را ترک خواهند کرد. يکي از راههاي مفيد براي افزايش سرعت load سايت اين است که بار گرافيکي سايت را در حداقل نگه داريم. اگر چه جلوه هاي گرافيکي سايت شما را گيراتر مي کند، اما زمان load آن ممکن است تا ابد طول بکشد. اگر لازم است که حتما سايت شما گرافيکي باشد، از نرم افزارهاي فشرده سازي فايلهاي گرافيکي استفاده کنيد. با اين روش به سرعت مورد نظرتان نزديکتر مي شويد. حتما به سايتهاي جالبي برخورده ايد که از فايلهاي flash يا اسکريپتهاي ديگر در آنها استفاده شده است. اگرچه اين موارد باعث جذاب شدن سايت مي شود، ولي اگر سايت شما تجاري است توصيه مي شود از آن ها بگذريد تا سرعت سايت را بالا ببريد.

3- يک طراحي مناسب انجام دهيد
طراحي فروشگاه بايد ساده باشد. رنگهايي در يک مايه انتخاب کنيد. سايت شما نبايد مثل نقاشي کودکان باشد. بايد توجه کنيد که ترکيب چه رنگهايي در صفحه مناسب تر هستند. آيا تا به حال سعي کرده ايد يک نوشته زرد را در يک صفحه نارنجي بخوانيد؟ به فکر خوانندگان خود باشيد.

4- محتويات بديع و تازه در سايت بگنجانيد
اگر بازديد کننده مطالب شما را در جاي ديگر ديده باشد، خيلي سريع سايت را ترک خواهد کرد. حتي اگر نويسنده خوبي نباشيد باز هم مي توانيد با استفاده از ديد خاصي که نسبت به موضوع داريد، ابتکاراتي براي ساختن مقالات، گزارشات و e-book هاي رايگان به خرج دهيد تا سايت بديعي داشته باشيد.

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر