پول الکترونیکی

پول الکترونیکی

توسط z_naderolaslie | گروه الکترونیک | 1394/06/07

نظرات 0

 پرداخت بر اساس پول الكترونيكي

پول الكترونيكي به دو دسته پول رايج الكترونيكي و چك الكترونيكي قابل تقسيم است. پول رايج الكترونيكي بدون واسطه‌گري بانك در هنگام پرداخت، بين خريدار و فروشنده مبادله مي‌شود. در اين رابطه يكسري كارتهاي از قبل شارژ شده از طريق بانك در اختيار خريدار قرار مي‌گيرد كه با انتقال آن به فروشنده پرداخت صورت مي‌گيرد. 
چك الكترونيكي  در واقع نسخه‌اي از چكهاي كاغذي در دنياي واقعي مي‌باشد كه اصولاً يكسان و مانند چكهاي كاغذي عمل مي‌كند. اين سيستم هزينه‌ها را تا حدودي كاهش مي‌دهد و مراحل كار را كوتاه‌تر مي‌كند. چكهاي الكترونيكي داراي امنيت بيشتري نيز مي‌باشند. پول الكترونيكي از طريق سرويس‌دهندگان مالي قابل خريد بوده و در هر زمان قابل تعويض با پول كاغذي مي‌باشد.

كارت‌هاي هوشمند بانكي 
يكي از ابزارهاي انتقال الكترونيكي وجوه كه در تجارت الكترونيكي از اهميت خاصي برخوردار است, كارت‌هاي هوشمند بانكي  مي‌باشد كه به منظور پرداخت وجه, به جاي پول نقد استفاده مي‌شود. هر چند كارت‌ها انواع مختلفي دارند ولي همگي در ايران به عنوان كارت‌هاي اعتباري معروف هستند.در ادامه اين مبحث برخي موضوعات مطرح در حوزه كارتهاي اعتباري مورد توجه قرار مي‌گيرد. 
 kart
 ظهور كارتهاي اعتباري
كارت‌ها وسيله‌اي جهت پرداخت و مبادله مي‌باشند. ساليان متمادي است كه پول, سكه و پس از آن اسكناس به خاطر سه ويژگي راحتي, سادگي و سرعت استفاده از آن, به عنوان بهترين وسيله جهت پرداخت مطرح است. با سپري شدن دوران صنعتي, رشد دانش فني و پيشرفت‌هاي شگرف جوامع, افزايش حجم مبادلات و به دنبال آن حجم نقدينگي, نياز به وسيله‌اي آسان‌تر جهت انجام معاملات احساس شد و مشتريان روشهاي جديدي را جهت پرداخت معاملات خويش طالب بودند. تغييرات شيوه‌هاي رفتاري و زندگي مردم, نياز و تقاضاي عمومي براي استفاده از امكانات و تسهيلات بيشتر در خصوص پرداخت‌ها, بانكها و مؤسسات مالي را به فكر راه چاره واداشت.
 
 در نتيجه تلاش‌هاي همه جانبه براي رفع نياز مشتريان, وسيلة جديدي جهت پرداخت با عنوان كارتهاي بانكي يا اعتباري به وجود آمد.
از جمله عواملي كه در صدور كارت‌هاي اعتباري مؤثر بوده, مي‌توان به عواملي نظير افزايش نرخ تورم, رقابت‌هاي فشرده بين بانكها, امكان